Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słupsk zrywa umowy z miastem z Krymu. Tam są teraz Rosjanie, a miasto umawiało się z Ukrainą

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Słupsk zrywa umowy z miastem z Krymu
Słupsk zrywa umowy z miastem z Krymu Łukasz Capar
Eupatoria, piękne miasto na Krymie, zostało zajęte przez "zielone ludziki" dziewięć lat temu. To wstrzymało współpracę samorządu słupskiego z ukraińskimi partnerami, a teraz umowy, bowiem rządzi tam rosyjski samorząd, mają zostać formalnie zerwane.

Na najbliższej sesji (29 marca) słupscy radni mają zadecydować o uchyleniu uchwały z 2010 roku o podpisaniu umowy partnerskiej z miastem Eupatoria na Krymie. To formalność, bowiem za są radni PiS, PO i klubu prezydenckiego.

- Od razu, po agresji, bo cztery dni po 24 lutego 2022 roku, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, zerwaliśmy umowy z miastami partnerskimi z Rosji i Białorusi, z Archangielskiem i Grodnem - tłumaczy Beata Chrzanowska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Słupsku. - Mimo że współpraca trwała od lat i była daleko posunięta w wielu aspektach. Były wymiany, współpraca kulturalna. Natomiast Krym formalnie nadal jest ukraiński, ale rządzą tam Rosjanie. Nie chcemy współpracować z takim samorządem.

Słupsk zawarł umowę z Archangielskiem 26 czerwca 1989 roku, a z Grodnem 30 lipca 2010 roku. Natomiast współpraca z Eupatorią zaczęła się od wizyty delegacji w 2010 roku. W dniach od 18 do 20 września 2010 r. w Słupsku przebywała delegacja ONZ z przedstawicielstwa w Kijowie, która reprezentowała władze Eupatorii.

27 października 2010 roku Rada Miejska w Słupsku podjęła uchwałę w sprawie podpisania przez Słupsk umowy partnerskiej o współpracy z Eupatorią na Ukrainie. Biuro Promocji i Integracji Europejskiej UM w Słupsku otrzymało informację e-mailową od Pana Sergieja Szewskij z Wydziału Polityki Inwestycyjnej i Związków Ekonomicznych Rady Miejskiej Eupatorii z potwierdzeniem przyjazdu delegacji do Słupska w maju 2011 r., w celu podpisania umowy o współpracy. Jednak z uwagi na zmianę władzy w Eupatorii termin podpisania umowy został przesunięty.

W listopadzie 2011 roku miasta wspólnie przygotowały i złożyły projekt w ramach programu „Młodzież w działaniu” pt. „The international platform for cooperation between European cities in the plane of youth policy”. Miasto Eupatoria zaangażowało się również w przygotowanie Kalendarza Miasta Słupska na rok 2013 pt. „Przyjaciele Słupska”, przekazując materiały fotograficzne wraz z prawami autorskimi do ich wykorzystania.

Jednak umowy formalnie nie podpisano.

18 marca 2014 r. Federacja Rosyjska dokonała nieuznawanej przez społeczność międzynarodową aneksji Krymu. Z uwagi na to, że Polska uznaje integralność terytorialną Ukrainy, traktując Autonomiczną Republikę Krymu jako nieodłączną część jej terytorium, sytuacja od 2014 r. w regionie nie pozwalała na swobodne kontakty z prawowitymi przedstawicielami administracji Krymu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleciło również powstrzymanie się od podpisania umowy o współpracy z władzami Eupatorii.

"W związku z zaistniałą sytuacją geopolityczną, a także trwającym od lutego 2022 roku stanem wojny pomiędzy Federacją Rosyjską a Ukrainą zasadne jest uchylenie uchwały Nr LX/923/10 w sprawie podpisania przez Miasto Słupsk umowy partnerskiej o współpracy z miastem Eupatoria na Ukrainie" - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Nieoficjalnie usłyszeliśmy, że gdy Ukraina odbije Krym. Słupsk wróci do współpracy z Eupatorią.Na koniec trochę historii: pod tym miastem w czasie wojny krymskiej w XIX wieku Rosjanie zostali pokonani przez wojska angielsko-francuskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto