MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Opłata deszczowa zaskoczy w tym roku wiele osób. Też musisz płacić tzw. podatek od deszczu? Sprawdź, jak działa ta danina

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Podatek od deszczu w rzeczywistości jest podatkiem od nadmiernego zabetonowania powierzchni ziemi.
Podatek od deszczu w rzeczywistości jest podatkiem od nadmiernego zabetonowania powierzchni ziemi. Mariusz Kapala / Polska Press
Opłata deszczowa funkcjonuje w Polsce od 2018 r., a mimo to wielu właścicieli działek nie wie, że powinni ją płacić. W 2023 r. te osoby mogą przeżyć nieprzyjemne zaskoczenie, gdyż wiele urzędów będzie ściągać z podatników opłatę za okres ostatnich 5 lat. Sprawdź, czym jest tzw. podatek deszczowy, ile wynosi i kto musi go płacić.

Spis treści

Opłata deszczowa – czym właściwie jest? Dotyczy retencji wód opadowych

Opłata deszczowa, zwana też podatkiem deszczowym lub podatkiem od deszczu, to danina płacona za zmniejszenie naturalnej retencji terenu przez zabudowanie go. Chodzi o zdolność gruntu do wchłaniania wód opadowych i roztopowych, która zmniejsza się, gdy działka zostaje zabudowana czy w inny sposób zabetonowana (np. ziemię pokrywa parking). Gdy powierzchnia gruntu zdolna do retencji jest zbyt mała, zaczynają się problemy – poziom wód gruntowych spada, co prowadzi do suszy. Co więcej, niemająca dokąd spłynąć woda może powodować podtopienia.

W praktyce opłata deszczowa jest naliczana od powierzchni obiektów, które uniemożliwiają ziemi wchłanianie wody deszczowej, w tym m.in.:

  • powierzchni dachów budynków,
  • powierzchni tarasów,
  • powierzchni kostki brukowej na działce,
  • powierzchni niepublicznych dróg i placów.

Omawiany podatek obowiązuje od 1 stycznia 2018 r. na mocy ustawy Prawo wodne.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera

Kogo podatek deszczowy dotyczy i jaka jest jego wysokość?

Podatek od deszczu muszą płacić wszyscy właściciele nieruchomości o powierzchni przekraczającej 3500 m kw. (objętych jedną księgą wieczystą), niepodłączonych do kanalizacji, na których z powierzchni biologicznie czynnej wyłączono (zabetonowano) więcej niż 70 proc. powierzchni. Jeśli te warunki nie są spełnione, podatek nie obowiązuje. Oznacza to, że w praktyce podatek od deszczu płacą głównie właściciele:

  • sklepów wielkopowierzchniowych,
  • dużych zakładów produkcyjnych,
  • zespołów magazynów itp.

Jak widać, właściciele domów jednorodzinnych czy działek rekreacyjnych raczej nie mają się czego obawiać – ich posesje nie spełniają warunków koniecznych, by wymagane było płacenie podatku od deszczu.

– Osoby fizyczne będące właścicielami mniejszych działek nie są zobligowane do uiszczania opłaty od deszczu – uspokaja Aleksandra Kania, starszy konsultant w Ayming Polska.

Wysokość opłaty deszczowej to od 10 gr do 1 zł za metr kwadratowy nieruchomości. Dokładna stawka zależy od tego, czy na działce znajdują się obiekty retencjonujące wodę.

W 2023 r. podatek od deszczu będzie ściągany za ostatnie 5 lat

Jak zwracają uwagę eksperci, również wśród firm często panuje niewiedza w kwestii opłaty deszczowej. Zdarza się, że same gminy nie wiedzą, że powinny taką daninę pobierać. Ponieważ jednak w trudnych czasach wszyscy szukają dodatkowych dochodów, można się spodziewać, że samorządy wkrótce przypomną sobie zarówno o podatku, jak i niepłacących firmach.

– Mając świadomość, jak wygląda kondycja finansowa gmin oraz biorąc pod uwagę fakt, iż w 2023 r. zgodnie z ordynacją podatkową zobowiązania będą ściągane za 5 poprzednich lat, możemy zakładać, że wkrótce organy podatkowe zaczną się upominać o daninę wraz z należnym oprocentowaniem. Jest to więc dobry moment, aby przedsiębiorcy zweryfikowali wysokość należnego podatku – komentuje Małgorzata Pałys, manager Działu podatków i opłat lokalnych w Ayming Polska.

Czy opłata deszczowa obejmie też mniejsze działki?

Warto wiedzieć, że od 2020 r. trwają przymiarki do rozszerzenia puli osób objętych podatkiem deszczowym. Według planów po zmianach daninę mieliby płacić wszyscy właściciele nieruchomości o powierzchni powyżej 600 m kw., z zabudowaną co najmniej połową powierzchni gruntu. Oznaczałoby to, że opłata obejmie m.in. część właścicieli domów jednorodzinnych. Póki co jednak nie uchwalono odpowiednich przepisów i nie wiadomo, kiedy mogłoby się to stać.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Reklama
od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Opłata deszczowa zaskoczy w tym roku wiele osób. Też musisz płacić tzw. podatek od deszczu? Sprawdź, jak działa ta danina - RegioDom.pl

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto