Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie dla Ukraińca. O tym trzeba pamiętać, użyczając swoje mieszkanie uchodźcom z Ukrainy

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Przyjmując pod swój dach Ukraińców, kierujemy się odruchem serca. O przepisach, związanych z użyczeniem mieszkania, też jednak trzeba wiedzieć
Przyjmując pod swój dach Ukraińców, kierujemy się odruchem serca. O przepisach, związanych z użyczeniem mieszkania, też jednak trzeba wiedzieć Tomasz Biliński/zdjęcie ilustracyjne
Od początku wojny w Ukrainie ponad 6 tysięcy Ukraińców zatrzymało się w obiektach, zapewniających noclegi w województwie kujawsko-pomorskim. Mieszkańcy naszego regionu też przyjmują uchodźców pod swój dach. Tłumaczymy, na co powinni zwrócić uwagę ci, którzy udostępniają swoje mieszkania obywatelom Ukrainy.

Zobacz wideo: Tir załadowany po sufit wyjechał z Bydgoszczy do Lwowa

W Kujawsko-Pomorskiem znajduje się 386 obiektów, które przeznaczyły łącznie 11 tysięcy miejsc dla uchodźców z Ukrainy. W kwietniu 2022 ponad połowa, bo 6 tysięcy, była zajęta. Prywatne osoby również przyjmują pod swój dach obywateli Ukrainy. Użyczenie mieszkania uchodźcy stało się już pod koniec lutego popularnym u nas rozwiązaniem. Istnieje jednak różnica między użyczeniem a wynajmem.

Umowa użyczenia w praktyce

Na podstawie umowy użyczenia, użyczający (najczęściej jest nim właściciel mieszkania) oficjalnie zezwala biorącemu w użyczenie (w tym przypadku Ukraińcowi) korzystanie z mieszkania za darmo. Ta umowa obowiązuje przez pewien okres - niekoniecznie jest wskazana data zakończenia umowy. Nowy lokator ponosi bieżące koszty związane z zamieszkiwaniem, np. płaci za wodę, prąd i gaz, naprawia usterki we własnym zakresie. Umowa powinna być sporządzona na piśmie.

- To między innymi ze względu na kwestie dowodowe i możliwość skorzystania z pomocy dla osób przyjmujących uchodźców: 40 złotych dziennie na osobę - podkreśla Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl. - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 marca 2022 r. wprawdzie nie wskazuje, że umowa użyczenia jest potrzebna do wypłaty wspomnianej pomocy, ale na wszelki wypadek warto posiadać taki dokument.

Eksmisja z mieszkania

Jeżeli okazuje się, że lokatorzy niszczą mieszkanie, notorycznie zakłócają cisze nocną lub dokwaterowali kolejne osoby bez wiedzy i zgody właściciela mieszkania, to tenże właściciel może ich usunąć. Od początku pandemii (marzec 2020) do 15 kwietnia 2022 obowiązywał w Polsce zakaz eksmisji, ale teraz przeprowadzanie eksmisji jest znowu możliwe.

Właściciel może żądać opuszczenia mieszkania nawet w trybie natychmiastowym. Jeżeli lokator tego nie zrobi, właściciel może domagać się eksmisji takiej osoby, składając pozew o eksmisję w sądzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Mieszkanie dla Ukraińca. O tym trzeba pamiętać, użyczając swoje mieszkanie uchodźcom z Ukrainy - Gazeta Pomorska

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto