MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie czyścisz języka podczas mycia zębów? To błąd. Zobacz, dlaczego codziennie należy czyścić język i poznaj technikę, jak to robić

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Poza szczotkowaniem zębów i nitkowaniem przestrzeni międzyzębowych powinniśmy też czyścić język. Nie jest to trudne!
Poza szczotkowaniem zębów i nitkowaniem przestrzeni międzyzębowych powinniśmy też czyścić język. Nie jest to trudne! megaflopp/Getty Images
Język jest jednym z najsilniejszych mięśni w ludzkim ciele. Dzięki pracy języka jemy, smakujemy, komunikujemy się, całujemy, filtrujemy zarazki, a nasze gardło jest nawilżone przez ślinę. Mimo to język często jest pomijamy w codziennej higienie jamy ustnej. Tymczasem dentyści zachęcają nie tylko do szczotkowania i nitkowania zębów, ale też do czyszczenia języka. Dlaczego koniecznie należy to robić? Zobacz i sprawdź, jak łatwo czyścić język.

Spis treści

Dlaczego trzeba czyścić język?

Czyszczenie języka to jeden z elementów higieny jamy ustnej, który powinniśmy mieć w codziennej rutynie dbania zdrowe zęby. Dzięki niemu pozbywamy się bakterii, zanieczyszczeń i martwych komórek, które na języku gromadzą się w dużych ilościach. Czysty język wpływa na poprawę świeżości oddechu oraz smaku, dzięki czemu jedzenie staje się jeszcze przyjemniejsze.

Choć czyszczenie języka nie zastąpi szczotkowania zębów, to dobrze jest uzupełniać nim poranne i wieczorne mycie. To na języku gromadzą się drobnoustroje, które pogarszają ogólny stan jamy ustnej, a także wywołują próchnicę i paradontozę.

Czyszczenie języka wpływa na:

 • usuwanie bakterii (m.in. paciorkowców Mutans i bakterii Lactobacilli, które powodują nieświeży oddech i próchnicę),
 • poprawę smaku (z czystym językiem lepiej rozróżniamy smaki),
 • poprawę wyglądu języka (usuwa biały nalot i zapobiega jego ponownemu gromadzeniu się),
 • zmniejszenie nieprzyjemnej woni oddechu (skrobanie języka jest bardziej skuteczne w usuwaniu bakterii powodujących nieprzyjemny oddech niż mycie zębów),
 • poprawę stanu zdrowia jamy ustnej (zapobiega ubytkom, chorobom dziąseł i innym schorzeniom).

Jak czyścić język? Skrobanie języka krok po kroku

Do czyszczenia języka potrzebne jest odpowiednie narzędzie – czyścik lub skrobaczka do języka. Mogą być wykonane z plastiku, miedzi lub stali nierdzewnej. Ich kształt może być zbliżony do łyżki lub przypominać wygięty kawałek stali. Jeżeli nie mamy pod ręką takiego przedmiotu, możemy użyć tego, co mamy w domu – szczoteczki do zębów lub czystej łyżki, z zaznaczeniem, że mogą one nie być tak skuteczne w usuwaniu bakterii, jak specjalnie przeznaczone do tego przyrządy. Czyszczenie języka można wykonać przed lub po myciu zębów – zależnie od osobistych preferencji.

Sprawdź również:

Aby wyczyścić język, należy wykonać następujące kroki:

 1. Otwórz usta i wystaw język. Jeżeli to pomocne, użyj lustra.
 2. Przyłóż koniec czyścika do tylnej części języka. Uwaga! Jeżeli obawiasz się krztuszenia lub odruchu wymiotnego, możesz rozpocząć od środka języka. Z czasem przyzwyczaisz się i skrobanie języka od jego końca nie będzie już problemem.
 3. Przeciągnij czyścikiem do przodu języka, w kierunku czubka. Nigdy nie rób tego odwrotnie! Czyszczenie odbywa się tylko w tym kierunku – od tyłu do przodu.
 4. Po każdej serii ruchów przepłukuj lub wycieraj czyścik.
 5. Powtarzaj czynność, aż wyczyścisz całą powierzchnię języka. Zazwyczaj wystarczy jeden lub dwa ruchu w danym obszarze.
 6. Wypłucz usta wodą.
 7. Umyj skrobaczkę do języka ciepłą wodą z mydłem. Wysusz ją i przechowuj w czystym, suchym miejscu.

Czyszczenie języka możesz wykonywać tak często, jak potrzebujesz. Szczególnie wskazane jest, żeby usuwać osad z języka z samego rana, myjąc zęby przed śniadaniem, oraz wieczorem, usuwając osad nagromadzony przez cały dzień.

Zobacz, jak czyścić język:

Czyszczenie języka – środki ostrożności

Jedną z najczęstszych obaw związanych z czyszczeniem języka, jest to, że wywoła odruch wymiotny. Rzeczywiście, może on się pojawić podczas sięgania czyścikiem głęboko do jamy ustnej, ale głównie na początku stosowania przyrządu. Jednym ze sposobów jest niewkładanie czyścika zbyt głęboko – można rozpocząć skrobanie języka od jego środka do czubka.

Inną obawą jest zranienie powierzchni języka czyścikiem. Warto przyjrzeć się skrobaczce i jej krawędziom, a także pamiętać o odpowiednim nacisku. Krawędzie nie powinny być ostre, a wywierany nacisk musi być jednocześnie delikatny i mocny – język ma być czysty, ale bez skaleczeń i uszkodzonych kubków smakowych. Zalecamy zacząć delikatnie i stopniowo zwiększać siłę podczas czyszczenia języka.

Mity o czyszczeniu języka

Wokół czyszczenia języka powstały mity, z którymi należy się rozprawić. Oto najpopularniejsze błędne przekonania o skrobaniu języka.

Czyszczenie języka zapewni świeży oddech na długi czas
To prawda, że czyszczenie języka może pomóc w pozbyciu się halitozy, jednak podstawowa jest tutaj konsekwencja. Jeżeli wyczyścimy język rano, to w ciągu dnia wciąż możemy nabawić się nieprzyjemnego zapachu z ust – w końcu jemy, pijemy, mówimy, oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. Aby zapobiec nieświeżemu oddechowi, czyszczenie języka należy powtarzać po każdym posiłku, a przynajmniej podczas mycia zębów.

Czyszczenie języka szczoteczką do zębów jest tak samo skuteczne, jak czyścikiem
Choć lepsze jest czyszczenie języka szczoteczką niż nieczyszczenie go w ogóle, to badania z 2004 roku potwierdziły, że czyścik do języka usuwa o 30 proc. więcej lotnych związków siarki niż szczoteczka do zębów z miękkim włosiem. To właśnie głównie one wywołują nieprzyjemny zapach. Czyścik jest zatem skuteczniejszym narzędziem.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie czyścisz języka podczas mycia zębów? To błąd. Zobacz, dlaczego codziennie należy czyścić język i poznaj technikę, jak to robić - Strona Zdrowia

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto