Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Zarząd Sandecji prezentuje finanse spółki. Na co wydawane są pieniędze?

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Sytuacja Sandecji, zwłaszcza jej kondycja sportowa, budzi w Nowym Sączu sporo obaw
Sytuacja Sandecji, zwłaszcza jej kondycja sportowa, budzi w Nowym Sączu sporo obaw Sandecja S.A.
Zarząd spółki Sandecja S.A. upublicznił dochody i wydatki klubu Biało - Czarnych. - Zarządzanie finansami jest naszym priorytetem i dokładamy wszelkich starań, aby każda decyzja zarówno ta dotycząca finansów, jak i innych aspektów funkcjonowania klubu była podejmowana w trosce o jego długoterminowe dobro - przekonuje kibiców Miłosz Janczyk, prezes spółki. Zaznacza przy tym, że nie wszystkie aspekty związane z finansami klubu mogą zostać przedstawione publicznie.

Wyliczenia udostępnione przez zarząd Sandecji to odpowiedź na dyskusję, która toczy się od dłuższego czasu nie tylko w sądeckich mediach. Dotyczy ona zarówno finansów spółki i klubu, który znajduję się w rękach miasta, jak i sytuacji sportowej Biało - Czarnych, którzy są o krok od spadku do II Ligi. Miłosz Janczyk zapewnia, że zarządzanie spółką odbywa się w sposób odpowiedzialny i zgodny z etycznymi standardami, ale klub musi się liczyć z wyzwaniami, przed którymi stoją także inne kluby piłkarskie na świecie.

- Zapewniamy, że każdorazowo uwzględniamy realia ekonomiczne w których się znajdujemy - deklaruje Janczyk.

Na co wydawane są pieniądze w Sandecji?

Jak wyjaśnia prezes spółki, istotną część budżetu stanowią wynagrodzenia dla zawodników i sztabu szkoleniowego wraz z pochodnymi.

- Nasz klub nie jest w tym zestawieniu wyjątkiem. Taki podział kosztów jest standardem w większości klubów na szczeblu pierwszej ligi - mówi.

Nowy Sącz. Zarząd Sandecji prezentuje finanse spółki. Na co wydawane są pieniędze?

Spore koszty generują również: szkolenia młodzieży, medyczne i rehabilitacyjne, telekomunikacyjne, informatyczne, noclegowe i gastronomiczne. Ponadto także koszty: najmu lokali i obiektów sportowych, organizacji meczów, ochrony imprez oraz obiektów, obsługa prawna, sprzęt sportowy i medyczny, energii (podgrzewanie murawy), materiałów opałowych, paliwa, materiały biurowe, środki czystości, materiały poligraficzne i reklamowe, opłaty notne i sądowo-skarbowe, opłaty związkowe (PZPN, WZPN, OZPN), podatki, ubezpieczenia oraz pozostałe.

Prezes wskazuje również na fakt, że w porównaniu z 2021 rokiem, w 2022 wzrosły koszty całkowite, w tym m. in. koszty zatrudnienia (ubezpieczenia społeczne, podatki i inne składki wynikające z podwyżek wewnętrznych i indywidualnych umów o pracę), a także koszty energii elektrycznej, paliw i innych nośników energii oraz wzrostu cen na rynku (inflacja).

Nowy Sącz. Zarząd Sandecji prezentuje finanse spółki. Na co wydawane są pieniędze?

Jak prezentuje się Sandecja na tle innych klubów pierwszoligowych?

Wyszczególnione wartości dotyczą okresu, kiedy z wymienionymi zespołami Sandecja rywalizowała w I lidze.

Nowy Sącz. Zarząd Sandecji prezentuje finanse spółki. Na co wydawane są pieniędze?

- Jak widać główne koszty poniesione w naszym klubie w roku 2022 są jednymi z najniższych. Zestawienie zawiera dane finansowe wszystkich zespołów, które w całym, ostatnim opublikowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym okresie rozliczeniowym, występowały w rozgrywkach Fortuna 1 liga - informuje Janczyk.

Dodaje, że informacje o innych klubach opracowane zostały na podstawie aktualnie dostępnych sprawozdań finansowych w KRS.

- Mając na uwadze sytuację rynkową można domniemywać, że złożone sprawozdania za rok 2022 będą opiewać na kwoty znacznie wyższe - przypuszcza.

Jakie są przychody Sandecji w latach 2021 - 22?

Poniższa grafika przedstawia podstawowe źródła przychodów w latach 2021-2022.

Nowy Sącz. Zarząd Sandecji prezentuje finanse spółki. Na co wydawane są pieniędze?

Jak wyjaśnia prezes, różnica pomiędzy rokiem 2021 a 2022 wynika w głównej mierze z otrzymania nagrody z programu PJS. Ważnym jest, że w prezentowanej tabeli przychodów znajdują się kwoty z tytułu barteru i kompensat. Grafika ukazuje porównanie wpływów z tytułu sponsoringu w latach 2021-2022.

- Nie są to kwoty jakie by nas w pełni satysfakcjonowały, jednak pamiętać należy w jakiej sytuacji się znajdujemy. Budowa stadionu (gra poza Nowym Sączem) oraz okres pandemii (gra bez publiczności) to czynniki mające znaczący wpływ na sytuację związaną z pozyskiwaniem nowych źródeł finansowania - wylicza Janczyk.

Podkreśla również, że brak stadionu na razie ogranicza możliwości marketingowe spółki.

Na czym opiera się budżet klubu? Jak się okazuje, nie chodzi tu tylko o dotacje z UM, ale także wpływy ze sponsoringu oraz benefity związane z grą w I Lidze. Pieniądze klub pozyskuje również z tytułu transmisji telewizyjnych, z funduszu solidarnościowego, z PZPN ( z programu pro junior system, z zakładów bukmacherskich oraz nagroday za występy w Pucharze Polski).

Nowy Sącz. Zarząd Sandecji prezentuje finanse spółki. Na co wydawane są pieniędze?
Nowy Sącz. Zarząd Sandecji prezentuje finanse spółki. Na co wydawane są pieniędze?

Łącznie pozyskana kwota to ponad 2,5mln zł co stanowi 27 procent udział środków własnych w budżecie.

W okresie 2019-2022 łączna kwota uzyskana z tytułu transferów to nieco ponad 1,1mln zł. Wyszczególnione sumy dotyczą wytransferowanych zawodników: Thiago, Kamil Ogorzały oraz Dawid Błanik. W zestawieniu ujęte są także kwoty z tytułu ekwiwalentu za wyszkolenie.

Wyzwania kadrowe Sandecji

Obecnie priorytetem jest zatrudnienie dyrektora sportowego. Ponadto prezes zapowiada weryfikacja każdej pozycji oraz każdego zawodnika. Chce także, aby w pierwszej jedenastkę znaleźli się wychowankowie klubu oraz zawodników z regionu. Zarząd chce także zatrudnić tzw. skauta, czyli osobę, która pomoże w poszukiwaniu, obserwowaniu i ocenianiu potencjalnych zawodników.

Nowy Sącz. Zarząd Sandecji prezentuje finanse spółki. Na co wydawane są pieniędze?

Fundacja Akademia Sandecja

Akademia Sandecja jest bezpośrednim, młodzieżowym zapleczem MKS Sandecja

- Ma za zadanie utworzenie na Sądecczyźnie poważnego ośrodka szkolenia, a także edukacji dzieci i młodzieży w oparciu o ponad 112-letnią historię klubu oraz wykorzystanie potencjału regionu sądeckiego - wyjaśnia Janczyk.

Akademia Sandecja obecnie skupia ponad 300. wyselekcjonowanych zawodników, wywodzących się z Nowego Sącza, a także jego okolic w promieniu około 60. kilometrów. Do Akademii przynależą młodzi adepci piłki nożnej m.in. z terenów Krynicy Zdrój, Piwnicznej, Szczawnicy, Limanowej oraz Gorlic. Współpracuje ona także ściśle z MKS Sandecja.

Akademia Sandecja od 1 stycznia 2021 jest wyodrębnionym podmiotem od MKS Sandecja S.A., działając jako Fundacja.

- Przez ostatnie dwa lata opracowano własny system szkolenia oraz autorski model gry. Cyklicznie Akademia jest przygotowywana do przystąpienia do Programu Certyfikacji PZPN. Na ten moment w 90 procentach są wprowadzone standardy Certyfikacji PZPN – Złota Gwiazdka - mówi Janczyk.

Dodaje, że Akademia nie przystąpiła do tej pory do certyfikacji ze względu na zbyt krótki czas funkcjonowania podmiotu – planowane złożenie wniosku to połowa 2023 roku.

Co u seniorów i juniorów?

Jak wyjaśnia Janczyk, Sandecja II Nowy Sącz po dwuletniej przerwie przystąpiła do rozgrywek Ligi Okręgowej Seniorów. Obecnie zajmujemy trzecie miejsce w tabeli, tracąc zaledwie trzy oczka do drugiego miejsca, które daje prawo gry w barażu o awans do wyższej ligi. W zespole występują rezerwowi z drużyn U-19 oraz U-17, gdyż wyniki tych drużyn są priorytetowe dla naszej Akademii. Również w zespole rezerw w niewielkim stopniu występują zawodnicy z szerokiego składu pierwszego zespołu.

U-19 - zespół juniorów starszych od trzech lat plasuje się na czołowych miejscach 1 Ligi Małopolskiej, co daje bezposrednią promocję we wiosennych rozgrywkach Ligi Makroregionalnej. W sezonie 2020/21 zespół walczył do ostatnich kolejek o awans do Centralnej Ligi Juniorów, minimalnie ulegając w ostatecznej klasyfikacji Stali Rzeszów. Po 8. kolejkach obecnego sezonu Ligi Makroregionalnej zespół U-19 przewodzi stawce.

- W tym zespole występują najsilniejsi zawodnicy naszej Akademii z roczników 2004 - 2007, gdyż priorytetem jest awans na
najwyższy szczebel rozgrywkowy juniorów starszych w Polsce - zaznacza Janczyk.

U-17 - zespół juniorów młodszych od dwóch lat wygrywa 1 Ligę Małopolską w swojej kategorii wiekowej, grając już dwukrotnie w barażach o awans do Centralnej Ligi Juniorów, niestety ulegając w sezonie 2020/21 Górnikowi Łęczna, a w sezonie 2021/22 Stali Rzeszów.

- W obecnych rozgrywkach nasz zespół przewodzi w rozgrywkach 1 Ligi Małopolskiej, nie doznając ani jednej porażki. W zespole U-17 mogą także występować zawodnicy, którzy swoje mecze rozgrywają w wyższej kategorii wiekowej U-19 m.in bramkarz Jakub Bednarek (2007) czy Igor Maślanka (2006), który w wieku 15 lat debiutował w seniorskim zespole w rozgrywkach Fortuna 1 Liga, oraz Piotr Kowalik (2006), który został powołany do Reprezentacji Polski U-17 na najbliższe Mistrzostwa Europy - wyjaśnia prezes spółki.

U-15 - zespół trampkarzy starszych występujący nieprzerwanie od trzech sezonów w Centralnej Lidze Juniorów U-15.

W sezonie 2020/21 trampkarze naszego zespołu, jak równy z równym walczyli z Wisłą Kraków o ostateczne zwycięstwo, w sezonie 2021/22 uplasowaliśmy się w środku stawki, a w obecnym sezonie zajmujemy bezpieczną pozycję dająca utrzymanie -podsumowuje Janczyk.

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Nowy Sącz. Zarząd Sandecji prezentuje finanse spółki. Na co wydawane są pieniędze? - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto