Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O przemocy w rodzinie. Debata w Słupsku

Katarzyna Kuniczuk
O przemocy w rodzinie dyskutować będą specjaliści z całej Polski w przestrzeni Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Akademia Pomorska, Miasto Słupsk oraz Sąd Okręgowy w Słupsku podjęły się organizacji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pn. „Przemoc w rodzinie – konteksty prawne, społeczne i profilaktyczne”, która odbędzie się w dniu 26 listopada 2015 r. w godz. 8.00-17.00 na Wydziale Nauk Społecznych Akademii Pomorskiej w Słupsku przy ul. Bohaterów Westerplatte 64 (aula główna 414).

Konferencja będzie wydarzeniem inaugurującym Międzynarodową Kampanię 16 Dni Działań Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć zainicjowaną przez Center for Women’s Global Leadership. Kampania rozpoczyna się w dniu 25 listopada, w którym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Kobiet, natomiast jego zakończenie przypada na 10 grudnia, czyli Dzień Praw Człowieka.

W konferencji uczestniczyć będą m.in przedstawiciele wszystkich instytucji uprawnionych do wszczynania procedury niebieskiej karty, a także sędziowie, kuratorzy sądowi, funkcjonariusze służb społecznych, Policji, Służby Więziennej, przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji działających na rzecz osób doznających przemocy, jak i pracujących ze sprawcami przemocy w rodzinie. Problematyka przemocy ma charakter interdyscyplinarny, stąd też poza sesją plenarną konferencji będą odbywały się debaty w równoległych panelach:
- Charakterystyka zjawiska przemocy domowej: ujęcie psycho – socjo – pedagogiczne,
- Zjawisko przemocy w prawie: osoby doznającej przemocy i perspektywa sprawcy,
- Konsekwencje dorastania w rodzinie z problemem przemocy,
- Profilaktyka, interwencja, terapia, resocjalizacja: ograniczenia i możliwości systemowe, proceduralne i metodyczne.

Celem konferencji jest możliwie dogłębna analiza zjawiska przemocy w różnych kontekstach jej występowania. Głównym założeniem debat jest zgłębienie zjawiska przemocy z perspektywy badań naukowych z zakresu prawa, pedagogiki, psychologii i socjologii. Poza tym szczególnie istotne będzie podjęcie próby wypracowania przestrzeni przenikalności najnowszych trendów badawczych, teoretycznych z praktycznymi w zakresie prewencyjnym, interwencyjnym oraz terapeutycznym. Konferencja będzie również służyła podjęciu dyskusji nad rolą środowiska lokalnego i akademickiego w profilaktyce przemocy, a także integracji i pogłębianiu współpracy przedstawicieli różnych środowisk podejmujących działalność w tym zakresie.

Konferencja została objęta Honorowym Patronatem przez: Prezydenta Miasta Słupska Roberta Biedronia, Prezesa Sądu Okręgowego w Słupsku SSO Dariusza Ziniewicza, Rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku prof. dra hab. Romana Drozda, Zespołu Pedagogiki Resocjalizacyjnej przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto