Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Prokuratura prowadziła łącznie pięć postępowań w sprawie Piotra G. z Czernik podejrzanego o zabójstwo noworodków ZDJĘCIA

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Wcześniej aż pięciokrotnie sprawa Piotra G. z Czernik podejrzanego o zabójstwo trzech noworodków trafiła do prokuratury i została umorzona.
Wcześniej aż pięciokrotnie sprawa Piotra G. z Czernik podejrzanego o zabójstwo trzech noworodków trafiła do prokuratury i została umorzona. Edyta Łosińska-Okoniewska
Aż pięciokrotnie w prokuraturze toczyły się postępowania w sprawie Piotra G. z Czernik, który obecnie jest podejrzany o zabójstwo noworodków i związek kazirodczy ze swoją córką. Śledczy wówczas nie znaleźli dowodów, które uzasadniałyby podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Po zabójstwie noworodków w Czernikach na jaw wychodzą kolejne fakty

W ciągu kilkunastu lat aż pięciokrotnie prokuratura zajmowała się sprawą Piotra G. z Czernik, który obecnie jest podejrzany o zabójstwo trzech noworodków, a także związek kazirodczy ze swoją 20-letnią córką Pauliną G. i zmuszanie do stosunku kazirodczego kolejną z córek. Wszystkie postępowania kończyły się umorzeniem. Śledczy nie znajdowali dowodów uzasadniających popełnienie przestępstwa. Tymczasem 15 września 2023 r. po interwencji pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Starej Kiszewie doszło do przeszukania domu, w którym mieszkał Piotr G. wraz z 20-latką i okazało się, że w piwnicy budynku ukryte są zwłoki trzech noworodków.

- Prokuratura prowadziła łącznie pięć postępowań w sprawie Piotra G. z Czernik, w ostatnich latach były trzy, które dotyczyły podejrzenia znęcania się nad innymi członkami rodziny, natomiast jedno kilkanaście lat temu i kolejne trochę później dotyczyło podejrzenia czynów kazirodczych - mówi Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Wszystkie postępowania zakończyły się decyzjami o umorzeniu wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełniania przestępstwa.

Wiadomo już, że decyzje podjęte przez prokuraturę podlegają kontroli i trzeba poczekać na jej zakończenie.

- Jako zwierzchnik w ramach nadzoru służbowego przyjrzymy się tym sprawom, dokonamy oceny prawidłowości tych postępowań zarówno co do gromadzenia materiału dowodowego jak i podjętych decyzji - dodaje Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

We wtorek 19.09.2023 r. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przejęła śledztwo w sprawie zabójstwa noworodków w Czernikach.

- Zastępca Prokuratora Okręgowego w Gdańsku podjął decyzję o przejęciu do dalszego prowadzenia śledztwa Prokuratury Rejonowej w Kościerzynie prowadzonego przeciwko Piotrowi G. oraz Paulinie G. podejrzanym o czyny z art. 148 § 1 k.k. - poinformowała prokurator Grażyna Wawryniuk. - Przedstawione podejrzanym zarzuty to efekt czynności przeprowadzonych w dniach 15 i 16 września 2023 roku, w tym na terenie posesji położonej w miejscowości Czerniki, gdzie w pomieszczeniu piwnicznym ujawnione zostały zwłoki trzech noworodków.

Przypomnijmy, to właśnie w piątek 15.09.2023 r. w Czernikach dokonano szokującego odkrycia. Okazało się, że w piwnicy budynku znajdują się zwłoki trzech noworodków.

- Na podstawie dokonanych ustaleń prokurator zarzucił Piotrowi G. popełnienie trzech przestępstw zabójstwa, a Paulinie G. popełnienie dwóch przestępstw zabójstwa - dodaje prokurator Grażyna Wawryniuk. - Podejrzani to ojciec i córka. Jak ustalono, oboje dopuścili się czynów kazirodczych z art. 201 k.k. Piotrowi G. prokurator zarzucił popełnienie dwóch czynów kazirodczych, w tym jednego z nich poprzez nadużycie stosunku zależności wynikającego z władzy rodzicielskiej i doprowadzenia swojej córki do obcowania płciowego. Paulinie G. prokurator zarzucił popełnienie jednego czynu kazirodczego.

Wciąż pozostaje niewyjaśniona kwestia tożsamości matki trzeciego z odnalezionych dzieci. Prokuratura ma pewne przypuszczenia, jednak kluczowe będą tu badania DNA.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto