Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słupsk-Potęgowo. Wiatraki staną w przyszłym roku

ADAM SITO
Podobne elektrownie wiatrowe pojawią się w przyszłym roku w okolicach Potęgowa.?FOT. APR-SAS
Podobne elektrownie wiatrowe pojawią się w przyszłym roku w okolicach Potęgowa.?FOT. APR-SAS
W gminie Potęgowo rozpoczęła się budowa farmy wiatrowej o łącznej mocy 6 megawatów. To największa od lat inwestycja w tej gminie. Na razie powstają drogi dojazdowe i przyłącza energetyczne, a same wiatraki zostaną ...

W gminie Potęgowo rozpoczęła się budowa farmy wiatrowej o łącznej mocy 6 megawatów. To największa od lat inwestycja w tej gminie. Na razie powstają drogi dojazdowe i przyłącza energetyczne, a same wiatraki zostaną zamontowane na wiosnę przyszłego roku.

?W pierwszej kolejności wiatraki powstaną w okolicach Darżyna. Będą to trzy siłownie, każda o mocy 2 megawatów. Wybuduje je spółka Nadmorskie Elektrownie Wiatrowe z Gdańska. W Darżynie ma powstać także kilka kolejnych wiatraków.

?- Ta spółka jako pierwsza dopełniła wszystkich formalności związanych z inwestycją - mówi Danuta Huras, zastępca wójta gminy Potęgowo. - Docelowo podobne farmy mają powstać na polach w okolicach Grapic i Głuszynka.

?Spółka na razie buduje przyłącza energetyczne oraz drogę do składowiska odpadów, która będzie dodatkowym profitem dla gminy z budowy elektrowni. Docelowo profitów ma być więcej, ale dziś nikt nie potrafi dokładnie ich policzyć.

?- Prawo mówi o 2 procentowym podatku od inwestycji - wyjaśnia Huras. - Nie wiadomo jednak co wchodzi w skład takiej inwestycji i jak to wyliczać. Na pewno, kiedy elektrownia powstanie, gminna kasa na tym nie ucierpi. Nie liczymy za to na miejsca pracy i to zarówno podczas budowy wiatraków, jak i przy ich późniejszym użytkowaniu. Wiatrak obsługiwany jest zdalnie i nie potrzeba ludzi do ich nadzorowania. Zaś wszystkie prace budowlane wykonują firmy spoza gminy, dlatego na pracę i zlecenia przy budownie nie mają szans miejscowe firmy ani bezrobotni.

?Szansę w budowie siłowni wiatrowych szuka także gmina Kępice, którą jednak wykreślono z wykazu gmin, na których może rozwijać się ten typ energetyki.

?- Staramy się zmienić niekorzystne dla nas zapisy jakich dokonał Urząd Marszałkowski - wyjaśnia Zdzisław Maciaszek, wiceburmistrz Kępic. - Wiatraki to szansa na dodatkowe pieniądze z podatków i rozwój infrastruktury. nasza gmina i tak ma wysoki udział w produkcji energii odnawialnej. Niemal całe miasto ogrzewane jest z kotłowni opalanej biomasą, mamy własne plantacje wierzby energetycznej a dodatkowo 3 elektrownie wodne na terenie gminy.??

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto