Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatnie pożegnanie prof. Jerzego Hauzińskiego na Starym Cmentarzu w Słupsku [ZDJĘCIA]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Fot. Krzysztof Piotrkowski
Dziś (30.12) odbył się pogrzeb prof. Jerzego Hauzińskiego, wybitnego historyka, orientalistę, naukowca związanego ze Słupskiem i Akademią Pomorską. Profesor spoczął na Starym Cmentarzu w Słupsku.

Prof. dr hab. Jerzy Hauziński zmarł 24 grudnia br. w wieku 75 lat. Pochodził z Poznania, gdzie się urodził 7 kwietnia 1946 roku. W Poznaniu też rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W 1973 roku obronił pracę doktorską, a cztery lata później został doktorem habilitowanym. Jego zainteresowania naukowe skupiały się na okresie średniowiecza, a w szczególności na historii świata muzułmańskiego w tym okresie dziejów.

Był wybitnym znawcą dziejów wypraw krzyżowych, średniowiecznych państw chrześcijańskich w Palestynie oraz ich relacji z państwami muzułmańskimi.

Miał szeroką wiedzę na temat średniowiecznych arabskich monarchii, ich władców i dynastii.

W połowie lat 80. XX wieku prof. Jerzy Hauziński rozpoczął pracę w Instytucie Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku, poprzedniczce Akademii Pomorskiej. Był dyrektorem Instytutu Historii, a później objął funkcję dziekana Wydziału Humanistycznego WSP.

W 1988 roku został członkiem Komitetu Nauk Orientalistycznych Polskiej Akademii Nauk. W latach 1991-1994 wykładał historię krajów muzułmańskich w Instytucie Filologii Orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 1997 roku został wybrany na rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku. Dzięki Jego staraniom w uczelnia w 2000 roku została przekształcona w Pomorską Akademię Pedagogiczną. Prof. Jerzy Hauziński był jej rektorem do 2002 r.

Po przejściu na emeryturę nadal był aktywnym naukowcem.

Prof. Jerzy Hauziński pozostawił po sobie kilkadziesiąt książek i publikacji, nie licząc wielu rozpraw naukowych i artykułów.

W 2002 roku prof. Jerzy Hauziński został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W ostatniej drodze wybitnego historyka – oprócz rodziny - uczestniczyli władze Akademii Pomorskiej w Słupsku na czele z rektorem dr hab. inż. Zbigniewem Osadowskim, prof. AP, naukowcy i pracownicy słupskiej uczelni, przyjaciele profesora, a także jego byli studenci.

Zobacz także: Jak zapewnić bezpieczeństwo na sylwestra?

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto