Słupsk. Policyjni komandosi na podium

MARCIN KAMIŃSKI
łupska Szkoła Policji odniosła kolejny sukces podczas morderczego biegu przełajowego " O nóż komandosa" odbywającego się w co roku w Kokotku koło Lublińca. W klasyfikacji drużynowej zajęła 3 miejsce.

łupska Szkoła Policji odniosła kolejny sukces podczas morderczego biegu przełajowego " O nóż komandosa" odbywającego się w co roku w Kokotku koło Lublińca. W klasyfikacji drużynowej zajęła 3 miejsce. Ciekawostką jest to, że rywalizacja o „Nóż komandosa” odbyła się równolegle także w jednej bazie w Iraku oraz w dwóch w Afganistanie.

Impreza organizowana jest od 11 lat przez 1 Pułk Specjalny Komandosów w Lublińcu. Biegacze startują do biegu w mundurach polowych i wojskowych butach. Trasa biegu liczy 13 kilometrów, a szlak wiedzie drogami asfaltowymi i leśnymi duktami.
- Już na wstępie organizatorzy napisali, że trasa jest trudna i bardzo trudna - mówi Mirosław Gwadera, jeden z reprezentantów Szkoły Policji. - Bieg był w moro i butach wojskowych co przysparza biegaczom sporo trudności. Najgorszy był podbieg pod bardzo stromą górę o kącie nachylenia około 70 stopni. Praktycznie wszyscy zawodnicy pokonywali tę stromiznę idąc wolnym krokiem. Ciężkie były również odcinki piaszczyste.
Udział w zawodach wzięło 225 zawodników reprezentujących między innymi Wojsko, Policję, Marynarkę Wojenną, Straż Graniczną i Służbę Więzienną. Ciekawostką był start reprezentantów warszawskiej Ambasady USA. Zagraniczną reprezentację tworzyło trzech marines służących w ochronie placówki.
- Biorąc pod uwagę ich wyniki to chyba muszą jeszcze trochę potrenować, bo zajęli drużynowo przedostatnie miejsce - dodaje Gwadera.
W tym roku Słupsk oprócz policjantów reprezentowali również żołnierze z 7 Brygady Obrony Wybrzeża, którzy zajęli drużynowo 5 miejsce. Zwycięzcą biegu głównego mężczyzn w Kokotku został Maciej Wojciechowski z Namysłowa. Najszybszym z żołnierzy, który pokonał 13 km trasę został sierż. szt. Bogdan Jarosz z 2 Batalionu Dowodzenia z Wrocławia. XI Bieg Przełajowy „O nóż komandosa” ukończyło: w umundurowaniu – 253 mężczyzn w tym 28 w Afganistanie oraz 11 kobiet; w strojach sportowych – 494 mężczyzn (w tym 21 w Iraku i 34 w Afganistanie) i 68 kobiet (w tym 2 w Afganistanie). W biegach na krótszych dystansach dla dzieci i młodzieży startowało w sumie 367 młodych zawodników. Podczas zawodów wybrano najpiękniejsze uczestniczki imprezy. Tytuł miss biegu przyznano Monice Szczygieł, I wicemiss została Magdalena Igielska, a II wicemiss Justyna Maluśkiewicz. W Kokotku zebrano również 945 zł dla wychowanków Domu Dziecka w Ciasnej, z czego 500 zł Józef Terlecki zlicytował za nóż komandosa.

Drużynowo reprezentacja Szkoły Policji w Słupsku zajęła III miejsce. Wyniki poszczególnych zawodników na dystansie 13 km