Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska: 34 miejscowości bez zasięgu komórek. To krajowy rekord

M. Jadach, J. Słowik
Piotr Golec, przedsiębiorca ze Sromowców musi korzystać ze słowackiego operatora sieci
Piotr Golec, przedsiębiorca ze Sromowców musi korzystać ze słowackiego operatora sieci Józef Słowik
Kasinia Wielka, Ryglice, Tokarnia, Lipnica Mała - to tylko kilka przykładów spośród 34 miejscowości w Małopolsce, które nie mają zasięgu telefonii komórkowej.

Za raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że Małopolska przoduje na liście "białych plam", czyli lokalizacji, gdzie nie mają zasięgu operatorzy telefonii komórkowej. W całym kraju są 124 takie miejscowości. Niewykluczone, że przedstawiona mapa "białych plam" będzie jeszcze aktualizowana.

Zobacz także: Gmina Kraków chce od Kościoła milionów za ziemię

- Najpierw musimy zweryfikować już dostarczone nam informacje, które w tej sprawie uzyskaliśmy od lokalnych samorządów i operatorów telefonii - potwierdza Piotr Dziubak, rzecznik prasowy UKE.

Wśród tych, którzy bardzo cierpią z powodu braku połączeń, jest na pewno dwa tysiące mieszkańców Sromowców Niżnych i Wyżnych. Oni już od kilku lat starają się o ustawienie masztu, który umożliwiłby odbiór sygnału w komórkach. Teraz jest tak, że nawet gdy w Sromowcach wydarzy się wypadek i ktoś potrzebuje szybkiej pomocy, to po wybraniu numeru alarmowego w słuchawce można usłyszeć dzwięczny głos dyspozytorki ...słowackiego pogotowia ratunkowego.

Mieszkańcy Sromowców całą winą za brak połączenia ze światem obarczają Pieniński Park Narodowy. Jego zgoda jest niezbędna, by postawić maszt telefonii komórkowej. Dlatego, że obie miejscowości znajdują się w parkowej otulinie.

- To jest nasz bardzo poważny problem. I to nie tylko dla mieszkańców, zwłaszcza tych prowadzących działalność gospodarczą i wynajem pokoi, ale również dla turystów, którzy przyjeżdżają tutaj na wypoczynek - nie kryje Adam Grywalski, sołtys Sromowców Niżnych.

O skali kłopotu może świadczyć to, że na spływ Dunajcem przyjeżdża co roku 200 tys. turystów. Nikt z nich nie skorzysta tu z komórki. Sołtys Grywalski woli telefon stacjonarny, bo, jak mówi, po co ma się denerwować i chodzić po całym domu w poszukiwaniu zasięgu. Potwierdza jednak, że jego córka, by zadzwonić ze komórki, czasem wchodzi w pokoju... do szafy. Przy odrobinie szczęścia tylko tam zdarza się jej złapać zasięg polskiego operatora telefonii komórkowej.

Inni mieszkańcy szukają bardziej komfortowych rozwiązań. jednym z nich jest Piotr Golec, przedsiębiorca ze Sromowców. Ma dwa telefony komórkowe, ale korzysta wyłącznie z usług słowackiego operatora telefonii. Z tego powodu płacił olbrzymie rachunki. - Nawet ponad 800 złotych na miesiąc - żali się przedsiębiorca. Prowadzi trzy sklepy i dwie restauracje i ciągle nie może klientom mówić, że nie ma szans z nimi rozmawiać.

- Odbieram i wykonuję połączenia, dlatego że korzystam z roamingu i rozmowy przechodzą przez słowackiego operatora. Teraz moje miesięczne rachunki oscylują w granicach 300 zł - opowiada.

Dyrekcja Pienińskiego Parku Narodowego (PPN) podkreśla, że nie sprzeciwia się poprawie łączności w Sromowcach. Zaproponowała trzy rozwiązania dla operatorów sieci komórkowych. Jedno zakładało umieszczenie nadajników na masztach po stronie słowackiej. W drugim PPN zgodziłby się na instalację kilku mniejszych masztów przy drodze Krośnica - Sromowce Niżne. Kolejna propozycja, z jaką wystąpił Park, to budowa dwóch mniejszych, zamaskowanych masztów np. imitujących zwyczajne drzewa. Takie rozwiązania są już stosowane w innych krajach Europy.

- Dla mieszkańców i odbiorców telefonii komórkowej w tym rejonie byłoby najlepsze postawienie 50-metrowego masztu na Obłaźnej Górze, ale na to się nie zgodzimy - mówił kilka nam kilka tygodni temu dyrektor PPN Michał Sokołowski. Akceptował w tym miejscu postawienie mniejszych masztów, tych imitujących sosnę lub świerk.

Zobacz także: Gmina Kraków chce od Kościoła milionów za ziemię

Mieszkańcy miejscowości, gdzie nie ma zasięgu komórek, będą mogą liczyć na wsparcie ze strony Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

- UKE może wpłynąć na operatorów i właśnie to robi poprzez przygotowywane z nimi porozumienie w sprawie likwidacji "białych plam" w sieci. W zamian za to operatorzy będą mieli pewne korzyści finansowe - wyjaśnia rzecznik Piotr Dziubak.

Tu się z komórki nie dodzwonimy

Lista miejscowości w całej Małopolsce pozbawionych sygnału telefonii komórkowej według najnowszego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej: Barwałd Średni (powiat Wadowice), Roztoka (Wojnicz), Sromowce (Czorsztyn), Tokarnia (Tokarnia), Wola Lubecka (Ryglice), Krzczonów (Tokarnia), Łęka (Korzenna), Lipnica Mała (Jabłonka), Juszczyn (Maków Podhalański), Rajbrot (Lipnica Murowana), Banica (Uście Gorlickie), Łętowe (Mszana Dolna), Rzyki (Andrychów), Siekierczyna (Limanowa), Nieprześnia (Bochnia), Jaworsko (Dębno), Kasina Wielka (Mszana Dolna), Władysław (Gołcza), Ryczówek (Klucze), Hańczowa (Uście Gorlickie), Jasienica (Myślenice), Brunary (Uście Gorlickie), Chyszówki (Dobra), Zdonia (Zakliczyn), Baczków (Bochnia), Borowa (Zakliczyn), Borzęcin (Borzęcin), Klimkówka (Chełmiec), Dłużec (Wolbrom), Kwiatonowice (Gorlice), Lgota (Trzebinia), Ryglice (Ryglice), Łostówka (Mszana Dolna), Szczawnica (Szczawnica).

Polecamy w serwise kryminalnamalopolska.pl: Brat chciał zabić brata. Powód? Dopłaty z Unii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto