Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudowa Starego Rynku w Słupsku. Przeciwnicy modernizacji rynku nie składają broni.

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Dwaj przedsiębiorcy mający lokale w starych kamienicach przy Starym Rynku w Słupsku wynajęli adwokatkę z Gdańska, by poszukała wszelkich prawnych argumentów, pozwalających na wstrzymanie planowanej przez władze Słupska inwestycji. Po zebraniu ponad tysiąca podpisów, złożeniu petycji do rady miejskiej, przeciwnicy modernizacji rynku nie składają broni.

W ramach dostępu do informacji publicznej Monika Grolewska, prowadząca kancelarię adwokacką w Gdańsku, zasypała słupskie władze pytaniami o planowaną modernizację Starego Rynku. Zrobiła to w imieniu Sławomira Stochniałka i Sławomira Gojdzia prowadzących działalności w kamienicach przy Starym Rynku.

Pytań padło 10, od tego czy prezydent miasta podjął przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie uzyskanie koniecznych administracyjnych pozwoleń, czy wnosił o zgodę rady miejskiej i konserwatora zabytków, w jakim terminie planuje prace, z jakich środków je sfinansuje. Były też pytania o konkurs architektoniczny i czy zostały przeprowadzone analizy skutków tej inwestycji?

Odpowiedzi udzieliła sama prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Okazuje się, że nie wszczęto żadnych procedur związanych z uzyskaniem pozwoleń. To planowane jest pod koniec bieżącego roku i początku przyszłego. Zdaniem pani prezydent nie ma potrzeby zwracania się do rady miejskiej, gdyż ta w 2005 roku uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a inwestycja jest z nim zgodna. Zresztą plan oparto na wynikach konkursu na zagospodarowanie przestrzenne Starego Rynku, ogłoszonego w 2001 roku. Tam zapisano sukcesywną przebudowę ciągów komunikacyjnych jezdnio-pieszych na trakty o dominacji ruchu pieszego.

Stary Rynek ma stanowić jedną płaską przestrzeń, a ruch pojazdów będzie tam możliwy tylko na ulicy Grodzkiej. Zamiast miejsc parkingowych pojawia się ławki, drzewa oraz ogródki pod namiotami. Na placu będzie też miejsce dla fontanny, ale rzeczy odkryte podczas prac archeologicznych nie będą widoczne. Zarysowany zostanie za to odmiennym kolorem kamienia teren historycznego ratusza.

Stary Rynek w Słupsku. Będzie betonoza czy nie zabraknie zie...

Autorzy wspomnianej wyżej petycji, czyli przedsiębiorcy ze Starego Rynku, Nowobramskiej i Zamenhofa oraz mieszkańcy przypominali, że wezwali władze miasta do zaprzestania inwestycji w przebudowę Starego Rynku w proponowanej formie, ze względu na liczne negatywne następstwa społeczne i ekonomiczne.

"...Realizacja Inwestycji uśmierci tę część śródmieścia miasta i biznesy działających tu lokalnych przedsiębiorców, utrudni życie mieszkańców tej części miasta. Po może i pięknym placu Stary Rynek (po przebudowie) będzie hulał wiatr, ponieważ aktualni klienci lokali zlokalizowanych w tej części miasta już tutaj nie dojadą..." - czytamy w petycji.

Stąd pewnie pani adwokat zapytała o analizę skutków inwestycji.

"Inwestycja przebudowy Starego Rynku realizuje założenia planu miejscowego "Śródmieście" przyjętego uchwałą Rady Miejskiej w Słupsku z dnia 30.11.2005, stanowiącego prawo lokalne. W związku z powyższym dla przeprowadzenia inwestycji, w tym uzyskania niezbędnych decyzji administracyjnych, nie jest wymagane przeprowadzenia dodatkowych analiz"- kończy odpowiedź pani prezydent.

Przypomnijmy, kompleksowa rewitalizacja kwartału Starego Rynku wchodzi w fazę realizacji, ponieważ cztery miliony złotych dotacji z Funduszu Inwestycji Lokalnych trafi do Słupska. Decyzja rządu w tej sprawie zapadła pod koniec marca. W sumie projekt przebudowy tej części miasta urzędnicy obliczyli na 11 milionów złotych. Po informacji, że są pieniądze i samorząd zamierza przebudowę zacząć, zaczęto zbierać podpisy sprzeciwu.

Inwestycja będzie obejmować kompleksowo nie tylko przebudowę Starego Rynku, ale również przyległe fragmenty ulic Piekiełko, Zamenhofa i Grodzkiej wraz z terenem za budynkiem byłego kina Milenium. W ramach tej inwestycji planowane jest utrzymanie zbliżonej do obecnej liczby miejsc postojowych. Założeniem jest relokacja miejsc z obrębu Starego Rynku na nowy parking za budynkiem dawnego kina Milenium, zamiana miejsc równoległych na skośne na odcinkach ulic Piekiełko i Grodzkiej, wraz z rozszerzeniem zakresu miejsc postojowych.

Stary Rynek w Słupsku, początek XX wieku.

Historia Starego Rynku. Kiedyś słupski plac był pełen sklepó...

Urzędnicy planują, że pod koniec tego roku ogłoszą przetarg na wykonawcę inwestycji. Zacznie się ona od ulicy Grodzkiej, potem Piekiełko i parking za Milenium. Właśnie po to, by w pierwszej kolejności zrobić miejsc parkingowe. Mają być gotowe przed sezonem w przyszłym roku.

Dopiero po sezonie, w okresie jesienno-zimowym ma zacząć się przebudowa Starego Rynku. Zakończenie przed latem 2023 roku!

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto