Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt nowoczesnego kontenerowca uczniów słupskiego mechanika zdobył I miejsce w wojewódzkim konkursie

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Uczniowie mechanika w wojewódzkim konkursie "Razem do zawodu"  przedstawili kilka projektów, ale największe uznanie komisji konkursowej zdobył „Kontenerowiec z napędem elektrycznym (wspomagany napędem wodorowym i zasilaniem na słoną wodę)”.
Uczniowie mechanika w wojewódzkim konkursie "Razem do zawodu" przedstawili kilka projektów, ale największe uznanie komisji konkursowej zdobył „Kontenerowiec z napędem elektrycznym (wspomagany napędem wodorowym i zasilaniem na słoną wodę)”. ZSMiL Słupsk
Uczniowie mechanika w wojewódzkim konkursie "Razem do zawodu" przedstawili kilka projektów, ale największe uznanie komisji konkursowej zdobył „Kontenerowiec z napędem elektrycznym (wspomagany napędem wodorowym i zasilaniem na słoną wodę)”.

W konkursie „Razem do zawodu” , który w tym roku po raz trzeci odbywał się w ramach projektu „Programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych” Samorządu Województwa Pomorskiego, pomysł nowoczesnego kontenerowca przedstawiło pięciu uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych i logistycznych w Słupsku: Oskar Mikołajczak (3aT), Daniel Gzik (3aT), Kacper Biniek (3aT) oraz Marcin Solarczyk (3cT) i Igor Sadowski (3cT). Opiekunem grupy był Marcin Ślufarski

Przedmiotem ich pomysłu w kategorii transport było opracowanie projektu statku (o długości ponad 1,80 metra i szerokości 26 cm), napędzanego silnikiem elektrycznym, wspomaganym dodatkowym źródłem energii wodorowej oraz dodatkowym źródłem energii wspomagającym zasilanie np. oświetlenia na statku za pomocą słonej wody (woda morska) lub obracanie radaru nawigacyjnego.

- Do budowy oświetlenia na statku zastosowano czujnik zmierzchowy zapalający diody LED i reflektory o zmroku. Wykonano też system przeciwpożarowy z automatycznym zraszaniem informujący komunikatem głosowym o niebezpieczeństwie. Zastosowano zabezpieczenie przed zalaniem grodzi wewnątrz statku, bo pompa elektryczna z czujnikiem zalania wypompowuje wodę w razie zalania grodzi. Zaprojektowano też sterowanie do rozmieszczania kontenerów na pokładzie statku za pomocą ich ciężaru, a suwnica zbudowana na na statku rozmieszcza kontenery według koloru za pomocą zainstalowanej kamery na całym pokładzie statku koordynując stabilność statku. Układ wodoru ładowany jest z zewnętrznej stacji wodorowej za pośrednictwem specjalnego gniazda. W praktyce tatek pływa za pomocą napędu elektrycznego i wodorowego oraz dodatkowo za pomocą słonej wody zasilane są inne urządzenia na statku - wyjaśnia Marcin Ślufarski.

Czy kara śmierci powinna zostać zniesiona (ang.Should death penalty be abolished?) Na taki temat dyskutowała młodzież biorąca udział w anglojęzycznej debacie.

II Międzyszkolna Debata w Języku Angielskim w słupskim mecha...

Uczniowie zajęli I miejsce w swojej kategorii. W nagrodę otrzymali po 500 zł dla każdego członka grupy projektowej oraz dodatkowo na podium dostali 1000 zł dla całego zespołu.
- Komisja konkursowa zaproponowała także, aby nasz projekt został przedstawiony przez naszych uczniów w Gdyni, w firmie, która zajmuje się napędem wodorowym, aby uczniowie podzielili się nowatorskimi pomysłami, które wykorzystali w swojej pracy - dodaje Ślufarski.

Z kolei w kategorii logistyka II miejsce ( po 300 złotych nagrody dla każdego członka zespołu) zajął projekt ” Inteligentne regały” , przygotowany przez czterech innych uczniów mechanika: Damiana Jagodzińskiego (absolwent klasy 4cT), Sebastiana Kowandę (absolwenta klasy 4cT), Eryka Kosińskiego( 2lT) i Tomasza Kamińskiego (2lT). Opiekunem tej grupy była Milena Ginko
Głównym celem ich projektu było zbudowanie regału mającego na celu usprawnienia pracy w magazynie i bezpieczeństwa.

CZYTAJ TEŻ

- Urządzenie mierzy masę towaru znajdującą się na półce, którą można odczytać na wyświetlaczu lub komputerze oraz można także zaprogramować określoną wartość masy min i max. W przypadku, kiedy ubywa towaru na półce magazynowej, magazynier jest o tym informowany za pośrednictwem sygnalizacji świetlnej, wyświetlacz LCD lub zdalnie poprzez Wi fi - wyjaśnia Marcin Ślufarski.

Natomiast w kategorii ICT- elektronika uczniowie słupskiego mechanika także zajęli II miejsce (po 300 złotych dla każdego uczestnika) . Tym razem nagrodzono ich projekt ”Wodny Ratownik”, przygotowany przez Wojciecha Prądzyńskiego ( 2cT) , Alana Ludwiga (2cT) i Piotra Wykowskiego (2cT). Opiekunem grupy była Milena Ginko

- W tym przypadku głównym celem projektu było wykonanie zdalnej deski ratowniczej umożliwiającej jak najszybsze dotarcie do osoby poszkodowanej w wodzie. Deska jest sterowana zdalnie za pośrednictwem ratownika do osoby topiącej tak, aby mogła utrzymać się na wodzie. Deska ratownicza może wykonywać bez trudu skręt w lewo i prawo oraz zawracać. Posiada również wbudowane diody LED umożliwiające lokalizację deski ratowniczej, np. o zmroku. Komunikacja wysyłana jest do urządzenia przez system bluetooth - wyjaśnia Marcin Ślufarski.

CZYTAJ TEŻ

Natomiast wyróżnienie (po 100 złotych dla każdego członka zespołu) przypadło twórcom „Małego zwiadowcy”, czyli projektowi Jana Laskusa (3bT), Mateusza Wierzchnickiego (3bT), Jakuba Nadwodnego (1cT4), Dominika Nadwodnego (3bT) i Konrada Braczkowskiego (3bT). Opiekunem grupy była Beata Drobkiewicz

- "Mały zwiadowca" to pojazd, którym można sterować i monitorować miejsca trudno dostępne dla człowieka, śledząc jego poruszanie się za pośrednictwem komunikacji bezprzewodowej z wykorzystaniem tableta , wizji audio i video. Umożliwia zdalny tryb pracy, czyli sterowanie przez użytkownika bez konieczności wzrokowego kontaktu z pojazdem. Wszystkie elementy zostały wykonane w oparciu o druk 3D - opowiada Marcin Ślufarczyk.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Tylko do pierwszego etapu prezentacji dostał się zaś projekt pt. „Ogrzewanie wody w basenie za pomocą solara”,
przygotowany przez zespół w składzie: Jakub Popiel (1cT4), Bartosz Bojko (3bT), Krzysztof Brzeski (3bT) i Jakub Kębski (1aT4). Opiekunem grupy była Beata Drobkiewicz - W tym przypadku głównym celem projektu było stworzenie systemu ekologicznego ogrzewania wody w basenie przy pomocy odnawialnej energii słonecznej. Do budowy wykorzystano wężownicę z rurki miedzianej oraz pompę wody do basenów wraz ze sterownikiem CO do wymuszenia obiegu wody - relacjonuje Marcin Ślufarski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto