MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Słoneczne halo i iryzacja na Kaszubach! Zobaczcie niezwykłe zjawisko

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Halo z iryzacją to niezwykłe zjawisko. Zobaczcie jak wygląda na zdjęciach Anny Nideckiej
Halo z iryzacją to niezwykłe zjawisko. Zobaczcie jak wygląda na zdjęciach Anny Nideckiej Anna Nidecka
Na niebie w okolicach Kościerzyny można było zobaczyć niezwykłe zjawisko. Annie Nideckiej udało się sfotografować efekt halo i iryzacji. Zobaczcie jej wyjątkowe zdjęcia.

Słoneczne halo i iryzacja na Kaszubach

Jesienią na niebie można obserwować prawdziwy spektakl różnych zjawisk. Nie tak dawno wnikliwych obserwatorów zachwycił widok zorzy polarnej, która zatańczyła całą paletą barw. Teraz przyszła kolej na halo! Co to takiego?

Halo to zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca.

Na Kaszubach w okolicach Kościerzyny udało się je sfotografować Annie Nideckiej, która od lat jest wyjątkową obserwatorką przyrody i różnego rodzaju zjawisk atmosferycznych. Dzięki niej możemy zobaczyć, co dzieje się na niebie.

Co ciekawe, zjawisko halo wywołane jest załamaniem światła na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych lub we mgle lodowej. W zależności od tego jakie rodzaje kryształów lodowych występują, jakie są ich ustawienia w powietrzu i drogi optyczne możemy obserwować wiele różnych efektów halo.

11 października 2023 r. Annie Nideckiej udało się zrobić zdjęcia nie tylko halo ale i iryzacji. Dodajmy, że iryzacja chmur, czyli inaczej tęczowanie to niezwykle rzadkie zjawisko optyczne, które można dostrzec na niebie. Polega na powstawaniu tęczowych barw w wyniku interferencji światła białego odbitego od przezroczystych lub półprzezroczystych ciał składających się z wielu warstw substancji o różnych własnościach optycznych.

Natomiast halo w różnych miejscach może wyglądać inaczej. Do zjawiska nie można się zbliżyć, ponieważ jest ono specyficznym obrazem Księżyca lub Słońca. Pozorna odległość do halo wynosi więc odpowiednio: ok. 400 000 km albo ok. 150 mln km. Natomiast zasięg widoczności określony jest przez rozmiar chmury, na której rozprasza się światło.

Obserwując halo w niewielkiej odległości kątowej od Słońca trzeba zdecydowanie chronić oczy przed bezpośrednio padającym światłem Słońca. Istnieje niestety ryzyko trwałego upośledzenia wzroku. Światło Słońca padające bezpośrednio przez dłuższy czas na części światłoczułe aparatu fotograficznego lub kamery może je uszkodzić, dlatego podczas fotografowania zjawiska tarczę słoneczną powinno się zasłaniać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Słoneczne halo i iryzacja na Kaszubach! Zobaczcie niezwykłe zjawisko - Kościerzyna Nasze Miasto

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto