Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba pozwoleń na budowę w Słupsku. A to jeszcze nie koniec!

olo
Archiwum
Archiwum Łukasz Capar
Liczba wydanych w ubiegłym roku pozwoleń na budowę w Słupsku była najwyższa od lat. Również biura nieruchomości podsumowują poprzedni rok jako bardzo intensywny. Rekordy mogą jednak dopiero paść. W 2023 roku powinny zakończyć się realizacje zgłoszonych dziś inwestycji.

Pracownicy Wydziału Budownictwa UM Słupsk mają co robić. W 2021 roku ich wydział wydał pozwolenia na budowę dla 2092 nowych mieszkań. To dwa razy więcej niż rok wcześniej i ponad czterokrotnie niż w roku 2019. Deweloperzy inwestują w Słupsku, co widać też pod kątem liczby samych budynków. W 2021 roku mowa o 313. obiektach, 157. w 2020 i 103. w 2019 r. Są to jednak rekordy na papierze. Każde z pozwoleń nie oznacza z automatu realizacji. Na dodatek rozpoczęta budowa może zakończyć się jedynie na pierwszych wpisach w księdze budowlanej i nie przełożyć się na oddanie nowych domów i mieszkań do użytku. Niemniej jednak według danych Głównego Urzędu Statystycznego Słupsk się buduje. W 2019 roku oddano tu 453 mieszkania, by rok później wskaźnik ten podskoczył do 614 lokali.

Ubiegłoroczna liczba 2100 mieszkań w kontekście wydanych pozwoleń to drugi najwyższy wynik w województwie pomorskim.
- Zaraz po Gdańsku, który kilkukrotnie przewyższa Słupsk zarówno pod względem zajmowanego obszaru, jak i ludności. Wartość ta, to także rekord od 2005 r. kiedy dane te są publikowane - podkreślają urzędnicy na facebookowym portalu poświęconym słupskiej rewitalizacji. - W Gdyni, czyli drugim co do wielkości mieście w województwie pomorskim, od stycznia do listopada 2021 r. wartość ta wyniosła 1693.

Co takiego powstaje i gdzie będzie się budować w Słupsku w najbliższym czasie? O inwestycji przy ulicy Gdańskiej na około 30 domów pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Na ostatniej sesji zgodę wydała na to zresztą rada miejska, bowiem inwestycja realizowana będzie w ramach tzw. “lex deweloper”, czyli ustawie, która umożliwia deweloperom inwestycje mieszkaniowe na terenach, które do tej pory nie były do tego przeznaczone. Z takich prawnych możliwości skorzystał też deweloper, który realizuje ponad setkę nowych domków między ul. Szpilewskiego, Korfantego i Mireckiej. Jak nas zapewniono, takich wniosków jest ostatnio więcej.

Najnowsze pozwolenia na budowę to według Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego m.in. budowa zapowiadanego przez STBS bloku przy ul. Sobieskiego i kolejna odsłona osiedla budowanego przez DZP Invest przy ul. Łotewskiej i Niemena.

- Ubiegły rok był bardzo intensywny - podsumowuje Iwona Walendowska, z biura nieruchomości Innova House. - Sprzedało się bardzo dużo. Mieszkania kupowali tak ludzie młodzi, jak i osoby starsze traktując inwestycję jako lokatę kapitału. Niektórzy również z myślą, o przenosinach z domów poza miastem.

Ubiegłoroczna hossa może jednak być tylko wstępem do prawdziwych rekordów. Proces budowany to około dwa, trzy lata. Oznacza to, że mniej więcej w 2023 roku możemy spodziewać się finalizacji rekordowych pozwoleń na budowę.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto