Słupski szpital podziękował wolontariuszom za pomoc w czasie pandemii

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Brawo dla tych osób! Piotr Merecki (od lewej), żołnierze WOT, Danuta Wawrowska zostali wyróżnieni przez Zarząd szpitala.
Brawo dla tych osób! Piotr Merecki (od lewej), żołnierze WOT, Danuta Wawrowska zostali wyróżnieni przez Zarząd szpitala. Fot. WSzS Słupsk
Marszałek Województwa Pomorskiego i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku podziękowali wolontariuszom pomagającym placówce podczas pandemii COVID-19. Nagrodzeni zostali podpułkownik Bogusław Haftka, dowódca 73. Batalionu Lekkiej Piechoty w Słupsku oraz Danuta Wawrowska i Piotr Merecki – koordynatorzy słupskiej akcji Widzialna Ręka.

Zarząd Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. w podziękowaniu za pomoc, wskazał Wojska Obrony Terytorialnej oraz koordynatorów akcji Widzialna Ręka w Słupsku do wyróżnienia przyzywanego przez Samorząd Województwa Pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.
Wskazanym osobom przekazano podziękowania od Samorządu Województwa Pomorskiego i Zarządu Szpitala wraz z drobnymi upominkami. Nagodzeni odebrali wyróżnienia w imieniu wielkiej rzeszy wolontariuszy, którzy pomagali szpitalowi w najtrudniejszym okresie wiosną 2020 r. lub – w przypadku żołnierzy WOT – pomagają do dziś.

- Bardzo cieszymy się, że jesteście państwo tą grupą ludzi, która w szczególny sposób wykazuje się empatią w stosunku do otoczenia – mówi Andrzej Sapiński, prezes Zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – To są wielkie wartości, bo w ten sposób wychowuje się społeczeństwo i daje się dobre przykłady, przede wszystkim, dla młodych ludzi.

Nagrodzeni zaznaczali, że otrzymane przez nich wyróżnienia należą się nie tylko im samym, ale wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc dla szpitala.

- Ważne dla mnie było to, że pokazaliśmy solidarność bez względu na wszystko – mówi Danuta Wawrowska, nagrodzona. – Bez względu na to, jakie mamy poglądy polityczne i co robimy na co dzień. To kompletnie nie miało żadnego znaczenia.

- Najfajniejsze jest to, że wolontariuszami w szpitalu zostały dziesiątki osób, które wykazały się refleksem i od razu, gdy zaczęła się pandemia powiedziało, że chcą pomóc – mówi Piotr Merecki, nagrodzony. – Nie potrzebowaliśmy dużo czasu, aby tych ludzi zmobilizować.

- Wojska Obrony Terytorialnej to są ochotnicy, czyli ludzie, którzy na co dzień wykonują swoje obowiązki w zakładach pracy i firmach, ale zostali powołani do wykonywania zadań ważniejszych dla społeczeństwa – mówi ppłk. Bogusław Haftka, nagrodzony. – Dlatego jest nam miło przyjąć tę nagrodę i ze swojej strony obiecuję dalszą pomoc.

Wszystkim wolontariuszom za pomoc w Szpitalu serdecznie dziękujemy!

Nagrodzeni

Piotr Merecki

dziennikarz słupskiej redakcji Polskiego Radia Koszalin, pracownik działu promocji Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku.

Koordynator akcji Widzialna Ręka w Słupsku. Pan Piotr kolportował wśród mieszkańców Słupska i regionu słupskiego informacje o potrzebach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku w sprawie walki z COVID-19. Pomoc dla szpitala przejawiała się głównie w pozyskiwaniu osób, które zostały wolontariuszami przenoszącymi przedmioty dostarczane przez bliskich pacjentów szpitala od głównych drzwi wejściowych do szpitala na oddziały oraz niosły pomoc w kierowaniu ruchem pacjentów na oddziale onkologicznym. Oprócz koordynowania akcji naboru wolontariuszy dla szpitala Pan Piotr sam został wolontariuszem i wielokrotnie pełnił dyżury w postacie roznoszeniu przesyłek w szpitalu oraz pomocy na oddziale onkologicznym.

Akcja prowadzona była wiosną 2020 r. i trwała przez ponad trzy miesiące. Dzięki pomocy Pana Piotra Mereckiego szpital skorzystał z pomocy dwudziestu wolontariuszy.

Jesienią 2020 r. Piotr Merecki wystąpił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku z propozycją wystąpienia do mieszkańców Słupska i regionu z prośbą o przekazywanie darów dla pacjentów chorych na COVID-19 hospitalizowanych na oddziałach izolacyjnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Inicjatywa ta spotkała się z wielkim odzewem społeczeństwa, które dostarczyło dla pacjentów szpitala 2686 przedmiotów, głownie z asortymentu środków higieny osobistej.

W podziękowaniu za pomoc Wojewódzki Szpital Specjalistyczny wytypował Pana Piotra Mereckiego do przyznania wyróżnienia przez Samorząd Województwa Pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

Oprócz podziękowań z drobnym upominkiem przyznanym przez Samorząd Województwa Pomorskiego własne podziękowania wręczy nagrodzonym także Zarząd Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Ppłk Bogusław Haftka

dowódca 73 Batalionu Lekkiej Piechoty w Słupsku.

Od 14 marca 2020 roku w pomoc dla szpitala w związku z walką z Covid-19 włączyła się 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, w skład której wchodzi 73 Batalion |Lekkiej Piechoty w Słupsku.. W okresie od marca 2020 roku do dnia dzisiejszego rotacyjnie pomagało około 90 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, natomiast około 10 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej stale od marca pomaga personelowi szpitala.

Żołnierze pomagają przy wejściu głównym do szpitala: robiąc pomiar temperatury pacjentom, kierując pacjentów do odpowiednich komórek szpitala, pomagają w wypełnieniu ankiet epidemiologicznych wypełnianych przez pacjentów przybywających do szpitala, odbierają i przekazują paczki przynoszone przez rodziny pacjentów przebywających w szpitalu. Pomoc ta odbywa się w godzinach 7-17 przez 7 dni w tygodniu. Kolejna grupa żołnierzy wspomaga Szpitalny Oddział Ratunkowy: pobieranie wymazów, pomoc w transporcie pacjentów z namiotów na oddziały szpitalne i SOR, pomoc personelowi Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w codziennej pracy i opiece nad pacjentami, zgodnie z wymogami Ministerstwa Zdrowia stałe monitorowanie wolnych łóżek w szpitalu sporządzanie raportów oraz przekazywanie do odpowiednich jednostek. Żołnierze WOT przy SOR pracują w systemie 24 godzinnym przez 7 dni w tygodniu.


Danuta Wawrowska

radna Sejmiku Województwa Pomorskiego, koordynatorka grupy nieformalnej Widzialna Ręka – Kobiecy Słupsk.

Zainicjowana przez Panią Wawrowską akcja produkowania przez mieszkańców Słupska i regionu słupskiego maseczek ochronnych, fartuchów flizelinowych oraz przyłbic ochronnych dla personelu i pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku spotkała się z wielkim odzewem. Dzięki tej inicjatywie szpital otrzymał 20 tysięcy uszytych maseczek ochronnych, 200 fartuchów flizelinowych oraz 1000 przyłbic ochronnych. Dzięki temu szerokiemu strumieniowi pomocy szpital dostał wsparcie w okresie największych trudności w zaopatrzeniu w środki ochrony osobistej.

W podziękowaniu za pomoc Wojewódzki Szpital Specjalistyczny wytypował Pana Piotra Mereckiego do przyznania wyróżnienia przez Samorząd Województwa Pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

Oprócz podziękowań z drobnym upominkiem przyznanym przez Samorząd Województwa Pomorskiego własne podziękowania wręczy nagrodzonym także Zarząd Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

ZOBACZ TAKŻE: Rewelacyjny pomysł! Pielęgniarki z wewnętrznego nagrały teledysk dla pacjentów

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie