Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lider Polski 2050: trzeba zlikwidować fundusz kościelny zastępując go odpisem podatkowym

red.
Szymon Hołownia w Gdańsku
Szymon Hołownia w Gdańsku Przemyslaw Swiderski
Rozdział Kościoła od państwa jest bezwzględnie potrzebny - powiedział w środę w Gdańsku lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Wskazał, że trzeba m.in. zlikwidować fundusz kościelny zastępując go odpisem podatkowym, odebrać biskupom prawo decydowania o liczbie godzin religii w szkołach oraz uregulować kwestie cenników na cmentarzach.

Szymon Hołownia w Gdańsku

Podczas środowej konferencji prasowej kandydatów Polski 2050 do Sejmu z okręgu gdańskiego i gdyńsko-słupskiego, lider partii Szymon Hołownia został zapytany, czy potrzebny jest rozdział Kościoła od państwa.

- Rozdział Kościoła od państwa jest bezwzględnie potrzebny; on musi się dokonać. Projekt w tej sprawie był pierwszym, który położyliśmy na stole już dwa lata temu, wchodząc na polityczną ścieżkę. Ma on 12 punktów. Jednym z nich jest likwidacja funduszu kościelnego i zastąpienie go odpisem podatkowym, takim jaki dokonujemy na organizacje pożytku publicznego - powiedział Hołownia.

Jak zaznaczył, to "nie politycy powinni decydować, co roku o wysokości finansowania funduszu kościelnego, czy potrzeb Kościoła, które z funduszu realizuje, a obywatele".

- Żałuję, że do tej pory, mimo że już za rządów Platformy Obywatelskiej trwały rozmowy pomiędzy rządem a Kościołem o likwidacji funduszu, które zostały zawieszone, to nie zostało zrobione - dodał Hołownia.

Wskazał, że "trzeba odebrać biskupom prawo decydowania o liczbie godzin lekcji religii w szkołach".

-O tym, ile chcą mieć lekcji religii, powinni decydować rodzice, nauczyciele oraz dzieci i młodzież z danej szkoły. Piętnastolatki powinny mieć możliwość, żeby decydować, czy chcą brać udział w lekcjach religii czy nie chcą - mówił lider Polska 2050.

Hołownia oświadczył również, że "trzeba uregulować kwestie cenników na cmentarzach".

- Trzeba także uregulować kwestie uczestnictwa funkcjonariuszy publicznych w uroczystościach religijnych - stwierdził.

Powiedział, że "trzeba się przejrzeć, w jakich instytucjach publicznych opłacani są z państwowych pieniędzy kapelani".

- Nie wiem, czy koniecznie potrzebny jest kapelan w Krajowej Administracji Skarbowej czy w Lasach Państwowych. (...) Wydaje mi się, że dziś celnicy i leśnicy mają dostatecznie blisko w Polsce do kościoła - ocenił[/cyt].

- Zawsze było tak, i tym razem też tak będzie, a Kościół też powinien to odkryć, że sojusz ołtarza z tronem ciągnie Kościół na dno, a państwo osłabia; nigdy nie umacnia - podsuwał lider Polska 2050.

COMPONENT {"params":{"text":"Kwestia polskiego rolnictwa","id":"kwestia-polskiego-rolnictwa"},"component":"subheading"}

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył we wtorek, że Rada Ministrów podjęła decyzję dotyczącą bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

- Polska po 15 września utrzyma całkowity zakaz przywozu ukraińskiego zboża. To embargo będzie dalej obowiązywać. Nie pozwolimy, by ukraińskie zboże zdestabilizowało polską wieś - poinformował szef rządu.

Podkreślił, że "interesy polskich rolników, polskiej wsi, ale i milionów polskich konsumentów będą dla rządu Prawa i Sprawiedliwości zawsze na pierwszym miejscu".

Podczas środowej konferencji prasowej kandydatów Polski 2050 do Sejmu z okręgu gdańskiego i gdyńsko-słupskiego, lider partii Szymon Hołownia został zapytany, czy decyzja rządu zabezpiecza interesy polskich rolników.

- Oczywiście, że nie powinniśmy dopuszczać niektórych produktów rolnych na nasz rynek, ponieważ to zachwieje naszym bezpieczeństwem - powiedział Szymon Hołownia. Jak zaznaczył - jeżeli my będziemy mieli zachwiane bezpieczeństwo, to zachwiane będzie również bezpieczeństwo Ukrainy. To jest w naszym wspólnym interesie.

Zdaniem Hołowni:

- Dzisiaj powinniśmy bronić polskiego rynku, ale w porozumieniu z innymi krajami, by wreszcie stworzyć szczelny mechanizm tranzytowy tak, żeby te produkty rolne, które Ukraińcy wyprodukowali i chcą sprzedać nie dewastowały w niekontrolowany sposób naszego rynku, ale posłużyły tym ludziom, którzy ich potrzebują, chcą ich u siebie i chcą za nie zapłacić.

Dodał też, że "nie powstał system tranzytu, który już dawno powinien powstać".

CZYTAJ TAKŻE:
Lewica w Gdyni. Budowa 300 tys. mieszkań i wynajem na wzór wiedeński

COMPONENT {"params":{"is_photo":"1","ids":[24672905]},"component":"selected"}

COMPONENT {"params":{"is_photo":"1","ids":[24659749]},"component":"selected"}

COMPONENT {"params":{"is_photo":"1","ids":[24659743]},"component":"selected"}

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lider Polski 2050: trzeba zlikwidować fundusz kościelny zastępując go odpisem podatkowym - Portal i.pl

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto