Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piekarz ginącym zawodem, słupskie piekarnie znikały jedna po drugiej

Krzysztof Głowinkowski
Marcin Kamiński
- Smak i zapach chleba z piekarni powoli staje się tylko wspomnieniem. Z mapy miasta znikło wiele piekarni, a świetne pieczywo wyparte przez marketowe.

Pisaliśmy już o wystawie stworzonej przez Tomasza Urbaniaka, dotyczącej historii słupskich piekarni.
Idąc tym tropem, chcemyprzedstawić słupskie piekarnie, w których kilka pokoleń słupszczan kupowało rozpływające się w ustach pieczywo. Niestety, wiele z tych piekarni już nie istnieje. Na dobry początek przedstawiamy kilka piekarni. O pozostałych pisać będziemy cyklicznie.

Konopnicka 13 (Augustastr)
Piekarnię około 1910 roku otworzył Paul Kußerow. Około 1918 roku firmę przejął Kurt Wehner. Prawdopodobnie w 1937 roku jako prowadzącego piekarnię wymienia się mistrz Ernstsa Müllera, który prowadził również piekarnię przy ul. Mostnika (Langestr. 64).

Dokumenty z 1947 i 1948 roku jako piekarza podają Sylwestra Żymełkę. Około 1990 roku piekarnię prowadził Zygmunt Warmbier. Budynek po kilku latach zburzono, a w jego miejscu postawiono kilka lat temu nowy.
Jeśli macie więcej informacji na temat losów piekarni, a może jakieś stare fotografie, skontaktujcie się z Tomaszem Urbaniakiem.

Mickiewicza 6 (Friedrichstr)
Piekarnię około 1900 roku otworzył mistrz Wilhelm Braun. Prawdopodobnie w 1930 roku zakład przejął mistrz Kurt Hellwig. Źródła z 1947 i 1948 roku wymieniają Kazimierza Strzeleckiego, który swoją działalność piekarniczą zlikwidował 30 września 1948. Dalsze losy piekarni nie są znane. Prawdopodobnie lokal zajmowany obecnie przez magiel dawniej był sklepem piekarniczym.

Kopernika 15 (Amtsstr)
Prawdopodobnie w 1915 roku piekarnię uruchomił tu niejaki Schramm. Po kilku latach piekarnię prowadził mistrz Emil König. Źródła z 1946 i 1947 roku wymieniają mistrz Mariana Sikorę, który większość swoich wyrobów wypiekał dla Wojska Polskiego.Dalsze losy nie są znane.

Wolności 14a (Triftstr)
Piekarnia powstała wraz ze zbudowaną na początku XX wieku kamienicą nr 14a przy ul. Wolności, którą wybudował mistrz piekarnictwa Franz Seils.

Prawdopodobnie w 1935 roku po ojcu firmę przejmuje jego syn mistrz piekarstwa Bruno Seils. W 1947 roku piekarnię prowadził Lucjan Labuszkowicz (tego samego roku wymienia się Lucjana Łabentowicza - czy to jest błąd?). 25 grudnia 1947 roku piekarnię zamknięto i przystąpiono do remontu. W roku następnym piekarnia została otwarta jako podlegająca pod założoną 1.4.1948 roku Spółdzielnię Piekarską, która wypieczone w podlegających pod nią piekarniach pieczywa sprzedawała przy ul. Kilińskiego 39, Wojska Polskiego 12 i Mickiewicza 6. W 1980 roku piekarnię prowadził Tadeusz Landowski. Dalsze losy piekarni nie są znane.
Lokal po sklepie piekarniczym zajmował do niedawna salon fryzjerski.

Chopina 9 (Stiftstr)
Piekarnia powstała prawdopodobnie pod sam koniec lat 20. XX wieku. Założył ją mistrz piekarz, Fritz Kasik, który był właścicielem tej parceli jak i wybudowanego w tym samym czasie budynku mieszkalnego. Wcześniej prowadził on piekarnię przy Mittelstr. 38, a na początku lat 30. XX wieku prowadził obie te piekarnie wraz z nowopowstałą przy ul. Chopina.

W 1947 roku piekarnię i cukiernię prowadził Jan Chudzyński. Późniejsze źródła wymieniają Józefa Nowickiego. Ostatnimi, którzy prowadzili tu piekarnię, było rodzeństwo -Włodzimierz Nowicki i Wioletta Wensierska. Od lat stoi pusta.

Autor: Katarzyna Sowińska

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto