Koń w butach, kostki torfu, czyli Czarne Wesele w Klukach

2014-05-02 09:31:05

W Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach rozpoczęły się obchody Czarnego Wesela. Już po raz dwudziesty mała wieś nad brzegiem jeziora Łebsko tętni życiem takim, jakie nadali tym miejscom mieszkańcy sprzed ponad pół wieku. W niewielkiej wsi Kluki, położonej nad brzegiem jeziora Łebsko, w gminie Smołdzino, w dniach 1-3 maja odbywa się Czarne Wesele. Wydarzenie związane jest z tradycją wspólnego, integrującego całą społeczność mieszkańców, kopania torfu, głównego źródła opału Słowińców. Torf wydobywano na początku maja, gdy poziom wód gruntowych na tym podmokłym terenie był najniższy. W pracach brała udział cała społeczność wsi, a każdego dnia wszyscy mieszkańcy pracowali u jednego gospodarza, który po ciężkiej całodziennej pracy podejmował współmieszkańców posiłkiem.

Od 1995 roku tradycję wznowiło Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Podczas Czarnego Wesela cała wieś tętni pełnią życia. W słowińskich chatach zapalają się piece, w izbach kobiety tkają krajki, przędzą nici, gotują, ubijają masło, pieką drożdżowe wafle. W tym czasie w obejściach mężczyźni kopią torf, pieką chleb słowiński, naprawiają sieci, wypełniają strychulcem ścianę, pokrywają trzciną dach. Szczególną atrakcją jest koń w butach, zwanych klumpami, umożliwiającymi poruszanie się po podmokłych terenach.

Czarne Wesele w Klukach to znakomita okazja do spędzenia majówki całą rodziną. Można spróbować słowińskiego chleba ze smalcem, drożdżowych wafli, wziąć udział w kopaniu torfu, przypatrzeć się wyrabianiu klumpów, wypiekowi chleba. Imprezie towarzyszą występy zespołów folklorystycznych, kiermasz rękodzieła i sztuki amatorskiej.


Jesteś na profilu Tomasz Gursztyn - stronie mieszkańca miasta Słupsk. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj