Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osocze ozdrowieniec odda tylko w Szczecinie. Spore utrudnienie dla chcących pomóc zarażonym

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Gdzie można oddać osocze krwi?
Gdzie można oddać osocze krwi? Rajmund Wełnic
Z jednej strony apele o oddawanie przez ozdrowieńców osocza, z drugiej w regionie można o zrobić tylko w… Szczecinie. Mało kto z odległego o prawie 200 kilometrów Szczecinka zdecyduje się na taką wyprawę, mimo zwrotu kosztów podróży.

Wraz z rosnącą liczbą ciężkich przypadków Covid-19 spowodowanego przez koronawirusa potrzeba coraz więcej osocza krwi ozdrowieńców przydatnego leczeniu pacjentów. Trafiają i do naszej redakcji dramatyczne apele o oddawanie osocza, osób które wyzdrowiały – m.in. dla męża pielęgniarki ze Szczecinka.

OSOCZE TYLKO W SZCZECINIE

Tymczasem okazuje się, że w całym województwie osocze można oddać tylko w Szczecinie. - Koleżanka chciała oddać i okazało się że najbliższy punkt poboru osocza to Szczecin – pisze pani Marta.

- Tak, to prawda można to zrobić jedynie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, w oddziałach terenowych nie ma odpowiedniego sprzętu (tzw. separatora – red.), personel także nie jest pod tym kątem przeszkolony – mówi Anna Lipińska, dyrektor ds. medycznych RCKiK. Nie też technicznych możliwości zrobić to w tzw. krwiobusie.

CZYTAJ TEŻ:

Teoretycznie można byłoby od pobrać w terenie od dawcy krew pełną i z niej uzyskać osocze. – To jednak dużo mniej korzystne dla dawcy, który następny raz mógłby oddać krew dopiero po 8 tygodniach – Anna Lipińska wyjaśnia także, że otrzymuje się wtedy dawkę osocza góra dla jednego pacjenta – oddając osocze w Centrum dla trzech.

TU ODDASZ OSOCZE

Stąd prośba o kontakt telefoniczny z RCKiK (726 530 560 lub 91 424 36 45), aby umówić się na wizytę i zebrać wcześniej wywiad, czy dana osoba może oddać osocze. – Umawiamy sporo osób, także z terenu i do nas przyjeżdżają – pani dyrektor mówi, że przysługuje wówczas zwrot kosztów podróży.

Dlaczego osocze ozdrowieńców jest tak cenne w terapii zakażeń koronawirusem? Osocze od takich osób zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na Covid-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Ich organizmy i systemu odpornościowe nie zdołały bowiem odpowiednio zareagować i wytworzyć własnych przeciwciał.

Kto może oddać osocze? Osoby, które przechorowały Covid-19 i zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Są w wieku 18-65 lat i nie chorują przewlekle, a od zakończenia izolacji musi minąć okres co najmniej 18 dni. Od ustąpienia objawów zakażenia SARS-CoV-2 musi minąć okres co najmniej 28 dni. Muszą to być także osoby wolne od innych schorzeń, które nie pozwalają im być dawcami krwi.

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się w separatorze na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest 600 ml osocza. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osoczą w taki sposób możemy pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymamy 220-230 ml osocza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto