Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słupsk na zdjęciach z przedwojennych wydawnictw. To warto zobaczyć!

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Budynek główny szpitala przy ul. Obrońców Wybrzeża. Obecnie Centrum Zdrowia Psychicznego.
Budynek główny szpitala przy ul. Obrońców Wybrzeża. Obecnie Centrum Zdrowia Psychicznego. BBC Słupsk/Domena Publiczna
Widoki z przedwojennego Słupska można znaleźć nie tylko na ocalonych widokówkach i kartach pocztowych. Takie zdjęcia stanowią również ilustracje książek i przewodników sprzed 1945 roku. Niektóre z nich są niemal nieznane.

Już wiele razy pisaliśmy, że nieocenionym źródłem wiedzy o historii Słupska i regionu jest Bałtycka Biblioteka Cyfrowa. To projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku – która była inicjatorem przedsięwzięcia - Archiwum Państwowego w Koszalinie i Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Budynek główny szpitala przy ul. Obrońców Wybrzeża. Obecnie Centrum Zdrowia Psychicznego.

Słupsk na zdjęciach z przedwojennych wydawnictw. To warto zobaczyć!

Głównym celem działania BBC jest budowa cyfrowego warsztatu badawczego, zestawienie i prezentacja w internecie różnorodnych i bogatych, lecz fizycznie rozproszonych zbiorów Pomorza, wspieranie edukacji, nauki oraz turystyki.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku, w której mieści się placówka Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej, zdigitalizowano już tysiące dokumentów, książek, gazet, czasopism, map, ilustracji i innych wydawnictw, również takich, które wydane zostały przed 1945 rokiem. Wśród niech są zdjęcia, w tym także fotografie Słupska.

W bogatych zasobach BCC znaleźliśmy ciekawe przedwojenne książki-przewodniki o Słupsku, w których zawarto również materiał ilustracyjny. Niektóre z tych zdjęć nie są powszechnie znane, a niektóre to wręcz unikaty.

Jedną z publikacji, w której natknęliśmy się na wiele nieznanych zdjęć, to książka „Stolp und feine umgebung” z 1926 roku będąca zarysem dziejów miasta.

Inną książką, w której znaleźliśmy nieznane zdjęcia Słupska, jest publikacja „Stolp mit Ostseebad Stolpmunde der wirtschaftliche” z lat 30. XX wieku. W tym przypadku jest to wydanie o charakterze ekonomicznym i statystycznym charakteryzujące ówczesny stan społeczny i gospodarczy miasta.

W obu wydawnictwach jest kilkadziesiąt mało znanych zdjęć ówczesnego Słupska. Część z nich przedstawia co prawda znane fragmenty i obiekty miasta, ale z innych ujęć.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto