Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odczarowywanie złych mocy

aleksa
Czterdzieścioro dzieci z przyszkolnych świetlic socjoterapeutycznych z Damnicy, Damna i Wrześcia, wzięło udział w zajęciach poświęconych profilaktyce zdrowego życia.

Czterdzieścioro dzieci z przyszkolnych świetlic socjoterapeutycznych z Damnicy, Damna i Wrześcia, wzięło udział w zajęciach poświęconych profilaktyce zdrowego życia.

Wielkim zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Danuta Siagło, Przedstawicielką PCK która z pasją opowiadała dzieciakom o zasadach reanimacji i pierwszej pomocy.
- Dzieci są przewspaniałe - relacjonowała pani Danuta - Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest sprawą niezwykle ważną w dzisiejszych czasach i każde dziecko powinno wiedzieć, że pierwsze minuty mogą decydować o życiu i śmierci.

Świetną atrakcją okazały się pokazy strażackie.
- Młodsze dzieci bardzo interesowały techniki gaszenia pożarów, z wielką powagą korzystały z aparatu tlenowego. Starsi, zwłaszcza chłopcy byli żądni sensacji i krwawych opowieści - opowiada Lech Boryła, instruktor Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku - Dużo czasu poświęciliśmy profilaktyce pożarniczej, zwłaszcza że zima to okres wypadków na jeziorowych lodowiskach i tych z użyciem petard w okresie świąt i Nowego Roku.

Między zajęciami w sali gimnastycznej prowadzone były w małych grupach gry dydaktyczne.
- Takie gry mają na celu rozładowanie napięcia spowodowanego obecnością w nowej grupie - wyjaśnia Brygida Ostrowska, wychowawca w świetlicy terapeutycznej - Są to też zajęcia integracyjne, sprzyjające zdrowej rywalizacji w grupie i uczące zachowań w sytuacjach trudnych. Zajęcia te, pomimo że są bardzo potrzebne nigdy nie odnoszą natychmiastowych skutków. Na te trzeba poczekać nawet kilka lat.

- Bywa, że dzieci boją się takich zajęć myśląc, że to pewien sprawdzian - dodaje Anna Michalska, pedagog - Dlatego trzeba zdobyć ich zaufanie i wprowadzić atmosferę bezpieczeństwa. Zaznaczamy w tych dzieciach tylko dobre cechy, każde dziecko musi znać swoją wartość, a my pomagamy w jej odnalezieniu.
Pomysł organizowania spotkań zrodził się w głowie Zbigniewa Studzińskiego, dyrektora SP w Damnie. Postanowił stworzyć azyl dla dzieci z popegeerowskich wsi.

- Te warsztaty to wentyl bezpieczeństwa dla dzieci zagrożonych wpływem negatywnych zjawisk - wyjaśnia Studziński - Nie prowadzimy terapii, staramy się jedynie zapobiegać. Świetlice mają być czymś dobrym w życiu tych dzieci.
Udział dzieci w warsztatach był bezpłatny, sponsorami byli samorząd gminy Damnica, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Opieka Społeczna i lokalni przedsiębiorcy. Organizatorzy planują przeprowadzenie podobnych zajęć wiosną przyszłego roku. Będą to cykliczne warsztaty, na które za każdym razem będą zapraszani inni goście.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto