Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miastko. Wystawa egzotycznych gatunków ptaków pierwszy raz zorganizowana będzie w Miastku

Patryk Phillip
fot. z arch.
Od 9 do 10 listopada, każdego dnia od godz. 9.00 na hali OSiR-u w Miastku będzie można zwiedzić wystawę, na której pomorscy hodowcy drobnego inwentarza będą prezentować swoje najpiękniejsze okazy.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Zarząd Środkowopomorskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza. Będzie to pierwsze wydarzenie tego typu, które odbędzie się w Miastku. Wystawa zostanie udostępniona dla wszystkich zainteresowanych na hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Miastku przy ulicy Mickiewicza 3A.

- Do tej pory takie wystawy organizowane były w Czaplinku i Kobylnicy. Jednak ze względu na to, by nie wchodzić w drogę innemu związkowi, podjęliśmy decyzję o zmianie lokalizacji. Polanów bardzo nalegało, żeby zrobić to u nich, ale ostatecznie wybraliśmy drugą możliwość, którą jako miastczanin mocno forsowałem - powiedział nam Dariusz Kamiński, skarbnik i członek zarządu PZHGRiDI.

Wydarzenie o niepozornej nazwie: ,,Wystawa drobnego inwentarza” może przyczynić się do promocji Miastka. Wbrew pozorom hobby tego typu cieszy się sporym zainteresowaniem. Dla zobrazowania: na Mistrzostwach Europy w Danii, w których startują m.in. hodowcy z Pomorza, wystawiono około 25 tys. gołębi.

- Największą reprezentację na naszej wystawie będą stanowiły rzecz jasna właśnie gołębie. Z tego, co wiem na dzień dzisiejszy, pojawi się u nas około 70 różnych ras, nierzadko spoza Europy. Jako że to wydarzenie to wystawa drobnego inwentarza, to prezentowane będą również inne zwierzęta. Będą kanarki, papugi, kury! Do naszego związku należy mistrz Europy zajmujący się rasami japońskimi. Z pewnością wystawi coś ciekawego - wylicza Dariusz Kamiński.

Wystawa nie jest organizowana wyłącznie przez hodowców dla hodowców. W zamierzeniu ma być ona atrakcyjna również dla publiczności.

- Gołębie najczęściej kojarzą się z tym szarymi, grochowatymi ptakami, które włóczą się po rynkach w miastach. My chcielibyśmy pokazać, że rozmaitość gatunków jest ogromna. Na przykład perukarze wyglądają, jakby w ogóle nie miały głowy, są jedną wielką kulą pierza. Z kolei macedońskie kumru zamiast standardowo gruchać, szczekają. Mam też jedne z najmniejszych: gołąbki diamentowe, długość ich ciała wynosi 15 cm, z czego połowę stanowi ogon. Poza wystawą będzie również organizowana giełda, gdzie wszyscy hodowcy, również ci niezrzeszeni będą mogli sprzedać swoje nadwyżki hodowlane - zapowiada pan Dariusz.

Miejscowi hodowcy wiążą z tym wydarzeniem spore nadzieje. Organizatorzy chwalą współpracę z ratuszem i nie wykluczają, że wystawa może stać się miastecką imprezą cykliczną.

- Wybór padł na Miastko ze względu na lokalizację, łatwo tutaj dojechać z Bytowa, Koszalina czy Poznania. Dodatkowo mamy tu do dyspozycji dużą, przestronną halę. Jesteśmy bardzo wdzięczni dyrektorowi OSiR-u , Piotrowi Szłapińskiemu za okazaną pomoc. Podziękowania należą się również pani burmistrz i radzie miejskiej, która także przychylnie spojrzała na nasz pomysł. Mam szczerą nadzieję, że uda nam się organizować takie wystawy cyklicznie - nadmienia Dariusz Kamiński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto