Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słupsk będzie wyprzedawał mieszkania komunalne. Mieszkańcy dostaną propozycje wykupu lub... przeprowadzki

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Fot. Łukasz Capar
Na najbliższej sesji słupskiej rady miejskiej stanie uchwała zmieniająca zasady kwalifikowania mieszkań komunalnych do sprzedaży w mieście.Dotąd była blokowana sprzedaż w budynkach 1, 2 i 3-lokalowych. Teraz urzędnicy chcą te mieszkania wyprzedać. Miasto chce też opuszczać wspólnoty mieszkaniowe, w których ma mniejszość.

Politykę sprzedaży mieszkań miejskich określa „Program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Słupska w latach 2017-2021”, przyjęty przez radnych 28 grudnia 2016 roku. Teraz planowana jest w nim zmiana.

- Największą jest to, że do sprzedaży będą teraz szły mieszkania w budynkach 1, 2 i 3-lokalowych, np. w oficynach - mówi Malwina Noetzel-Wszałkowska z Wydziału Polityki Mieszkaniowej w UM Słupsk. - Oczywiście tylko wtedy, gdy wszyscy w danym budynku zechcą mieszkania wykupić.

Aktualnie w zasobach miasta jest takich 122 budynków, w których znajdują się 234 lokale.

"Potrzeby remontowe tych nieruchomości są duże, zdecydowana większość z nich wybudowana została w okresie przedwojennym. Średni wiek tych budynków wynosi ok. 100 lat. Kilkudziesięcioletni okres eksploatacji zabudowy przy niewystarczających nakładach finansowych na remonty jest przyczyną aktualnego złego stanu technicznego i niskiego standardu tego zasobu. Miasto jako właściciel jest zobowiązane do wykonywania konserwacji oraz remontu tych nieruchomości, a wpływy z czynszu nie są wystarczające na pokrycie tych wydatków i potrzeb. Zasadnym jest aby dokonać sprzedaży lokali znajdujących się w budynkach 1-3 lokalowych, w których gospodarowanie nieruchomością jest ekonomicznie nieuzasadnione" - czytamy w projekcie uchwały.

Urzędnicy tłumaczą, że kierując się tymi założeniami dokonano analizy zasobu miasta. Przeanalizowano m.in. położenie nieruchomości, wielkość działek, strukturę lokali, tytuły prawne, zadłużenie lokali, stan techniczny. Postanowiono, więc zadbać o większą racjonalność.

Obecnie część budynków, w których miasto posiada 100 proc. udziału jest wyłączona z zasobu zbywalnego. "Biorąc pod uwagę stan techniczny budynków oraz dość niskie wpływy z czynszów brakuje środków na remonty tych nieruchomości. W tej sytuacji zasadne jest uwolnienie do sprzedaży części budynków z bonifikatą i sprzedaż tylko tych lokali w budynkach, w których wszyscy najemcy wykazują wolę nabycia lokali aby nie tworzyć nowych wspólnot mieszkaniowych z udziałem Miasta" - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Stąd też decyzja o wycofywaniu udziału miasta z budynków wspólnot mieszkaniowych, w szczególności w przypadkach, gdy w budynkach pozostaną pojedyncze lokale mieszkalne będące własnością PGM.

Jak czytamy: "Miasto do osiągnięcia tego celu może skorzystać również z uprawnień wynikających z Id: D906768B-030D-4EA3-80BB-D9632B7195DC. Projekt Strona 1 art. 21 ust. 4 i 5 Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020r. poz. 611), tj. z prawa złożenia najemcy oferty nabycia lokalu i z prawa wypowiedzenia umowy najmu w przypadku nieprzyjęcia oferty, z zastrzeżeniem, że zapewni najemcy inny lokal zamienny. Obecnie Miasto posiada w 176 wspólnotach mieszkaniowych 1 lokal mieszkalny, oraz w 183 wspólnotach mieszkaniowych, miasto posiada 2 ostatnie lokale mieszkalne".

Uchwała pewnie zyska poparcie radnych, skoro nawet radni PiS ją chwalą. - To krok w dobrym kierunku. Musimy pozbywać się mieszkań, jako miasto, tam gdzie pozwolono na wykup części lokali w budynku przez mieszkańców i teraz miasto ma mniejszość we wspólnotach. Taką złą politykę mieszkaniową przez lata w Słupsku prowadzili kolejni prezydenci. Trzeba to naprawić - uważa radny Tadeusz Bobrowski, wiceprzewodniczący rady miejskiej z PiS.

Przypomnijmy, prezydent Słupska, zgodnie z wolą rady z 2016 roku, udziela bonifikaty przy zakupie mieszkań komunalnych w wysokości:
1) 10 proc. dla lokali mieszkalnych wymienionych w § 2 ust. 4 (tj. w budynkach jednolokalowych)
2) 20 proc. dla lokali mieszkalnych usytuowanych w nieruchomościach dwulokalowych oraz dla lokali mieszkalnych w budynkach oddanych do użytku w 1999 roku,
3) 30 proc. dla lokali mieszkalnych położonych w budynkach oddanych do użytku w latach 1994-1998,
4) 70 proc. dla pozostałych lokali mieszkalnych.

Dla wniosków złożonych do 30.06.2017r. obowiązywała bonifikata 90 proc. od ceny sprzedaży ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto