18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku: Słupskie zabytki w grafice [ZDJĘCIA]

opr. As
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Słupsku zorganizowało wystawę „Słupskie zabytki na rysunkach Tadeusza Mycka, Zdzisława Daczkowskiego oraz grafikach Stefana Morawskiego” w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku.

Prezentowane na wystawie dzieła przedstawiają w swoisty sposób zabytkową architekturę miasta Słupska. Każdy z wymienionych powyżej autorów tworzył w innej technice oraz stylu. Każdy z nich miał odmienne spojrzenie na architekturę miasta. Skupiali oni swoją uwagę na różnych aspektach kształtującego się przed nimi obrazu Słupska.

Tadeusz Mycek jest architektem i znakomitym rysownikiem. W 1978 roku Biuro Wystaw Artystycznych oraz Klub Międzynarodowej Prasy i Książki zorganizowały w Słupsku wystawę jego prac dotyczących widoków Słupska. Rysunki Tadeusza Mycka są niezwykle ekspresyjne o dużym ładunku emocjonalnym. Charakterystyczne w nich jest to, iż powstały pod wpływem chwili i są niezwykle żywiołowe. Artysta w swych pracach uwiecznił widok miasta w danym momencie. Szybka i oszczędna kreska świadczy o pewności ręki i dużych umiejętnościach autora. „Rysują” się przed nami niezwykle interesujące, dynamiczne i finezyjne widoki, które w pełni oddają wrażliwość artystyczną twórcy i wrażliwość na piękno zabytkowych budowli.

Zobacz także:Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku: ''Kiermasz Starej Książki'' [ZDJĘCIA]

Zdzisław Daczkowski z wykształcenia był architektem. Przez wiele lat – od 1975r. do 1999r. sprawował funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na terenie byłego województwa słupskiego, następnie był z-cą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku i kolejno – kierownikiem Delegatury WUOZ w Słupsku – do 2011r. W prezentowanych pracach widoczne jest pieczołowite i konserwatorskie podejście do uwiecznianych przez niego zabytków. Posiadał dużą sprawność ręki, operowania kreską i piórkiem. W jego dziełach możemy dostrzec najdrobniejsze szczegóły i detale architektoniczne przedstawianych obiektów zabytkowych. Zdzisław Daczkowski oprócz tego, iż dokumentował widziane przez siebie widoki miasta i zabytków, rekonstruował również niezachowaną architekturę municypalną. Dzięki jego badaniom archiwalnym i ikonograficznym wiemy jak kształtował się obraz miasta przed wiekami.

Stefan Morawski był słupskim animatorem kultury, artystą malarzem oraz grafikiem. Posiada on na swoim koncie wiele prac, na których, w różnych ujęciach uwiecznił widoki Słupska. Zaprezentowane na wystawie grafiki jego autorstwa są niezwykle wystudiowane. Widoczna jest w nich dokładnie przemyślana wizja artystyczna. Stefan Morawski tworzył fragmentaryczne wizerunki architektury miasta, często w dość fantazyjnych i tajemniczych ujęciach.

Zarówno Tadeusz Mycek, Zdzisław Daczkowski, jak i Stefan Morawski, posiadali dużą wrażliwość na otaczającą ich przestrzeń miejską, piękno materialnego dziedzictwa i jego historię. Są twórcami, którzy operowali innym językami form plastycznych, a których połączył jeden temat – słupskie zabytki. Podjęli się trudu uwiecznienia ich na niewielkich, a jakże wymownych, formach graficznych i rysunkowych, które zdecydowanie wzbogacają ikonografię miasta Słupska.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto