Uczelnia powstała w 1969 r. pod nazwą Wyższa Szkoła Nauczycielska. W trakcie 54-lletniej działalności jej nazwa była kilkakrotnie zmieniana, co wynikało z wymogów formalnych i z poszerzania oferty edukacyjnej.
Media pisały
„Data12 września 1969 r. przejdzie do historii miasta Słupska. Dziś bowiem rozpoczyna swą działalność wyższa uczelnia – Wyższa Szkoła Nauczycielska” – pisał ówczesny dziennik lokalny „Dni Słupska”.
Dalej czytamy, że „fronton budynku został okolicznościowo udekorowany”, a nad głównym wejściem ogromny transparent głosił: „Młodzież koszalińska dziękuje partii za nową uczelnię”. Odbyły się uroczystości z udziałem władz partii – z Komitetu Wojewódzkiego PZPR oraz Ministerstwa Oświaty i Szkolnictwa Wyższego. Przemówienie wygłosił przewodniczący Społecznego komitetu do Spraw Powołania WSN – dr Jan Stępień oraz rektor – doc. dr hab. Bogusław Drewniak. Inauguracyjny wykład „Rozwój szkolnictwa koszalińskiego w 25-leciu PRL” wygłosił Tomasz Szrubka, dziekan wydziału humanistycznego.
Jednak warto zaznaczyć, że bazą dla Wyższej Szkoły Nauczycielskiej było Studium Nauczycielskie istniejące od 1957 r. Obecną nazwę - Akademia Pomorska w Słupsku - nasza Uczelnia przyjęła w 2006 roku. Wcześniej, w 1974 r. Wyższą Szkołę Nauczycielską przekształcono w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, a w 2000 roku WSP przekształciła się w Pomorską Akademię Pedagogiczną.
Początki w latach 70.
Pierwszy obiekt dydaktyczny uczelni stanął na końcu ul. Arciszewskiego - pośród nieużytków naprzeciwko Lasku Południowego. Akademiki były jeszcze w budowie, np. żeński funkcjonował w zastępczym obiekcie przy ul. Raszyńskiej. Z czasem przy ul. Arciszewskiego wyrosły obiekty nowych wydziałów, biblioteki uczelnianej, sali gimnastycznej. Zbudowano tu cztery akademiki oraz pawilon do którego przeprowadzono z ul. Lotha wydział pedagogiczny. Dziś główne wydziały uczelni oraz siedziba władz znajduje się w zabytkowych obiektach powojskowych przy ul. Boh. Westerplatte i Kozietulskiego.
W pierwszym roku działalności WSN studia podjęło zaledwie 271 studentów, ale w następnych latach ich liczba rosła niemal lawinowo – prawie dwa tysiące w latach 1973-1974.
- Z aparatem fotograficznym i notesem trafiliśmy na ten okres. Warunkiem rozpoczęcia studiów było w 1971 roku zaliczenie praktyk robotniczych. Studentkom przypadły roboty przy pielęgnacji upraw leśnych w Siemianicach. Lekko nie miały. Poza tym organizowano obozy harcerskie w celu spopularyzowania wśród studenckiej młodzieży idei Związku Harcerstwa Polskiego. Taki obóz odwiedziliśmy latem 1971 r. w Krępie, gdzie było wielu młodych mężczyzn. Czy się garnęli do zawodu nauczycielskiego równie ochoczo co kobiety? Być może, ale wielu też nie kryło, że dostanie się na jakiekolwiek studia pozwalało uniknąć powołania do odbycia dwu- czy nawet trzyletniej, obowiązkowej służby wojskowej – wspomina Ireneusz Wojtkiewicz, fotoreporter „Głosu”.
Nastał znamienny w dziejach tej uczelni rok 1974. Po kierownictwem swego rektora prof. Zbigniewa Żechowskiego doczekała przemianowania na Wyższą Szkołę Pedagogiczną. To były dobre lata dla uczelni – kwitły kierunki humanistyczne. Korytarze były pełne studentów. Potem przyszły kolejne zmiany. Rok 2000 to czas powstania Pomorskiej Akademii Pedagogicznej, która istniała przez sześć lat. Rynek pracy pokazał jednak, że potrzebni są pracownicy innych branż, niż pedagogiczna. W 2006 roku zmienił się profil uczelni. Powstały nowe kierunki – już nie tylko nauczycielskie. I tak powstała obecna Akademia Pomorska. Uczelnia pod tą nazwą istnieć będzie do końca maja.
W 2016 roku rektorem został obecny prof. Zbigniew Osadowski, który już wtedy zapowiedział działania wzmacniające ofertę Akademii Pomorskiej dla studentów i lokalnej społeczności.
- Chcemy nadal wzmacniać te kierunki, które są naszym atutem. Nauki przyrodnicze, nauki ścisłe, bardziej rozwinąć nauki techniczne, kierunki o charakterze praktycznym, a jest to związane z naszym największym projektem tworzenia Słupskiego Ośrodka Akademickiego. Również nie możemy zapominać o naukach humanistycznych i społecznych, bo chcę, by ten obszar był postrzegany jako równie ważny dla naszej społeczności i regionu – mówi wówczas rektor.
Plan się udał. Dzięki jego działaniom i pracownikom naukowym uczelni – z końcem maja znika Akademia Pomorska, a powstaje Uniwersytet Pomorski w Słupsku. Będzie nadal kształcił pedagogów, ale też prawników, filologów, specjalistów od bezpieczeństwa, administracji, fizjoterapeutów, ratowników medycznych, pielęgniarzy, przyrodników oraz innych specjalistów dla regionu środkowopomorskiego.
Dzieje uczelni
1957-1969 Studium Nauczycielskie
1969-1974 Wyższa Szkoła Nauczycielska
1974-2000 Wyższa Szkoła Pedagogiczna
2000-2006 Pomorska Akademia Pedagogiczna
2006 – maj 2023 Akademia Pomorska
1 czerwca 2023 – Uniwersytet Pomorski w Słupsku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii