Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasz patronat. Przed nami 50. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna” w Gdańsku - 7-10 lipca 2022 r.

OPRAC.:
Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
Przed nami 50. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna”, który odbędzie się 7-10 lipca 2022 r. na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej. Przed nami wiele dobrej muzyki i wspólnego śpiewania. Można też wziąć udział w plebiscycie na przebój 50-lecia „Bazuny”. Udział w koncertach 50. Przeglądu Bazuna jest nieodpłatny.

KTO Z NAMI PÓJDZIE PRZEZ ŚWIAT
W koncercie KTO Z NAMI PÓJDZIE PRZEZ ŚWIAT (szeroka muzyczna panorama), w piątek, 8 lipca 2022 r. wystąpią czołowe grupy muzyczne i popularni wykonawcy, m.in. Grzegorz Bukała z zespołem, Lech Makowiecki i Zayazd oraz Caryna, Słodki Całus od Buby, Cztery Pory Miłowania, Mikroklimat, TRIOdoKWARTETU, Paraluzja, Jurek Filar z zespołem i Marek Majewski. Zaprezentuje się także Zespół Pieśni i Tańca BAZUNY im. Aleksandra Tomaczkowskiego – Żukowo.

PIEŚŃ NASZEGO ŻYCIA
Hitem „Bazuny” będzie koncert galowy PIEŚŃ NASZEGO ŻYCIA, w sobotę, 9 lipca, na scenie przed Gmachem Politechniki Gdańskiej. Wystąpią znane zespoły muzyczne, na czele z kultową Wolną Grupą Bukowina”, „U Studni”,” „Supertrio” „Nocna Zmiana” oraz pierwszy laureat Bazuny (1971 r.) - Wacław Masłyk.

Plebiscyt na przebój 50-lecia „Bazuny”
W internecie już jest prezentacja 200 piosenek 50-lecia „Bazuny” i trwa plebiscyt mający wyłonić piosenkę-przebój 50-lecia oraz „złotą pięćdziesiątkę”, czyli piosenki, które przetrwały próbę czasu, najbardziej zapadły w pamięć i są śpiewane do dziś.
Sprawdź w tym linku

- Celem „Bazuny”  imprezy jest prezentacja i popularyzacja dobrych, miłych dla ucha piosenek, zachęcanie słuchaczy do wspólnego śpiewania, przekonanie, że życie z piosenką jest radośniejsze, weselsze, bardziej kolorowe – we wszystkich czterech porach roku - mówi Janusz Wikowski, członek Komitetu organizacyjnego, rzecznik „Bazuny”. - Na scenie zaprezentują się autorzy, muzycy ze środowiska studenckiego, turystycznego – zarówno „weterani” jak i najmłodsze pokolenia „bazunowców”. W tej edycji, jubileuszowej będzie okazja wysłuchać i razem zaśpiewać najlepsze, popularne piosenki z całej 50-letniej historii „Bazuny”.

W piosence jest nasza wolność...
Są pewne wartości, które przenoszą się od człowieka do człowieka poprzez pieśń.
I między innymi do takich wartości należy wolność.
To bardzo piękna idea, że wolność musi być wyśpiewana.
I wyśpiewana wolność  przenosi się od człowieka do człowieka.

(ks. Józef Tischner)

Wolność i pieśń, wolność i piosenka – zestawienie o wielu znaczeniach, kontekstach, poparte wielkim znaczeniem w historii, tak dawnej jak i dwudziestowiecznej, także polskiej, jak w powyższym cytacie z ks. Józefa Tischnera. W czasach nam współczesnych, w życiu codziennym, wśród powtarzalnych, rutynowych czynności, jest miejsce na śpiew, na kontakt z piosenką, tak bierny - w roli słuchacza jak i czynny - w śpiewających kręgach.
- Piosenka poświęcona turystyce, wędrowaniu, narodzona pod wrażeniem wędrówki, wysiłku przemierzania wytyczonej trasy to potencjał, wciąż możliwy do wykorzystania – mówi Marek Skowronek, szef programowy “Bazuny”. - W piosence jest piękno wciąż odradzającej się przyrody, we wszystkich odcieniach roku, w niej jest droga turystycznym szlakiem jako cel, przeniesiona na naszą drogę codziennego życia, droga, którą możemy kształtować sami, praca w celu osiągania postawionych celów, ubogacenia nas samych.

Temat ten wspaniale wierszem ujęli autorzy, dziś już klasycy piosenki turystycznej:
Kiedy wiatrem szeleszczą liście
Kiedy wolność się tuli w ciepło moich rąk
Gdy jak źrebak się tuli do mych rąk
(Andrzej Wierzbicki)
Sam wybierasz swoją drogę, z wiatrem, czy pod wiatr
Znasz tu każdy szlak, przestrzeń woła cię

(Adam Szarek)

45. „Bazuna” miała motto: „W piosence jest nasza wolność”. Jest ono także aktualne w jubileuszowej, 50. Bazunie, podczas której galowy koncert ma myśl przewodnią „PIEŚŃ NASZEGO ŻYCIA”, a inne główne koncerty: W PIOSENCE SŁOWO SKRZYDLATE (wraz z melodią poetycka treść), KTO Z NAMI PÓJDZIE PRZEZ ŚWIAT oraz USIĄDŹ RAZEM ZE MNĄ, NA MNIE JUŻ PORA (życzenia na nasze dobre dni).
– „Bazunę” organizujemy z myślą przeniesienia wartości zawartej w piosence turystycznej i studenckiej do najmłodszego pokolenia Polaków (młodzieży, harcerzy) oraz krzewienia wartości ludzkich związanych z wolnością człowieka – dorobkiem dotychczasowych „Bazun” – mówi Ryszard Markowski, wielokrotny szef „Bazuny”. - Wspólnie ze środowiskiem harcerskim realizowaliśmy projekt cyklicznych koncertów z udziałem młodego pokolenia „bazunowców”. Podczas tegorocznej imprezy swój dorobek muzyczny zaprezentują także zespoły i soliści tego środowiska młodzieżowego w koncercie ŚPIEWAJMY RAZEM (nasz wspólny rajdowy szlak) (9 lipca, sobota, w Klubie Kwadratowa).

„Usiądź razem ze mną”…
– Program „Bazuny” jest bardzo bogaty, do występów w koncertach pozakonkursowych zaprosiliśmy krajową czołówkę wykonawców piosenki turystycznej i studenckiej – mówi Marek Skowronek, kierownik programowy „Bazuny”. – Mamy nadzieję, że udział znanych artystów, przed laty zdobywających laury „Bazuny”, cieszyć się będzie wielkim zainteresowaniem publiczności – miłośników dobrej, pogodnej muzyki.
-W bogatym w imprezy muzyczne programie są propozycje dla wytrawnych słuchaczy, śpiewających czy choćby nucących turystów, dla tych, którzy chcą posłuchać i wspólnie pośpiewać piosenki w wykonaniu znakomitych piosenkarzy, bardów.
Przegląd ma charakter ogólnopolski, udział biorą wykonawcy z całego kraju. Integralną częścią 50. „Bazuny” jest konkurs piosenki. Mamy nadzieję, że tegoroczna „Bazuna” wyłoni nowe przeboje, pozwoli ujawnić talenty muzyczne nie tylko wśród młodzieży akademickiej. Wykonania piosenek na scenie mają charakter konkursowy i zarazem promujący plenerowe turystyczne śpiewanie podczas wędrówek, wypoczynku, biesiad przy ognisku. Mamy nadzieję, że tegoroczna „Bazuna” wyłoni nowe przeboje, pozwoli ujawnić talenty muzyczne nie tylko wśród młodzieży akademickiej. Udział w konkursie ma bowiem charakter otwarty. I tak jak w bogatej historii „Bazuny” nominacje konkursowe będą zachętą i bodźcem do dalszego artystycznego rozwoju oraz konstruowania autorskiego programu.

Bazuna przed laty - trochę historii
„Bazuna” organizowana jest od 50 lat. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej cieszy się licznym gronem uczestników – z dawnych i najbliższych lat. Pierwsza impreza odbyła się jesienią 1971 r. w Sali Teatralnej KSW „Żak” w Gdańsku. Kierownikiem pierwszej „Bazuny” był Marian Muczyński (student Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej), a sprawami programowymi zajmował się ówczesny prezes klubu “FIFY” Edmund Kadłubiski.

Pierwszy koncert otworzyli „bazuniarze” z Zespołu Pieśni i Tańca “BAZUNY” PGR Leźno (panowie Tomaczkowski i Bemowski), odgrywając na trombitach pasterskie sygnały. Było to wielkim zaskoczeniem – mało kto bowiem wiedział, że na Kaszubach jest także używana pasterska trombita – „bazuna” (podobna do instrumentów spotykanych w Karpatach). Hejnał na 50. „Bazunie” zagra („zatrąbi”) na kaszubskiej trombicie Janusz Świątkowski (wielokrotny uczestnik ”Bazuny”).

Jak twierdzili organizatorzy „Bazuny“ w 1972 r. „nasz Przegląd ma charakter konfrontacji piosenek śpiewanych w studenckim środowisku turystycznym wczoraj, dziś a nawet jutro”. Objawieniem „Bazuny” – z najbogatszym repertuarem była (dzisiaj już kultowa grypa) WOLNA GRUPA BUKOWINA z Buska-Zdroju, z legendarnym Wojtkiem Bellonem (hitem 50-lecia jest jego „Majster bieda”).

Przez kolejne lata Przegląd odbywał się w Gdańsku, a następnie (od 1975 r.) w różnych miejscach Pomorza – objazdowo, plenerowo w różnych miejscach Pomorza (Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław).
Warto przypomnieć, że „Bazunę” zorganizowano także w pamiętnym 1982 r., lecz w nietypowym dla imprezy terminie – w dniach 15-17 października. Realizacja BAZUNY w maju nie była możliwa, gdyż dopiero w marcu zezwolono na wznowienie działalności klubu turystycznego Politechniki Gdańskiej “FIFY” (zawieszonej po wprowadzeniu stanu wojennego). Organizatorzy uzyskali zgodę na koncerty w oddalonym od Trójmiasta ośrodku wczasowym w Wieżycy. Jednakże krótko przed już dopiętą imprezą umowa na wynajęcie ośrodka została… zerwana. Udało się w ostatniej chwili dogadać się z kierownictwem ośrodka “Budowlani” w Gołuniu i załatwić niezbędne „zezwolenia”.

Atrakcja także dla wakacyjnych turystów
„Bazuna” kultywuje dobre wzorce piosenki turystycznej i studenckiej kolejnym pokoleniom studentów. Jest spoiwem wielopokoleniowej rodziny studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej i innych uczelni Trójmiasta.
- Istotnym aspektem Przeglądu jest jego integracyjny charakter – mówi Janusz Wikowski, rzecznik „Bazuny”. - Na „Bazunę” przyjeżdżają osoby ceniące spotkania z przyjaciółmi- Przekrój pokoleniowy uczestników jest bardzo szeroki – studenci oraz absolwenci uczelni trójmiejskich z rodzinami. Dzięki wielopokoleniowości i uniwersalności piosenki turystycznej „Bazuna” ma niepowtarzalny, rodzinny charakter. W tym roku „Bazuna” jest organizowana w Gdańsku, w sezonie turystycznym, więc także turyści i goście spędzający wakacje w Trójmieście będą mieli okazję wysłuchać znakomitych, uznanych muzyków i wykonawców przepięknych piosenek.

Warto się wybrać na jubileuszową „Bazunę” - z przyjaciółmi, z rodziną. Piosenka bowiem nie zna granic wiekowych i łagodzi nastroje. „Bazunę” od 50 lat organizują fani łagodnej, rajdowej piosenki, rajdowcy, zapaleni turyści – wolontariusze, ze środowiska obecnych i dawnych FIFÓW - studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej, którzy nie szczędzą swojego czasu, aby u progu lata i sezonu urlopowego stworzyć w centrum Gdańska, tam gdzie wszystko się zaczęło przyjazną „śpiewającą strefę” wspaniałej piosenki turystycznej.

Szef tegorocznej oraz wielu poprzednich edycji „Bazuny” Ryszard Markowski mówi, że wspominając przeżyte lata, podkreśla, że kolejne „Bazuny” były wielką radością – zarówno wykonawców i widzów, słuchaczy jak i organizatorów – wolontariuszy. Każda kolejna „Bazuna” to nowe wrażenia muzyczne, sceneria, ludzie, coś wyjątkowego. Nie ma w tej imprezie miejsca na powtarzalność, rutynę. Tak było na początku, gdy powstała i rozkręcała się „Bazuna” wokół środowiska politechnicznych FIFÓW (w pamiętnym 1971 r.). To wspaniałe doświadczenie trudno zastąpić innym, o takiej mocy oddziaływania i fascynacji.
Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz – tradycyjnie: Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej FIFY - inicjator i pierwszy organizator „Bazuny”, Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno – Artystyczne BAZUNA. Gospodarzem Jubileuszu jest Politechnika Gdańska. Współorganizatorami tegorocznej Bazuny są także: Stowarzyszenie Czerwonej Róży oraz Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej.

Z okazji 50-lecia Przeglądu Bazuna będzie czynna wystawa okolicznościowa na dziedzińcu im. Jana Heweliusza w Gmachu Głównym.
Komitetowi organizacyjnemu przewodniczy Ryszard Markowski (główny organizator wielu edycji „Bazuny”), a kierownikiem programowym jest (tak jak od wielu lat) Marek Skowronek.
Więcej o Bazunie na stronie przeglądu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto