Oto jak będzie wyglądał nowy dworzec PKS w Słupsku [WIZUALIZACJE]

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Wizualizacje węzła w Słupsku
Wizualizacje węzła w Słupsku Inwestprojekt
Informowaliśmy, że zaczęły się prace przy porządkowaniu terenu i rozbiórce zabytkowego budynku pod budowę słupskiego węzła komunikacyjnego, a projekt dopiero powstaje. Są już jednak pierwsze wizje nowego dworca autobusowego, zaprezentował je słupski Inwestprojekt, który projektuje węzeł. Zaznaczmy, że tutaj wciąż są detale dopracowywane między projektantem a Zarządem Infrastruktury Miejskiej.

Po naszej informacji o rozbiórce zabytkowego budynku przy torach urzędnicy na profilu na Facebooku Rewitalizacja Słupsk pokazali wstępną wizualizację, tego miejsca.

Czytamy: "Rozpoczęły się prace zabezpieczające i przygotowujące do budowy transportowego węzła komunikacyjnego, tworzącego nowoczesny, funkcjonalny i skrojony na miarę słupskich potrzeb dworzec autobusowy wraz z miejscami parkingowymi, połączony bezpośrednio z dworcem kolejowym przez tunel pod torami, którego budowa zostanie zrealizowana w ramach inwestycji PKP PLK S.A.
Realizacja aktualnych działań polega na zabezpieczeniu przed dalszym niszczeniem będącego w katastrofalnym stanie historycznego obiektu, z którego pozyskiwane są cegły do planowanej odbudowy/rekonstrukcji obiektu. Nowy budynek składać się będzie z dwóch konstrukcji. Pierwsza wykonana zostanie z odzyskanych cegieł, druga - charakterystyczna ściana z rampą wzdłuż torów kolejowych odtworzona zostanie z zachowaniem historycznego wyglądu elewacji dawnej ekspozytury kolejowej. Nowy obiekt wyglądem będzie nawiązywał do istniejącego budynku, przez co zachowany zostanie jego aspekt historyczny. Wstępna wizualizacja obiektu przedstawiona została w załączniku graficznym. Oprócz nowoczesnego wyglądu budynku nawiązującego do jego historycznej wersji, zmianie ulegnie przede wszystkim jego funkcja."

Słupski dworzec projektuje miejscowa firma Inwestprojekt. Dotarliśmy do kolejnych wizji projektanta. Dopiero one pokazują, skalę projektu węzła transportowego. Dzięki temu widać, co powstanie w Słupsku.

Urzędnicy zastrzegają, że projekt dopiero jest tworzony. Tak więc to co widzimy, może w rzeczywistości być trochę zmienione, po uwzględnieniu uwag z Zarządu Infrastruktury Miejskiej.

Urzędnicy, przypominają, że: "Realizacja zadania obejmuje m.in. budowę wielofunkcyjnego dworca autobusowego po zachodniej stronie torów kolejowych wraz z zapleczem socjalnym oraz miejscem obsługi podróżnych udostępnionym dla przewoźników międzynarodowych i regionalnych wraz z dojściem oraz dojazdem dla pojazdów samochodowych, a także rowerów od strony osiedla Zatorze przez przebudowywaną ulicę Towarową. Na terenie nowego dworca autobusowego przewidziano budowę budynku wielofunkcyjnego, placu manewrowo-postojowego dla autobusów, przystanków z peronami dla obsługi pasażerów oraz dwoma parkingami wydzielonymi dla samochodów osobowych.

Docelowo dworzec autobusowy zostanie połączony z dworcem PKP przy ul. Kołłątaja poprzez tunel dla pieszych pod torami kolejowymi. Tunel ten zostanie wybudowany przez PKP PLK, natomiast inwestycja miejska będzie dowiązywać się do części kolejowej tworząc funkcjonalną całość.

Po relokowaniu przez PKP torów odstawczych, w kolejnym etapie inwestycji możliwe będzie przedłużenie początkowego odcinka tzw. ulicy Nowej Towarowej i jej połączenie z rondem im. Ks. bpa Ignacego Jeża (Sobieskiego/Banacha). W pierwszym etapie wykonany zostanie zaślepiony wylot jezdni z placu dworcowego we wspomnianym kierunku.

Budowie węzła komunikacyjnego towarzyszyć będzie modernizacja i rozbudowa istniejącego systemu informacji pasażerskiej, polegająca na montażu 32. nowych tablic, w tym 16. w lokalizacjach, w których dotychczas ich nie było.

Budowa węzła integracyjnego, parkingów (park&ride, bike&ride,) oświetlenia, monitoringu, wprowadzenie elementów małej architektury i informacji pasażerskiej, zadaszenia dojść w obrębie węzła oraz umożliwienie zmiany środków transportu w dogodnych warunkach spowodują wzrost komfortu podróżujących i podniesie atrakcyjność komunikacji zbiorowej, a także po oddaniu do użytku tunelu pod dworcem PKP w zdecydowany sposób poprawi warunki komunikacji pieszej i rowerowej pomiędzy Zatorzem i centrum Miasta.

Inwestycja realizowana jest przez firmę ATP Budownictwo Sp z o.o. ze Słupska za kwotę 28.900.000,00 zł brutto.

Zakończenie inwestycji zaplanowano na początek pierwszego kwartału 2023 r. Realizacja projektu „Węzeł transportowy Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Słupska z elementami priorytetów dla komunikacji zbiorowej” odbywa się przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020".

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie