Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku w Akademii Pomorskiej

Katarzyna Kuniczuk
Rejestracja potencjalnych dawców szpiku odbędzie się w Akademii Pomorskiej.
Rejestracja potencjalnych dawców szpiku odbędzie się w Akademii Pomorskiej. Archiwum
W dniach 9 i 10 grudnia br. w godz. 14:00-18:00 w Domu Studenta nr 4 przy ul. Arciszewskiego 22 odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych.

Począwszy od 2012 r. dwa razy w roku we współpracy z Fundacją DKMS Polska społeczność akademicka jednoczy się w walce z rakiem krwi. W najbliższych dniach grudnia setki studentów w prawie wszystkich uczelniach wyższych w Polsce podejmą się rejestracji osób, które zechcą wpisać się do bazy dawców szpiku kostnego.

Akcja skierowana jest nie tylko do społeczności akademickiej, ale wszystkich Słupszczan, którzy świadomie chcą pomóc osobom chorym na raka krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na przeżycie jest przeszczep szpiku kostnego lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy, dlatego organizatorzy w najbliższych dniach zapraszają wszystkich chętnych do świadomej rejestracji.

Dawcą może zostać każdy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży min. 50 kg., nie mający nadwagi. Aby zarejestrować się w bazie Fundacji DKMS należy wypełnić odpowiednią ankietę dot. stanu zdrowia, następnie pobrać za pomocą specjalnych pałeczek wymaz z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka, której specjalistyczna analiza pozwoli określić antygeny cech zgodności tkankowej z potencjalnym biorcą.

Przy rejestracji wymagany jest dokument tożsamości z nr PESEL.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 900 tysięcy potencjalnych dawców we wszystkich bazach, z czego 772 tys. to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS. Szacuje się, że Polska ma potencjał na zarejestrowanie miliona potencjalnych dawców. Tylko 5% zarejestrowanych potencjalnych dawców oddaje komórki do przeszczepienia w przeciągu 10 lat od rejestracji (źródło Fundacja DKMS, październik 2015 r.)

80% wszystkich pobrań od dawców polega na pobraniu krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej, pozostałe 20% to pobrania szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (szpik regeneruje się w organizmie dawcy do 2 tygodni po pobraniu). Każdy Dawca w trakcie całej procedury jest ubezpieczony (150 000 Euro), nie ponosi też żadnych kosztów w związku z procedurą pobrania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto