Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport GUS: Wzrosły ceny żywności na Pomorzu

Daria Jankiewicz
Archiwum
Z komunikatu GUS wynika, że wzrosły ceny żywności i napojów bezalkoholowych. Więcej płacimy także za towary i usługi związane z transportem oraz mieszkaniem.

Gdański oddział Głównego Urzędu Statystycznego opublikował komunikat dotyczący sytuacji społeczno-gospodarczej na Pomorzu w pierwszym półroczu 2011 roku. W porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku sytuacja poprawiła się głównie w pomorskim przemyśle.

Życie stało się jednak droższe. W porównaniu z ubiegłym rokiem nastąpił znaczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych. Najbardziej wzrosły ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 4,9 proc.), cen towarów i usług związanych z transportem (o 4,3 proc.) oraz mieszkaniem (o 3,6 proc.). Droższe niż w grudniu 2010 roku są też artykuły i usługi dotyczące zdrowia. Więcej trzeba zapłacić także, wybierając się do restauracji, czy hotelu oraz kupując alkohol i wyroby tytoniowe. Tańsza jest tylko odzież i obuwie.

Czytaj także:W 2013 roku zapłacimy za prąd 30 proc. więcej niż teraz

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marek Sawicki w rozmowie przeprowadzonej przez Polskie Radio zapowiedział, że możemy spodziewać się również podwyżki pieczywa, choć nie jest to jeszcze przesądzone. Powodem są gorsze niż rok temu zbiory.

- Być może ceny pójdą w górę, ale wszystko zależy od tego co ostatecznie zbierzemy w regionach: wielkopolski, zachodniopomorskiego, lubuskiego, czy opolskiego. W tamtych regionach zboże jest zdecydowanie lepszej jakości - powiedział.

Dodał, że dziś trudno prognozować ceny, bo zależy one będą też od zbiorów u naszych sąsiadów. - O cenach zboża nie decyduje nasz lokalny rynek, ale decyduje rynek światowy - podkreślił.

Zmiany zaobserwowano także na rynku pracy, gdzie liczba bezrobotnych powiększyła się zaledwie o 0,2 proc. Wzrosło za to przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, a także przeciętne wynagrodzenie w nim, które pod koniec czerwca wynosiło już 3507,70 zł.

Dobrze dzieje się także w przemyśle. W pierwszym półroczu 2011 roku przedsiębiorstwa przemysłowe (zatrudniające więcej niż 9 pracowników) uzyskały 33,2 mld zł przychodów ze sprzedaży. - Jest to świetny wynik. Ponad 10 proc. wyższy niż ten z ubiegłego roku - mówi Zbigniew Pietrzak z gdańskiego GUS.

Poprawia się również sytuacja w portach morskich województwa. Od stycznia do czerwca 2011 roku obroty ładunkowe wyniosły 19,6 mln ton, co w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku stanowi wzrost aż o 5,6 proc. Znacząco do tego sukcesu przyczyniły się wyniki portu w Gdańsku.

Zastój obserwujemy za to na rynku mieszkaniowym. Do użytku oddano aż o jedną czwartą mniej lokali. Regres ten dotyczy jednak całego kraju. Najwięcej mieszkań powstało w Gdańsku.

Zobacz szczegółowy raport GUS

Czytaj także:
Podwyżki czynszów w Gdańsku niezgodne z prawem?
Gdynia: Podwyżki stawek za wieczyste użytkowanie gruntu w mieście. Mieszkańcy dostaną po kieszeni
Bezrobocie na Pomorzu. Będą kolejne zwolnienia?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto