Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku: Taśmy wspomnień w słupskim muzeum

Robert Gębuś
Archiwum NM
Historia, ale ta żywa, z pierwszej ręki, komentowana ustami ludzi, stanie się wkrótce częścią ekspozycji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Zadbali o to pracownicy muzeum, którzy, wyposażeni w kamery, spotykają się z osobami starszymi. Utrwalone na nośnikach opowiedziane przez nich historie mówią o tym, jak burzliwy wiek XX odcisnął w ich życiu swoje piętno.

Realizacja pomysłu ruszyła w sierpniu. Słupskie muzeum zgromadziło dotąd trzy takie historie mieszkańców, ale planuje wzbogacenie swojego archiwum.

- Pomysł zrodził się podczas wystawy "Wojenne historie dzieciństwa", w których robotnicy przymusowi opowiadali o swoich losach - mówi Katarzyna Maciejewska, kierownik działu Edukacji i Promocji w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. - Zaprosiliśmy na to spotkanie młodzież, która żywo reagowała na opowiadane historie. Wówczas też pomyśleliśmy, że warto by archiwizować wspomnienia ciekawych ludzi, które przecież są ulotne i odchodzą wraz z nimi.

Program historii mówionej funkcjonuje już z powodzeniem w innych muzeach. W Słupsku przed kamerą o swoich losach opowiedzieli już Krystyna Krajewska, jedna z pierwszych mieszkanek Słupska. Krajewska wyznała przed rozmówcami dramatyczne szczegóły dotyczące swojego udziału w powstaniu warszawskim. Na nagranie swojej opowieści zgodził się także Leszek Mąka, "ojciec" Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku, dzisiejszej Akademii Pomorskiej. Działalność Leszka Mąki wykracza poza granice Słupska. Jego historia, uwieczniona za pomocą kamery, opowiada m.in. o tworzeniu szkół w Kamieńcu Pomorskim i innych pomorskich miastach. Projekt realizowany przez słupskie muzeum wpisuje się w Europejskie Dni Dziedzictwa.

- Chcemy wiedzieć, jak wyglądało życie codzienne, religijne, romantyczne ludzi minionych epok - mówi Maciejewska. - Interesują nas ówczesne nazwy sklepów, ulic… Jednym słowem ludzkie losy i tło, na którym się toczyły.

Zobacz także: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku: Muzeum będzie dwa razy większe [FOTO+FILM]

Maciejewska przyznaje, że wszyscy, którzy zgodzili się na występ przed kamerą, szybko się z nią oswajali.
- Wystarczyło zadać kilka pytań, a potem po prostu, otwierali się i opowiadali swoją historię -mówi.

Muzeum planuje zorganizowanie wystawy.
- Już dziś można przyjść i obejrzeć wyznania tych osób, które udokumentowaliśmy. W przyszłości planujemy wystawę - mówi Maciejewska.

Codziennie rano najświeższe informacje ze Słupska i Ustki prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto