Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień 19. Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs w Słupsku

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Pierwszy dzień 19. Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs w Słupsku. Kadr z filmu Potomkowie cywilizacji łacińskiej
Pierwszy dzień 19. Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs w Słupsku. Kadr z filmu Potomkowie cywilizacji łacińskiej Materiały prasowe
Poniedziałkowe seanse zaprezentowane zostaną w Kawiarni Artystycznej Antrakt oraz Social Clubie Domówka. Wstęp na seanse jest bezpłatny.

Festiwal Watch Docs zawitał do Słupska czternasty raz i właśnie dzisiaj, 2 sierpnia, będzie można obejrzeć pierwsze cztery spośród 19 filmów, które zaprezentowane zostaną podczas tegorocznej edycji wydarzenia. Projekcje odbędą się w Kawiarni Artystycznej Antrakt przy ulicy Jana Kilińskiego 11 oraz w Social Clubie Domówka przy ulicy Juliana Tuwima 17. Wstęp na seanse jest bezpłatny, a dodatkowo przypomnijmy, że festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa on-line pod hasłem "Twarze Białoruskiego Protestu". Prace autorstwa Nadzeyi Makeyevej oglądać będzie można na stronie sok.slupsk.pl.

Jovanna dla klimatu

Pierwszy seans odbędzie się o godzinie 18 w Antrakcie. Wyświetlony zostanie film krótkometrażowy „Jovanna dla klimatu”, ukazujący tytułową Jovannę – młodą Holnderkę – która co piątek wychodzi na ulice w ramach „strajku szkolnego dla klimatu”, aby zwrócić uwagę dorosłych na problem, jakim jest widmo katastrofy klimatycznej. Dobrze wie, że spokojną przyszłość jej i jej rówieśnikom zapewnić może tylko natychmiastowe działanie. Wydaje się, że zdaje sobie z tego sprawę nawet lepiej niż politycy, których wzywa, by w końcu zadbali o planetę. Wie, że dzieci nie mogą głosować, dlatego nie pozostaje jej nic innego, jak manifestowanie w przestrzeni publicznej. Ta niezwykle dojrzała jak na swój wiek młoda Holenderka nie jest gołosłowna. Nie je mięsa, w domu nie ma lodówki, zrezygnowała z podróżowania samolotami, czasem marzy jej się słodki deser, którego sobie jednak odmawia, ponieważ jest zapakowany w plastikowe opakowanie. Role się odwróciły – to młodzież daje ważną lekcję troski o środowisko dorosłym. Tylko czy zdołamy ją na czas odrobić?

Jovanna dla klimatu
Holandia 2019, 15 min
reż. Mirjam Marks

Kiedy już wiesz

Drugim filmem, który obejrzymy w Antrakcie, będzie wyświetlany o godzinie 20 dokument pt. „Kiedy już wiesz”. Reżyser Emmanuel Cappellin zadaje w swojej produkcji pytanie: Jakie to uczucie, kiedy już wiesz, że nie zdarzy się cud, który powstrzyma klimatyczną katastrofę? Podczas swojej podróży do Chin na pokładzie gigantycznego kontenerowca Cappellin doznał załamania nerwowego. Klimatyczna depresja zmusiła go do przewartościowania życia i dokonania kilku kluczowych wyborów, ale jego film nie jest kroniką wewnętrznych rozterek. Wychodząc od bardzo osobistych przeżyć, Cappellin nie traci z oczu szerszego kontekstu. Zamiast tworzyć kolejne ostrzeżenie przed nadciągającym kryzysem wskazuje, jak zminimalizować jego skutki. Odwiedza ludzi, którzy musieli nauczyć się radzenia sobie z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i ich następstwami. Rozmawia z ekspertami, którzy szukają praktycznych rozwiązań na trudne czasy. Z niełatwymi pytaniami, które stawia jego film, prędzej czy później będziemy musieli się zmierzyć wszyscy.

Kiedy już wiesz
Francja 2020, 104 min
reż. Emmanuel Cappellin

Czysta sztuka

W Domówce również zaprezentowane zostaną dwa filmy, a pierwszym z nich będzie „Czysta sztuka”. Początek seansu o godzinie 18.30. „Czysta sztuka” to polski film w reżyserii Maksima Szweda, który opowiada o młodym białoruskim artyście - Zaharze Cudinie – który podąża śladem pracowników miejskiej administracji zamalowujących graffiti. W tle – monumentalna architektura Mińska, przygotowania do wielkiej defilady i wszechobecni tajniacy.
- Maksim Szwed podąża w swoim filmie śladami mińskiego artysty – Zahara Cudina, jednego z najciekawszych białoruskich młodych malarzy. Cudin inspiruje się działalnością… pracowników miejskiej administracji zamalowujących graffiti. Szarobure prostokąty skrywające osobiste wyznania, ale i polityczne hasła, stają się pretekstem do sformułowania żartobliwego artystycznego manifestu, nawiązującego do suprematyzmu Malewicza. Malarz spacerujący po mieście z wielkim białym płótnem przyciąga uwagę przechodniów, którzy chętnie angażują się w dyskusje o sztuce i życiu, oraz wszechobecnych tajniaków, węszących „polityczną prowokację”. „Czysta sztuka” to także film o Mińsku – jego monumentalnej architekturze, szerokich promenadach i wielkich blokowiskach. W tle co chwila pojawiają się maszerujący żołnierze, czołgi i transportery opancerzone. Pokaz siły w postaci wielkiej defilady metaforycznie zapowiada konfrontację władzy ze społeczeństwem – mówi o filmie Konrad Wirkowski, dyrektor programowy festiwalu Watch Docs.

Czysta sztuka
Polska 2019, 51 min
reż. Maksim Szwed

Potomkowie cywilizacji łacińskiej

Drugim filmem, również polskim, który wyświetlony zostanie w Domówce będzie film pt. „Potomkowie cywilizacji łacińskiej”. Mający prawie 40 minut dokument ukazuje, jak na przestrzeni lat zmieniał się organizowany w Warszawie Marsz Niepodległości.

- Ich celem jest „Wielka Polska Narodowa”. Wykrzykują to co roku, maszerując ulicami Warszawy 11 listopada, w dniu państwowego Święta Niepodległości. Zaczęło się w 1996 roku. Wtedy maszerowała tylko radykalna partia narodowców, Narodowe Odrodzenie Polski. Od 2010 roku ugrupowania skrajnej prawicy idą razem. ONR, Młodzież Wszechpolska, Autonomiczni Nacjonaliści i inni. W pierwszych, niedużych marszach manifestowano dumę narodową w jawnie faszystowski i antysemicki sposób. Mężczyźni w brunatnych koszulach wznosili ręce w hitlerowskim geście. Z czasem rzymski salut zastąpiono Bogiem, Maryją i krzyżem. Jednak mimo ostrożności organizatorzy nie są w stanie powstrzymać haseł antysemickich. „Żydzi precz, nasza polska rzecz” to doroczny standard. Marsz Niepodległości rósł z roku na rok. W 2018 defilowało już 250 tysięcy osób. Wśród nich Jarosław Kaczyński. Organizatorzy podkreślają, że uczestnicy to „zwykłe polskie rodziny z dziećmi”. Film przedstawia Marsze w latach 2016-2020. Na wszystkich obowiązywało nieformalne porozumienie z Policją o niewchodzeniu sobie w drogę. Na wszystkich manifestowano szowinizm, antysemityzm, rasizm i homofobię. Na wszystkich wieszczono rychłą śmierć wrogom ojczyzny – mówi o swoim dziele reżyser, Robert Kowalski.

Potomkowie cywilizacji łacińskiej
Polska 2020, 38 min
reż. Robert Kowalski

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto