Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O tarczy z niepokojem i nadzieją - pomorzanie odpowiadają w badaniu PBS

o/gp
Czy umieszczenie tarczy antyrakietowej w Redzikowie będzie miało wpływ na życie mieszkańców Słupska i okolic? - zbadała PBS DGA Spółka z o.o. z Sopotu na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Czy umieszczenie tarczy antyrakietowej w Redzikowie będzie miało wpływ na życie mieszkańców Słupska i okolic? - zbadała PBS DGA Spółka z o.o. z Sopotu na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Niemal połowa ankietowanych sądzi, iż umieszczenie elementów globalnego systemu tarczy antyrakietowej będzie miało duży (26 proc.) lub bardzo duży (20 proc.) wpływ na życie mieszkańców Słupska i okolic. Przeciwnego zdania jest co piąty ankietowany (21 proc.).

Im wyższe wykształcenie ankietowanych, tym częściej przekonani są oni, że umieszczenie tarczy antyrakietowej w Redzikowie będzie miało duży lub bardzo duży wpływ na życie mieszkańców Słupska i okolic:

* 38 proc. respondentów z wyższym wykształceniem uważa, iż wpływ ten będzie bardzo duży (uważa tak zaledwie 14 proc. respondentów z wykształceniem podstawowym)

* 31 proc. respondentów z wyższym wykształceniem sądzi, iż wpływ ten będzie duży. Analogiczny wskaźnik dla osób z wykształceniem podstawowym wynosi 22 proc.

* tylko 3 proc. osób z wykształceniem wyższym zadeklarowało, iż w ich opinii umieszczenie tarczy antyrakietowej w Redzikowie nie będzie miało żadnego wpływu na życie mieszkańców Słupska i okolic. Z kolei wśród osób z wykształceniem podstawowym uważa tak aż 22 proc. ankietowanych.

Zadano też pytanie: Jaki wpływ będzie miało rozmieszczenie tarczy antyrakietowej w Redzikowie na atrakcyjność turystyczną regionu słupskiego?

Zaledwie co czwarty (26 proc.) respondent uznał, iż rozmieszczenie tarczy antyrakietowej zwiększy atrakcyjność turystyczną regionu słupskiego: 7 proc. uważa, iż rozmieszczenie tarczy antyrakietowej będzie miało zdecydowanie pozytywny, a 19 proc. raczej pozytywny wpływ na atrakcyjność turystyczną regionu słupskiego. Przeciwnego zdania jest niemal połowa (46 proc.) badanych, z czego 19 proc. uważa, iż będzie to wpływ zdecydowanie negatywny, a 27 proc. raczej negatywny. Co piąty ankietowany (21 proc.) uważa, iż instalacja ta nie wpłynie w żaden sposób na atrakcyjność turystyczną regionu słupskiego.

Warte zauważenia jest to, że wśród największych optymistów najczęściej występują najmłodsi respondenci: uważa tak 14 proc. osób w wieku lat 18-24, oraz od 4 proc. do 7 proc. w pozostałych przedziałach wiekowych.

Zwraca uwagę fakt, iż większymi optymistami w tej kwestii są mieszkańcy miasta Słupsk niż powiatu: 31,4 proc. mieszkańców miasta uważa, iż wpływ ten będzie zdecydowanie pozytywny lub raczej pozytywny. Wśród mieszkańców powiatu analogiczny wskaźnik wynosi 20 proc.

Kolejne pytanie brzmiało: Jak zlokalizowanie tarczy antyrakietowej wpłynie na rozwój gospodarczy regionu słupskiego?

Pomimo sceptycznych odpowiedzi respondentów w kwestii wzrostu atrakcyjności turystycznej regionu słupskiego, niemal połowa badanych (47 proc.) wyraża przekonanie, że zlokalizowanie tarczy antyrakietowej wpłynie pozytywnie na rozwój gospodarczy regionu słupskiego: 14 proc. uważa, iż spowoduje to dynamiczny rozwój gospodarczy, natomiast 33 proc. ankietowanych, że będzie miało nieznaczny wpływ na rozwój. Opinie, że zlokalizowanie tarczy antyrakietowej zahamuje rozwój gospodarczy regionu podziela 14 proc. ankietowanych. Z kolei 28 proc. ankietowanych uważa, iż w tej kwestii nic się nie zmieni.

Znacznie częściej pozytywnie ten wpływ oceniają mężczyźni (54 proc.) niż kobiety (46 proc.), oraz osoby z wyższym wykształceniem (łącznie 68 proc., ale aż 52,6 proc. uważało, że wpływ ten będzie nieznaczny).

Podobnie jak w kwestii wpływu na rozwój turystyczny regionu większymi optymistami są mieszkańcy miasta Słupsk niż powiatu (52 proc. wobec 43 proc.).

Wśród osób twierdzących, że nic się nie zmieni najwięcej jest ludzi z wykształceniem podstawowym (uważało tak 37 proc. osób w tej grupie) oraz w wieku 18-24 lat (42 proc. wśród najmłodszych respondentów.

Mieszkańcy regionu słupskiego oczekują tarczy antyrakietowej z niepokojem, ale jednocześnie z nadzieją. Zdają sobie sprawę z szans rozwoju regionu, zarówno pod względem turystycznym, jak i gospodarczym. Jednocześnie zdają się być przekonani, iż ich codzienne życie zmieni się w niektórych elementach. Zauważają, iż mogą to być również zmiany niekorzyść.
W związku z tym, oczekują oni od rządu jakiejś formy rekompensaty za niedogodności, które pojawią się w wyniku umieszczenia tarczy antyrakietowej na terytorium powiatu słupskiego. Najbardziej oczekiwaną rekompensatą byłoby w opinii badanych zrealizowanie przez władze centralne jakiegoś dodatkowego programu, który miałby zwalczać ubóstwo i bezrobocie na tym terenie.
Jedną z form rekompensaty mogłyby też stać się duże inwestycje drogowe, infrastrukturalne (jak np. budowa Drogi Kaszubskiej integrującej region słupski z Trójmiastem) lub pomoc rządu przy realizacji znaczących inwestycji amerykańskich, które i tak prawdopodobnie pojawiłyby się w tym rejonie w przypadku umieszczenia tarczy antyrakietowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto