Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słupski Ośrodek Kultury: ''Pełnosprawni w kulturze. Witraż i Ceramika''

As
Archiwum NM
W piątek 14 grudnia o godzina 14. zapraszamy do Pracowni Ceramicznej Słupskiego Ośrodka Kultury. Tego dnia nastąpi otwarcie wystawy, będącej podsumowaniem projektu "Pełnosprawni w kulturze. Witraż i Ceramika", przygotowanego wspólnie przez stowarzyszenie Kulturalny Punkt Zapalny oraz Słupski Ośrodek Kultury.

Projekt był kontynuacją zeszłorocznego programu "Pełnosprawni w kulturze", który cieszył się ogromnym powodzeniem. Na wystawę składają się rękodzielnicze prace wykonane przez 18 niepełnosprawnych słupszczan, którzy przy pomocy instruktorek Agnieszki Pienkos i Joanny Swornowskiej zgłębiali tajniki tworzenia witraży i lepienia w glinie.

W trakcie poniedziałkowych spotkań w Pracowni Ceramicznej, uczestnicy nabywali umiejętności wygniatania gliny i nadawania jej określonych kształtów. W ten sposób, dzięki ich cierpliwości i wytrwałości powstały piękne przedmioty użytkowe i ozdobne: patery, misy, donice, świeczniki, figurki, rzeźby. Wypalone w piecu prace uczestnicy wysypywali stłuczką szklaną lub barwili szkliwami w płynie.

- Zawsze niecierpliwie czekałam na otwarcie pieca po wypale gliny ze szkliwem. Wiedziałam jakie moje prace mają kształt, ale niespodzianką był efekt końcowy nałożonych barw, ich intensywność, a także tzw. efekty specjalne, czyli niezamierzone przeze mnie wzory lub kolory, za które odpowiedzialne jest wzajemne oddziaływanie na siebie różnych szkliw w wysokiej temperaturze – mówi pani Elżbieta Szelągowska, jedna z uczestniczek projektu.

Zobacz także:Słupskiego Ośrodka Kultury: Wystawa ''Bez tytułu'' w Pracowni Ceramicznej [ZDJĘCIA]

Z równie dużym zaangażowaniem nasi artyści zdobywali umiejętności tworzenia witraży, od najprostszych dwu, trzyelementowych, po wieloczęściowe, łączone dodatkowo z różnymi metalami. Witraż wymagał od uczestników niezwykłej cierpliwości, dokładności i precyzji. Każda część szklanej pracy należało wyciąć, oszlifować, obłożyć taśmą miedzianą i lutować cyną. Po wykonaniu wszystkich tych elementów najprzyjemniejszą czynnością było patynowanie ocynowanych elementów, nadające ostateczny rys powstałym witrażom.

- Czasem okazywało się, że całą pracę trzeba zaczynać od początku, bo np. pękł któryś z elementów, albo odkleiła się nałożona na szkło taśma – wspomina pani Gabriela Krętkowska – Ale próbowałam do skutku, aż efekt końcowy zadowalał mnie i panią instruktor – dodaje pani Gabrysia.

Podczas zajęć uczestnicy zdobywali nowe umiejętności, które weryfikowali w praktyce. Ale zajęcia były również czasem , w trakcie którego nawiązywali nowe przyjaźnie, poznawali się nawzajem, opowiadali o swoich pasjach, czy wymieniali się doświadczeniami np. w zakresie pieczenia szarlotki.

Projekt jest współfinansowany ze środków pozostających w dyspozycji Prezydenta Miasta Słupska, pochodzących z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Codziennie rano najświeższe informacje ze Słupska i Ustki prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto