Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kurkuma wąskolistna pięknie kwitnie! Jak zadbać o ozdobną kuzynkę pożytecznej przyprawy? Poznaj tajniki uprawy kurkumy w doniczce

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kurkuma wąskolistna to piękna roślina, którą można uprawiać w doniczce. Jest spokrewniona z pożyteczną przyprawą, ale sama ma tylko walory ozdobne.
Kurkuma wąskolistna to piękna roślina, którą można uprawiać w doniczce. Jest spokrewniona z pożyteczną przyprawą, ale sama ma tylko walory ozdobne. Mouse23/pixabay.com
Kurkumę kojarzymy jako przyprawę, jednak jej ozdobny gatunek, czyli kurkumę wąskolistną, można także uprawiać jako roślinę doniczkową. I to bardzo efektowną, bo pięknie kwitnie. Jednak jej uprawa jest dość specyficzna. Radzimy, jak uprawiać kwiat – kurkumę i co trzeba jej zapewnić.

Spis treści

Kurkuma ozdobna to inna roślina niż przyprawa

Kiedy słyszymy kurkuma, pierwszym skojarzeniem jest przyprawa o intensywnym kolorze, ciekawym smaku i wielu właściwościach korzystnych dla zdrowia. Jest to kurkuma długa, czyli ostryż długi (Curcuma longa). Jednak ten rodzaj roślin obejmuje znacznie gatunków, a wśród nich takie, które są uprawiane ze względu na urodę. Należy do nich nasza bohaterka, czyli kurkuma wąskolistna (ostryż wąskolistny, Curcuma alismatifolia). Pochodzi ona z południowo-wschodniej Azji, a bywa też nazywana tulipanem syjamskim (Siam tulip). W Polsce i innych krajach o mniej gorącym klimacie niż panujący na Półwyspie Indochińskim uprawia się ją, a właściwie jej różne dekoracyjne odmiany, jako rośliny doniczkowe.

Jak wygląda doniczkowa kurkuma?

Kurkuma wąskolistna ma rzeczywiście raczej wąskie i długie liście, czasem z bordowym paskiem wzdłuż głównego nerwu. Tworzą one ładną kępę, a wyrastają z podziemnych kłączy podobnych do tych, jakie ma „przyprawowa” kurkuma. Jednak główną ozdobą kurkumy jest kwiat, a właściwie kwiatostan. Ma on kształt przypominający okazały kłos. Najbardziej dekoracyjną i kolorową częścią są tzw. podsadki. Często uważamy je za płatki kwiatu, ale to przekształcone liście. Na szczycie znajdują się kolorowe, które w zależności od odmiany mają różne odcienie różu, fioletu, mogą być też białe. Poniżej nich wyrastają podsadki mniej barwne, bo najczęściej zielonkawe. To w nich są osadzone „prawdziwe” kwiaty kurkumy, które są niewielkie i niepozorne. Liście miewają 40-70 cm długości, kwiatostan wyrasta ponad nie.

Kurkuma ma dekoracyjny kwiatostan, ale „prawdziwe” kwiaty nie imponują wyglądem. Za to efektowne są kolorowe podsadki.
Kurkuma ma dekoracyjny kwiatostan, ale „prawdziwe” kwiaty nie imponują wyglądem. Za to efektowne są kolorowe podsadki. TNTProTools/pixabay.com

Gdzie i kiedy kupić ozdobną kurkumę?

Kurkuma kwiat nie jest może bardzo popularna, ale można ją kupić w sklepach ogrodniczych, a nawet marketach budowlano-ogrodniczych. Za tymi roślinami jednak warto rozglądać się od wiosny, a to ze względu na ich specyficzny rozwój, o czym piszemy poniżej. Rośliny w sprzedaży są już najczęściej z wykształconym pędem kwiatowym.

Jak zadbać o kurkumę w doniczce?

Kiedy kupimy kurkumę w doniczce, musimy jej zapewnić bardzo jasne miejsce, ale najlepiej z rozproszonym światłem. Ta roślina ponadto potrzebuje ciepła oraz wilgotnego powietrza. Lato może spędzić zarówno w domu, jak i na balkonie lub tarasie (w takim wypadku zapewnijmy jej ochronę przed deszczem). Kurkumę trzeba też regularnie podlewać, tak, żeby ziemia była lekko wilgotna. Nie może ona być mokra, bo kłącza zgniją. Ziemia powinna być żyzna, próchnicza, ale przepuszczalna. Ponadto w sezonie kurkumę warto zasilać rozcieńczonym nawozem dla roślin kwitnących.

Jak długo kwitnie kurkuma i co potem zrobić z rośliną?

Kwiat i liście kurkumy będą nasz cieszyć nawet przez kilka miesięcy. Kiedy przekwitnie, mamy dwa wyjścia. Albo potraktować ją jako „jednorazową” ozdobę, albo przygotować do zimowego odpoczynku, którego ta roślina potrzebuje. Jeśli zdecydujemy się na wariant drugi (co polecamy), to gdy kurkuma przekwitnie, zetnijmy sam kwiatostan i pozwólmy pozostałej części pędu zaschnąć. Zasychać będą również liście. Nie martwmy się tym. Przestańmy nawozić roślinę, ograniczmy podlewanie. Usuwajmy suche liście, ale nie ścinajmy zielonych. Może się zdarzyć, że kurkuma na zimę straci wszystkie liście, to również normalne. Najlepiej umieścić ją w chłodnym (13-15 st. C) i suchym pomieszczeniu. Kurkuma najczęściej zaczyna zasychać we wrześniu-październiku.

Sadzenie i rozmnażanie kurkumy wąskolistnej

W lutym kłącza warto posadzić do nowej, żyznej ziemi, na głębokość ok. 4 cm. Przy okazji możemy roślinę rozmnożyć, dzieląc kłącze na mniejsze fragmenty (każdy musi mieć korzenie i pąki, z których wyrosną liście). Jeśli chcemy mieć ładnie zarośniętą doniczkę, to w takiej, która ma 20 cm średnicy możemy umieścić 2-3 kłącza. Doniczkę z kurkumą umieszczamy w jasnym, ciepłym (18-23 st. C) miejscu i zaczynamy podlewać, kontrolując stan wilgotności ziemi (doniczka musi mieć odpływ!). Kiedy pojawią się liście, wprowadzamy też nawożenie. I czekamy, aż kurkuma znów zakwitnie.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kurkuma wąskolistna pięknie kwitnie! Jak zadbać o ozdobną kuzynkę pożytecznej przyprawy? Poznaj tajniki uprawy kurkumy w doniczce - RegioDom.pl

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto