Powołania do wojska w 2023 roku. Kto może spodziewać się wezwania do odbycia służby wojskowej?
Jak mówi ustawa o obronie ojczyzny ćwiczenia wojskowe odbywają żołnierze pasywnej rezerwy czyli osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, osoby, które przeszły kwalifikację wojskową, ale nie odbyły czynnej służby i nie złożyły przysięgi, osoby, które mają jakikolwiek kurs wojskowy (WOT, miesięczny kurs w dobrowolnej służbie wojskowej) ale nie złożyły przysięgi wojskowej, osoby które złożyły przysięgę wojskową, mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej i nie są zainteresowane służbą w wojsku.
Rezerwiści pasywni są powoływani na ćwiczenia:
- jednodniowe;
- krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni;
- długotrwałe – trwające nieprzerwanie do 90 dni;
- rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego
Powołania wojskowe w 2023 roku. Ile będzie trwało szkolenie?
Czas trwania ćwiczeń żołnierza pasywnej rezerwy w ciągu jednego roku nie może być dłuższy niż 90 dni. Warto pamiętać, że manewry trwające do 24h nie mogą się odbywać częściej niż trzy razy w roku. Pozostałe zaś raz w roku. Pozostają jednak pewne wyjątki - dotyczy to działań związanych ze zwalczaniem klęsk żywiołowych, akcjami poszukiwawczymi oraz sytuacjami dotyczącymi ratowania ludzkiego życia.
Powszechny obowiązek wojskowy obejmuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety, choć istnieją wyjątki. Kto dostanie powołanie a kto uniknie szkolenia wojskowego w 2023 roku? Sprawdź na kolejnych zdjęciach.
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?