Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Przeszłość jest obcym krajem". Wspomnienie wystawy w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej

Marcin Wójcik
Marcin Wójcik
"Przeszłość jest obcym krajem" to zbiorowa wystawa w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej. Instytucja wspomina ją w ramach programu "Wirtualne podróże w czasie". Dzieła wystawiono trzy lata temu.
"Przeszłość jest obcym krajem" to zbiorowa wystawa w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej. Instytucja wspomina ją w ramach programu "Wirtualne podróże w czasie". Dzieła wystawiono trzy lata temu. Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej
"Przeszłość jest obcym krajem" to zbiorowa wystawa w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej. Instytucja wspomina ją w ramach programu "Wirtualne podróże w czasie". Dzieła wystawiono trzy lata temu.

Rekonstrukcja pamięci
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w ramach programu "Wirtualne podróże w czasie" wspomina zbiorową wystawę "Przeszłość jest obcym krajem". Projekt był inspirowany jest koncepcjami Davida Loventhala oraz powieścią Leslie P. Hartleya, którzy postulują badanie i rekonstrukcję „pamięci” miejsca oraz ludzi w oparciu o narzędzia, jakimi służy dziś antropologia kultury i geografia humanistyczna. Celem przedsięwzięcia była prezentacja prac analizujących pamięć jako „formę dostępu” i „podróży do obcego kraju”, podczas której dochodzi do spotkania dwóch modalności czasu – przeszłości i teraźniejszości. Swoje dzieła na wystawie zaprezentowali: Ewa Bloom – Kwiatkowska, Karolina Breguła, GF Gomae, Hubert Czerepok, Dominik Lejman, Zbigniew Libera i Mariusz Tarkawian. Kuratorem wystawy był Roman Lewandowski.

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku wspomina styczniową wystawę "Come Closer" Margot Sokołowskiej i Emmanuela Penouty'ego, którą można było oglądać w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Ekspozycja była efektem rezydencji artystycznej obojga twórców.

"Come Closer". Wspomnienie wystawy w Bałtyckiej Galerii Sztu...

Relacje między historią a pamięcią
Przedsięwzięcie poświęcone było problematyce skonfliktowanych relacji zachodzących pomiędzy historią oficjalną i pamięcią indywidualną oraz społeczną, a także ich instytucjonalną reprezentacją wizualną. Zaistniała więc potrzeba stworzenia nowego obrazu pamięci, do tej pory nie posiadającej swej ikonografii i reprezentacji w kulturze oficjalnej. Wystawę można było oglądać od 7 kwietnia do 11 czerwca we wszystkich trzech salonach wystawowych BGSW - w Galerii Kameralnej przy Partyzantów 31a w Słupsku, w Baszcie Czarownic w Słupsku oraz w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce.

Zobacz też: Artysta rezydent tworzy w Ustce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto