Najbogatsi radni Pomorza nie wstydzą się swoich majątków, ale nie lubią o nich mówić. Nie spoczywają na laurach, wciąż pracują i inwestują. Najbogatszą radną ze Słupska jest Karolina Cetera, ale daleko jest jej jeszcze do milionerów zasiadających trójmiejskich radach

Radna wie, w co inwestować

Wśród radnych Słupska problemów z gotówką nie ma 33-letnia Karolina Cetera. Na koncie zgromadziła 18 tys. zł. Prowadzi firmę pośredniczącą w handlu nieruchomościami i świadczącą usługi budowlane. Z tej działalności Cetera osiągnęła dochód w wysokości ponad 141 tys. zł. Największy majątek, jak przystało na właścicielkę firmy obracającej nieruchomościami, Cetera ulokowała właśnie w nieruchomościach. Radna posiada imponujący dom o powierzchni 520 m kw., wart 2,1 mln zł. Do tego ma udział w działce z budynkami, warty 377 tys. zł.

Słupska prokuratura sprawdzi, czy radna kupowała głosy

Posiada też budynek o pow. 1807,44 m kw. (przebudowany na 9 mieszkań), który stoi na działce o pow. 1681 m kw., którą radna ma w użytkowaniu wieczystym. Cetera wykazała też nieruchomości pod restaurację i hotel, udział w częściach wspólnych oraz dwie działki 1117 m kw. (zabudowane budynkiem o pow. 1700 m kw. oraz garażami). Wszystko jest warte wg szacunków... 10,5 mln zł.

Poza dużym majątkiem, Cetera ma również spore zobowiązania. Spłaca m.in. kredyt hipoteczny w wysokości 457 tys. CHF, kredyty gotówkowe i inwestycyjne na łączną sumę 1,8 mln zł. Co ciekawe, Cetera, według oświadczenia, nie posiada samochodu.

Gmina Słupsk wśród najbogatszych samorządów


W Radzie Miasta Gdańska na 34 radnych jest aż 7 milionerów.

Najzamożniejsza ze wszystkich jest Żaneta Geryk, wicekanclerz i współwłaścicielka Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku. Radna ma na koncie blisko 1,2 mln zł oraz 15 tys. euro. Oprócz tego papiery wartościowe, spory dom wart 800 tys. zł oraz mieszkanie za 682 tys. zł. Geryk nie ma auta i zaciągniętych kredytów, a za swoją pracę w szkole miesięcznie otrzymuje 11 tys. zł brutto plus dodatkowe 4,5 tys. zł, bo jest asystentką koordynatora projektu realizowanego przez Wyższą Szkołę Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie.

Pomorska lista płac. Zobacz ile zarabiają inni

- Wcześniej nie miałam świadomości, że jestem najbogatsza. Na to wszystko, co mam, pracuję z mężem od 12 lat prowadząc szkołę. Czy to duży majątek? Nie wiem - mówi Żaneta Geryk i zaraz zastrzega, że pieniądze nie miały nic do rzeczy, gdy decydowała się kandydować na radną. - Na pewno nie skłoniła mnie do tego wysoka dieta. Obroniłam doktorat, napisałam książkę i stwierdziłam, że chciałabym dać coś z siebie innym.

Jej kolega z gdańskiej rady Grzegorz Strzelczyk sporą część swojego majątku zawdzięcza rodzicom. W spadku po nich dostał mieszkanie warte 220 tys. zł oraz dom, którego jest współwłaścicielem - wart 600 tys. zł. Oprócz tego ma papiery wartościowe na kwotę 246,5 tys. zł oraz 15 tys. zł oszczędności. Poza tym jest właścicielem 1,35 ha gruntu rolnego wartego ok. 1,2 mln zł. Jego firma doradczo-szkoleniowa w ub.r. zarobiła blisko 170,7 tys. zł. Dodatkowe 79 tys. zł Strzelczyk zarobił za zasiadanie w zarządzie jednej z firm. Jeździ też autem subaru forester wartym 40 tys. zł.


Zobacz, ile zarabiają pomorscy samorządowcy


Inna gdańska radna Jolanta Banach zgodnie z oświadczeniem majątkowym oszczędności nie posiada żadnych, ma za to wielki kapitał w nieruchomościach - dom wraz z działką warte są okrągły milion, działki w Leźnie i Białowieży - to kolejne 800 tys. zł oraz mieszkanie za 180 tys. zł. Radna ma także akcje w kilku spółkach handlowych. Jest koordynatorem projektu "Drogowskaz do zatrudnienia" za co dostaje 4,4 tys. zł brutto. Dodatkowo w papierach wartościowych ma 170 tys. zł.

Najlepiej wiedzie się lekarzom

Siedmioro milionerów zasiada też w 21-osobowej Radzie Miasta Sopotu. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że ich majątki to głównie znacznej wartości mieszkania czy domy, a te w Sopocie jak wiadomo są jednymi z najdroższych w kraju. Największym majątkiem dysponują lekarze. Wśród nich prym wiedzie Paweł Miękus, ordynator oddziału kardiologii w Szpitalu Miejskim w Gdyni. Prowadzi też prywatną praktykę lekarską w Sopocie.


Zobacz zarobki trójmiejskich samorządowców


Jest właścicielem trzech mieszkań o wartości 2,7 mln zł. Do tego posiada dwa lokale użytkowe o wartości 2,4 mln zł, młyn wodny w Lipuszu wart 200 tys. zł (wytwarzaną energię odnawialną sprzedaje państwu) i 6 ha gruntów rolnych o wartości 150 tys. zł. Pan doktor jest też właścicielem 3 aut, a także oszczędności - w złotówkach, walucie i papierach wartościowych (ok. 200 tys. zł). Mimo takiego majątku Miękus ma do spłaty kredyty hipoteczne - ok. 1,2 mln zł i 83 tys. CHF. - Taka nasza polska mentalność, że jak ktoś jest majętny, to zaraz się mówi, że ukradł albo oszukał, albo dostał - doktor Miękus niechętnie mówi o pieniądzach.

Do rady, w której w tej kadencji debiutuje, wstąpił ze społecznikowskiej potrzeby. -Tu nie chodzi o pieniądze, bo dieta nie jest duża, ani o władzę, bo jaką władzę ma radny? - pyta. - To chęć zrobienia czegoś innego i satysfakcja, że "coś się robi" dla tego miasta.

Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!