Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problemy na przejściach dla pieszych w Słupsku. Gdzie jest najgorzej?

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Są skrzyżowania ulic w Słupsku, na których przejścia dla pieszych umiejscowione są w taki sposób, że wpływają na komfort osób z nich korzystających. - Pasy i przejazd dla rowerów na skrzyżowaniu Nad Śluzami z Wiejską to idealny przykład. Codziennie tam jeżdżę rowerem i codziennie ten sam problem. Samochody stoją na pasach, a ja mijam i auta, i pieszych – zauważa Czytelnik.
Są skrzyżowania ulic w Słupsku, na których przejścia dla pieszych umiejscowione są w taki sposób, że wpływają na komfort osób z nich korzystających. - Pasy i przejazd dla rowerów na skrzyżowaniu Nad Śluzami z Wiejską to idealny przykład. Codziennie tam jeżdżę rowerem i codziennie ten sam problem. Samochody stoją na pasach, a ja mijam i auta, i pieszych – zauważa Czytelnik. Krzysztof Piotrkowski
Są skrzyżowania ulic w Słupsku, na których przejścia dla pieszych umiejscowione są w taki sposób, że wpływają na komfort osób z nich korzystających. - Pasy i przejazd dla rowerów na skrzyżowaniu Nad Śluzami z Wiejską to idealny przykład. Codziennie tam jeżdżę rowerem i codziennie ten sam problem. Samochody stoją na pasach, a ja mijam i auta, i pieszych – zauważa Czytelnik.

- Również spotykamy się z takimi zarzutami, zwłaszcza ze strony pieszych, podczas przeprowadzania egzaminów. Najczęściej ta sytuacja ma miejsce, kiedy linie warunkowego zatrzymania zlokalizowane są w taki sposób, że bezpośrednio za nimi znajduje się przejście dla pieszych. Kierowca ma obowiązek zastosować się do tych linii, czym jednocześnie zastawia przejście dla pieszych – mówi Piotr Tomaszewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku.

Podany wyżej przykład dotyczy oczywiście sytuacji, w której kierujący dojeżdża do skrzyżowania, a na przejściu, ani w jego pobliżu, nie ma pieszych.

- Moim zdaniem linie warunkowego zatrzymania są na takich skrzyżowaniach wyznaczone poprawnie, bo przecież muszą być one umiejscowione tak, aby zapewniać tzw. trójkąt widoczności. Jednocześnie uważam, że nie można tego powiedzieć o przejściach dla pieszych. Najlepszym przykładem jest skrzyżowanie ulic Nad Śluzami i Wiejskiej, gdzie dojeżdżający do linii wyznaczonej z trójkątów pojazd, blokuje cały przejazd dla rowerów, co zmusza rowerzystów do korzystania z przejścia dla pieszych, co nie jest bezpieczne – twierdzi Tomaszewski.

Zdaniem Piotra Tomaszewskiego niefortunnie umiejscowione przejścia dla pieszych/przejazdy rowerowe powinny zostać odsunięte przynajmniej na długość jednego samochodu osobowego od skrzyżowania, aby umożliwić tym samym zatrzymanie pojazdu w miejscu do tego wyznaczonym, a jednocześnie bezpieczne i wygodne dla pieszych oraz rowerzystów korzystanie z przejścia/przejazdu.

- Nie powodowałoby to wówczas nieprzyjemnych sytuacji na drodze, które czasami wpływają również na bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych. Obchodzenie stojącego na pasach samochodu stwarza niepotrzebne ryzyko, które jest tym większe, gdy pieszy zacznie obchodzić pojazd od przodu, a takie sytuacje również się zdarzają – zauważa dyrektor słupskiego WORD.

Niefortunnie umiejscowione przejścia mogą być też powodem ewentualnych kolizji. Ma to miejsce, kiedy samochód skręcający w lewo, w momencie, gdy zaczyna wjeżdżać na skrzyżowanie, musi zatrzymać się przed przejściem dla pieszych, bo nagle pojawił się na nim pieszy.

- Wtedy kierujący pojazdem, chcąc ustąpić mu pierwszeństwa, a przede wszystkim nie chcąc pieszego potrącić, musi zatrzymać się na drodze z pierwszeństwem, co blokuje ruch poruszającym się tą drogą kierowcom. Oczywiście mówimy tu o sytuacjach awaryjnych, ponieważ skręcający w lewo nie powinien wjeżdżać na skrzyżowanie nie będąc pewnym, że może je opuścić, ale jednak na drogach mają miejsce sytuacje niespodziewane, które należy brać pod uwagę – wyjaśnia Tomaszewski.

Przykładem takiego skrzyżowania jest lewoskręt z ulicy Kołłątaja w ulicę Żeromskiego, gdzie pasy znajdują się tuż za linią zatrzymania. W tej sytuacji również, jak zauważa Tomaszewski, dobrze byłoby, aby przejście dla pieszych znajdowało się w takiej odległości od skrzyżowania, aby umożliwić skręcającym w lewo opuszczenie skrzyżowania i „schowanie” się przynajmniej jednego samochodu osobowego.

Podobnie umiejscowione przejścia dla pieszych znajdują się m.in. przy skrzyżowaniu ulicy Murarskiej z ulicą Jedności Narodowej czy np. Armii Krajowej i Partyzantów.

Kompromisy i korekty

Do sytuacji niefortunnie umiejscowionych przejść dla pieszych odniósł się Tomasz Orłowski, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.

- Z uwagi na istniejące zagospodarowanie pasa drogowego oraz terenów przyległych na drogach o mniejszym natężeniu ruchu pojazdów, przyjmowane są rozwiązania kompromisowe. Taka sytuacja będzie miała miejsce na przejściu przez ulicę Partyzantów przy skrzyżowaniu z ulicą Armii Krajowej, gdzie po przebudowie zostanie utrzymany historyczny i optymalny dla pieszych przebieg chodnika, ale poprawiona zostanie widoczność na skrzyżowaniu, co skróci czas postoju pojazdów przed włączeniem się do ruchu – mówi Orłowski - Z kolei w przypadku przejścia dla pieszych przez ulicę Nad Śluzami przy skrzyżowaniu z ulicą Wiejską,w ramach nadchodzącej przebudowy zostanie ono cofnięte, aby umożliwić postój pojazdów oczekujących na włączenie się do ruchu na ulicach Wiejskiej lub Bohaterów Westerplatte.

Jednocześnie zastępca dyrektora ZIM informuje, że w trakcie opracowywania dokumentacji technicznych przebudów, projektanci analizują kwestie lokalizacji przejść dla pieszych i opracowane rozwiązania wdrażane są podczas realizacji inwestycji.

- Korekty mogą być dokonywane również doraźnie poprzez zmianę organizacji ruchu po przeanalizowaniu konkretnych sytuacji przez Miejską Inżynier Ruchu i zapoznaniu się z opinią Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w mieście Słupsku. W przypadku uznania zasadności wprowadzenia zmiany opracowywany jest projekt zmiany stałej organizacji ruchu, który następnie jest wprowadzany przez nasze służby techniczne – dodaje Orłowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto