Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc Ukrainie w Słupsku: zbiórki darów, spotkanie z psychologiem, koncerty charytatywne

MARA
Słupskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej (SCOPiES), ul. Niedziałkowskiego 6 to jedno z miejsc, do którego można przynieść dary.
Słupskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej (SCOPiES), ul. Niedziałkowskiego 6 to jedno z miejsc, do którego można przynieść dary. Łukasz Capar
Punktów, w których zbierane są rzeczy potrzebne walczącym na Ukrainie i uchodźcom, jest w mieście dużo. Z tych koordynowanych przez ratusz najważniejszy jest SCOPiS oraz, od niedawna, sala gimnastyczna I LO. Zorganizowała się także gmina Kobylnica. Są też inne formy pomocy - Jolander zaprasza opiekunów dzieci na spotkanie z psychologiem. Będzie na nim tłumacz języka ukraińskiego. Można też wziąć udział w koncertach charytatywnych.

Zbiórki potrzebnych rzeczy

Dary rzeczowe słupszczanie mogą przynosić do miejskich przedszkoli, instytucji kulturalnych (Słupski Ośrodek Kultury, Nowy Teatr im. Witkacego, Teatr Lalki Tęcza, Filharmonia Słupska, Miejska Biblioteka Publiczna i jej filie), parku wodnego, na pływalnię i na stadion 650-lecia. Jednak najważniejsze miejsca, gdzie ostatecznie trafiają do wysyłki wszystkie dary, są dwa. To:

  • Słupskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej (SCOPiES), ul. Niedziałkowskiego 6 (codziennie do godz.18)
  • Sala gimnastyczna I LO przy ul. Partyzantów

Do SCOPiES przynosimy:

  • artykuły spożywcze - żywność w puszkach, makaron, kasze, ryż, cukier, kawa, herbata, przeciery owocowe i warzywne, suszone owoce i warzywa, olej, orzechy, słodycze, batony energetyczne, produkty do szybkiego przygotowania w warunkach frontowych
  • jednorazowe kubeczki, talerzyki i sztućce
  • latarki, powerbanki
  • artykuły chemiczne i toaletowe/środki higieniczne: papier toaletowy, podpaski, tampony, chusteczki nawilżane, kremy ochronne i nawilżające (twarz, dłonie) chusteczki higieniczne, mydła (w kostce i w płynie), szampony (klasyczne i tzw. suche), żele pod prysznic, szczoteczki i pasty do zębów, grzebienie, pampersy, płyny do prania i do mycia naczyń.
  • środki opatrunkowe: na zranienia i oparzenia, gazy jałowe, kompresy, opaski uciskowe, bandaże, środki odkażające, chusty opatrunkowe, rękawiczki jednorazowe, nożyczki do opatrunków, plastry z opatrunkiem, strzykawki „2” i „5”, antyseptyki do ran.

Do hali sportowej I LO przy ul. Partyzantów przynosimy:

  • odzież termiczną męską, nową lub w bardzo dobrym stanie, bieliznę termiczną męską (tylko nową), ciepłe skarpety (nowe), ciepłe grube rękawice męskie, buty męskie typu traper - potrzebne walczącym na froncie.
  • na razie nie potrzeba odzieży dla uchodźców, bo zebrano jej dużo. W razie napływu nowych osób z Ukrainy i nowych potrzeb zbiórka będzie ogłaszana.

Uwaga! W godzinach 8-14 w hali LO nr 1 potrzebni są wolontariusze do segregowania darów. Zgłaszać się można bezpośrednio w sali sportowej, gdzie będą udostępnione grafiki do wpisania się na dyżur.

Gmina Kobylnica

Od kilku dni działają dwa punkty zbiórki darów na terenie gminy: w Gminnym Centrum Kultury i Promocji przy ul. Wodnej (od godz. 11.00 do 19.00) oraz w Świetlicy Wiejskiej w Bolesławicach (17.00-20.00). Dodatkowo punkt w Kobylnicy w sobotę i niedzielę (5 i 6 marca) będzie czynny w godzinach 11.00-16.00. Ponadto na stronie internetowej www.kobylnica.pl (na stronie głównej i w zakładce Pomoc dla Ukrainy) zamieszczane są na najważniejsze informacje dla i dotyczące uchodźców, organizowanej pomocy dla nich i zasad pobytu na terenie gminy oraz kraju. Informacje dostępne są w języku ukraińskim i polskim. Telefon do koordynacji dotyczący przyjmowania Ukraińców na terenie gminy Kobylnica oraz przekazywania darów i innych: 533 546 197

Koncerty charytatywne

W trakcie tych wydarzeń będzie można wrzucić do puszki dowolną kwotę pieniężną, nawet symboliczną, ponieważ razem z pewnością uda się zgromadzić sumę, która znacząco wesprze konkretne działania pomocowe.

5 marca:
Ośrodek Teatralny Rondo - spektakl "Zielone Pomarańcze PRL-u" o godz. 19:05
Hala Gryfia - "HipHop Festiwal 2022 Słupsk" godz. 17:00
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica - koncert "Ze smyczkami przez epoki" o godz. 18:00

6 marca
Ośrodek Teatralny Rondo - monodram Magdaleny Płanety "Dzika" - godz. 19:00
Sala Teatralna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Czesława Miłosza w Siemianicach. Godzina 17, koncert "Solidarni z Ukrainą". Bilety w formie cegiełek dostępne będą przed wejściem na wydarzenie.

11 marca
Ośrodek Teatralny Rondo - koncert na rzecz Ukrainy w wykonaniu młodych ukraińskich artystów współpracujących ze Słupskim Ośrodkiem Kultury - godz. 19:00

Spotkanie z psychologiem. Warsztat dla rodziców, opiekunów i wychowawców

4 marca (piątek), godz. 18 - kawiarnia Jolander przy ul. Herbsta 16. Warsztaty "Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie i jak oswoić swoj lęk". Obecny będzie tłumacz języka ukraińskiego.
Dr. Anetta Jaworska - psycholog, mediator, terapeuta - odpowie na wszystkie, najtrudniejsze pytania dotyczące naszych emocji i dbałości o bezpieczeństwo emocjonalne naszych dzieci z Polski i Ukrainy.
Organizatorzy proszą o przekazanie informacji znajomym z Ukrainy i poinformowanie o chęci uczestnictwa pod numerem 606 814 048.

Przedstawienie w Tęczy - bezpłatne dla ukraińskich dzieci i ich opiekunów

Teatr Lalki "Tęcza" 3 i 4 marca zaprasza o godz. 9.00 ukraińskie dzieci i ich rodziny na bezpłatny dla nich spektakl. Rezerwacja wejściówek pod numerem tel. 601 962 305. Liczba miejsc ograniczona. Театр Ляльки „Tęcza” надає безкоштовні місця на свої видовища для українських дітей та їх родин. Спектаклі будуть відбуватися 2,3 І 4 березня. Щоб забронювати, дзвоніть за номером 601 962 305.

Akcja "zawieszony posiłek"

W Bistro Jazz, który znajduje się w budynku Akademii Pomorskiej przy ul. Westerplatte 64 w Słupsku (poziom - 1), można kupić ("zawiesić") zupę lub bułkę dla studentów z Ukrainy. Działanie jest długofalowe. Zupa kosztuje 7 zł, kanapka 8 zł.

Ważne kontakty

  • Miejski Sztab Pomocy SŁUPSK-UKRAINIE (pl. Zwycięstwa 3, pokój 105), tel. kom. 693 390 111, 519 123 181 oraz 59 84 88 321, adres e-mail: [email protected].
  • Obywatele Ukrainy przyjeżdżający do Słupska, a potrzebujący miejsca tymczasowego zakwaterowania, mogą kontaktować się pod nr. tel. 59 842 64 67 w Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz mailowo: [email protected], a także pod nr. tel. kom. 693 390 111, 519 123 181 oraz 59 84 88 321 w słupskim ratuszu.
od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto