Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kluby Gazety Polskiej protestowały w Słupsku w obronie Trybunału Konstytucyjnego [WIDEO]

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Środowisko Klubu Gazety Polskiej zorganizowało w Słupsku protest Wolnych Polaków w obronie Trybunału Konstytucyjnego. Kilkadziesiąt osób z biało-czerwonymi flagami stawiło się przy Sądzie Rejonowym w Słupsku by w ten sposób solidaryzować się z manifestującymi w Warszawie. -Mówimy wyraźnie władzy: z wami Okrągłego Stołu już nie będzie -powiedział Edward Müller, działacz NSZZ "Solidarność", represjonowany w okresie PRL.

Manifestację Wolnych Polaków w obronie Trybunału Konstytucyjnego zorganizowały Kluby Gazety Polskiej. Kto nie pojechał do Warszawy, mógł solidaryzować się z manifestantami podczas protestu przy Sądzie Rejonowym w Słupsku. Nieprzypadkowo na miejsce spotkania wyprano schody Sądu Rejonowego w Słupsku. To tu protestowały środowiska liberalne, które na swoich sztandarach niosły to samo hasło, które zdaniem protestujących, aktualne jest dziś: "Konstytucja".

-Koalicja 13 grudnia chce organizuje bezprawny atak na Trybunał Konstytucyjny. Jest to ogromne zagrożenie dla polskiej praworządności a obecny rząd pokazał, że nie cofnie się przed niczym by osiągnąć swoje cele-mówi Marzena Gmińska, przewodnicząca Klubu Gazety Polskiej w Słupsku.- Po bezprawnym przejęciu telewizji nikt nie ma wątpliwości, że że to co mówią czołowi politycy koalicji niedługo stanie się faktem. Zaniepokojeni słupszczanie od długiego czasu prosili o zorganizowanie protestu. I stało się to dzisiaj zwołaliśmy się sms-ami żeby spontanicznie solidaryzować się z protestem w Warszawie w obronie Trybunału. Nie jest to ostatni protest. Mam nadzieję że wesprze nas dużo więcej ludzi przy kolejnych.

Zdaniem protestujących w Polsce łamane jest prawo.

-Konstytucja nie jest przywilejem, konstytucja jest prawem. Fundamentem Rzeczypospolitej - podkreślił Adam Jaworski, mieszkaniec Słupska. - Tu, na tych schodach jeszcze pół roku temu, przedstawiciele koalicji 13 grudnia z ustami pełnymi frazesów stali na tych schodach. Stała pani Anna Bogucka-Skowrońska, stali inni. Wrzeszczeli na całe gardło "konstytucja". Dziś, od 13 grudnia łamane jest w Polsce prawo. Prawo, które dla każdego Polaka jest symbolem wolnej, suwerennej, niezależnej i demokratycznej Polski. To konstytucja 17 kwietnia, napisana przez Kwaśniewskiego i Mazowieckiego, ale my ją szanujemy. Nie ma wśród nas warcholstwa, wyzwisk, szanujemy demokratyczny wybór. Ale nie pozwolimy, żeby Polakom na nowo zakładano kajdany. Wydaje mi się, że nie po to był polski sierpień, nie po to ginęli polscy patrioci, nie po to były wszystkie przemiany, żeby na nowo ubecja, z Bodnarem, z marszałkiem rotacyjnym, próbowała zakładać nam na nowo kajdany. Polacy, którzy niosą w sercu miłość do ojczyzny, będą ją bronić.

Uczestnicy domagali się praworządności, przestrzegania ustaw i konstytucji. Podkreślali, że działania aktualnej władzy wykluczają kompromis.

-Przeszło 40 lat temu mieszkańcy Słupska i Koszalina wspólnie utworzyli w latach 80-tych jedną z najsilniejszych organizacji podziemnych. Wtedy, tamta działalność zakończyła się tzw. Okrągłym Stołem - przypomniał Edward Müller, działacz NSZZ "Solidarność", represjonowany w okresie PRL. -Dzisiaj mówimy wyraźnie władzy: z wami Okrągłego Stołu już nie będzie. Za to, że z postkomunistami ułożyliście się przeciwko polskiej Konstytucji, przeciwko ustawom, przeciwko Polsce, należy wam się Norymberga 2, dla komunistów i dla tych, którzy łamią konstytucję i ustawy Rzeczpospolitej.

Uczestnicy wspólnie odśpiewali hymn narodowy i zapowiedzieli kolejne manifestacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kluby Gazety Polskiej protestowały w Słupsku w obronie Trybunału Konstytucyjnego [WIDEO] - Lębork Nasze Miasto

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto