18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prokurator i ekolodzy radzą. Jak humanitarnie zabić karpia?

gp
Fot. Archiwum DB
Jak - w zgodzie z własnym sumieniem - zabić karpia? W tej sprawie głos zabrał prokurator generalny Andrzej Seremet. W zarządzeniu skierowanym do prokuratur apelacyjnych podpowiedział, jak traktować karpia, by za jego zabójstwo nie trafić do więzienia.

Kto, jak może zabić rybę opisano w 4 -stronicowym okólniku, jaki trafił już do prokuratur apelacyjnych w kraju. Czytamy w nim m.in. ryba, jak każde zwierzę kręgowe podlega ochronie. A skoro naturalnym środowiskiem ryby jest woda, nie wolno jej przewozić bez wody - w workach foliowych lub koszykach. Prokurator opisał też kto może rybę zabić. Uśmiercania lub ogłuszania mogą dokonywać jedynie osoby, które ukończyły 18 lat.

Każdy inny - niehumanitarny - sposób traktowania ryb jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności do roku, a gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem przy zabijaniu - do 2 lat.

- Bardzo się cieszymy, że prokurator generalny zajął się tą sprawą - mówi Ewa Rudzińska, na koordynatora ds. dobrostanu zwierząt gospodarskich Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals w Gdyni. - Karp do niedawna był traktowany jako zwierzę gorszej kategorii, tymczasem należy do kręgowców i podlega takiej samej ochronie, jak reszta zwierząt. Wierzymy, że nie będzie już takich sytuacji, kiedy sprzedawca w supermarkecie wbijał szpilę z ceną w żywą rybę albo ładował ją do foliowej torebki. W humanitarnym podejściu do karpia pomoże nam też nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, którą 10 października podpisał prezydent. Wyraźnie w niej napisano, że od 1 stycznia 2012 r. nie wolno transportować karpia bez wody.

Zmieniony art. 2 uściślił, iż ustawa chroni też ryby, które tak jak wszystkie kręgowce odczuwają ból, strach i stres.

Karpie droższe niż przed rokiem?

Jak więc - w zgodzie z własnym sumieniem - zabić karpia?

- Najlepiej kupić martwą rybę w sklepie - podpowiada E.Rudzińska. - Personel sklepów rybnych jest przeszkolony i wie, jak skutecznie i szybko (czyt. bezboleśnie) zabić karpia.

Jeśli jednak preferujemy żywego karpia, to trzeba pamiętać, że transport ryby do domu musi odbywać się w pojemniku z wodą. Karp w wannie cierpi, jeśli woda jest chlorowana, bo kaleczy ona jego skrzela. A jak go zabić po ludzku?

Główny Lekarz Weterynaryjny wydał instrukcję w tej sprawie - dodaje E. Rudzińska - z której wynika, że najpierw trzeba karpia ogłuszyć, tak aby ryba była nieprzytomna, a potem szybko "skrwawić" tj. szybkim ruchem odciąć głowę, by ryba mogła się wykrwawić.

Zobacz nasz serwis specjalny Sylwester na Pomorzu 2011

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto