Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region: Szybki internet dla wielu jest marzeniem

Redakcja
W regionie sieradzkim i na południu województwa wciąż sporo jest wsi, których mieszkańcy w ogóle nie mają dostępu do szybkiego internetu. A jak wygląda sytuacja w naszych miastach?

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował najnowsze dane dotyczące dostępności do internetu o przepustowości minimum 2 Mb/s. Jeśli chodzi o miasta naszego regionu, to najlepiej prezentuje się Wieruszów, gdzie prawie połowa mieszkańców może korzystać z szybkich łączy. Najgorzej jest w Działoszynie, gdzie wskaźnik ten wynosi niecałe 16 proc.

Poziom nasycenia usługami szerokopasmowego dostępu do Internetu o przepustowości min. 2 Mb/s (w procentach, na podstawie danych UKE):

Sieradz - 39,91

Zduńska Wola - 34,74

Wieluń - 40,12

Złoczew - 21,35

Łask - 35,66

Wieruszów - 48,57

Pajęczno - 32,84

Działoszyn - 15,53

Poddębice - 21,14

Uniejów - 22,36

Z danych UKE wynika, że w województwie łódzkim jest ponad 4 tys. miejscowości, w których dostęp do szerokopasmowego internetu ma mniej 30 proc. mieszkańców. W zdecydowanej większości to oczywiście małe wsie i osady, ale są w tej grupie nawet największe miasta, jak Łódź, Piotrków Trybunalski, czy Bełchatów.

W miejscowościach, w których wskaźnik jest mniejszy niż 30 proc., można realizować projekty w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Chodzi o tzw. "ostatnią milę", czyli budowę infrastruktury w miejscach, gdzie z punktu widzenia dostawców internetu jest to nieopłacalne. O pieniądze mogą starać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz organizacje pozarządowe non-profit. Maksymalne dofinansowanie może wynieść 85 proc. kosztów. Nabór wniosków trwa do 5 kwietnia.

Jeszcze niedawno w Łódzkiem były rejony, gdzie nawet w stolicach gmin nie było dostępu do szerokopasmowego Internetu. Chodzi o południowo-wschodnią część województwa. Dlatego UKE zobowiązało Telekomunikację Polską do zlikwidowania internetowych "białych plam" w gminach powiatu pajęczańskiego (Pajęczno, Działoszyn, Rząśnia) oraz radomszczańskiego (Kobiele Wielkie i Masłowice). Wybudowano 10 tysięcy łączy.

- W większości lokalizacji będzie możliwe korzystanie z internetu o przepustowości nie niższej niż 6 Mb/s - zapowiadała Maria Piskier z biura prasowego TP S.A.

Od kilku lat, w różnych obszarach naszego regionu, realizowane są także inwestycje współfinansowane przez Unię Europejską. I chociaż odsetek gospodarstw domowych posiadających komputer z podłączeniem do internetu wzrósł w naszym województwie z 14,4 proc. w 2004 r. do 54,9 proc. w 2011 r., to wciąż mamy sporo do nadrobienia. Autorzy uchwalonej niedawno nowej strategii województwa łódzkiego przewidują, że do 2020 roku internetowe "białe plamy" znikną z mapy regionu Łódzkiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto