Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Roztańczona historia Młodzieżowego Domu Kultury w Słupsku! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Ireneusz Wojtkiewicz
„Wir” podczas próby na Placu Powstańców Warszawskich wiosną 1975 r.
„Wir” podczas próby na Placu Powstańców Warszawskich wiosną 1975 r. Ireneusz Wojtkiewicz
Poznajcie historię zespołów tanecznych Młodzieżowego Domu Kultury w Słupsku!

Ten okazały obiekt nad Słupią przy ul. Szarych Szeregów, poprzednio Bieruta, jest młody z nazwy i wiekiem uczestników prowadzonych w nim zajęć. Wygląda na wiekowy, ale nie widać go ma fotografii panoramy zabudowy tej ulicy z początku XX wieku. W powojennej historii Słupska zaistniał jako budynek organizacji młodzieżowych, w którym powstał Dom Harcerza.

Było to 70 lat temu, pod kierownictwem Mikołaja Zakrzewskiego, późniejszego nauczyciela muzyki i śpiewu w ówczesnej szkole podstawowej nr 4 przy ul. Sobieskiego, obecnie „ekonomiku”. Wtedy funkcjonowały tutaj nieliczne koła zainteresowań – muzyczne, biologiczne oraz biblioteka i świetlica.

W latach 1953 – 1956 obiekt poddano kapitalnemu remontowi i zmianom organizacyjnym. Już po zmianie nazwy na Młodzieżowy Dom Kultury, którego pierwszym dyrektorem był Kornel Dąbrowski, placówka skupiła swą działalność na wychowaniu pozaszkolnym. Była wprawdzie uważana za największy tego typu przybytek kultury w ówczesnym województwie koszalińskim, ale osiągnięcia na były takie sobie. Do początku lat 70. minionego stulecia, kiedy MDK zaczęły rozsławiać zespoły taneczne.

Najpierw były „Marionetki” – 20-osobowy zespół taneczny dziewcząt w wieku 16 – 18 lat, który w 1972 roku zmienił nazwę na „Arabeska”. Ten rok zapoczątkował następny remont kapitalny MDK i przystosowanie go min. do potrzeb dynamicznie rozwijających się zespołów tanecznych. Oprócz „Arabeski” zyskiwał na popularności dziewczęco – chłopięcy zespół „Wir”. Twórcami tych zespołów i artystycznymi opiekunami byli wówczas małżonkowie Mieczysława i Stanisław
Kątnikowie.

Z czasem wiele się zmieniało, dość wspomnieć, że „Arabeska” ćwicząc w MDK przeszła pod opiekę Domu Kultury Kolejarza, a od 1976 r. Słupskiego Ośrodka Kultury. Natomiast „Wir” pozostał tam gdzie powstał. W latach 1974 – 1975 wykonaliśmy sesje fotograficzne z udziałem tych dwóch zespołów.

„Wir” pozował nam do zdjęć podczas prób w salach MDK i występów plenerowych na sąsiednim Placu Powstańców Warszawskich oraz na falochronie portu Ustka. Ćwiczył pod opieką Mieczysławy Kątnik (obecnie M. Kętrzyńska), którą w 1976 roku zastąpił choreograf Czesław Kujawski. Spowodowane to było nawałem obowiązków wynikających z rosnącej wciąż popularności „Arabeski”.

Oba zespoły były choreograficznymi wizytówkami Słupska. Niestety, nie dotrwały do dziś, „Arabeska” istniała do 2013 roku, „Wir” wcześniej zszedł ze sceny. Obecnie kronikę MDK zapisuje 6 dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych („Rellise”, „Iskierki”, „Iskiereczki”, „Akcent”, „Kontra” i „Gest”). Szkoda, że są mało widoczne poza salami prób.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto