Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słupskie przedszkole "Słupski Chłopczyk" uzyskało certyfikat przedszkola daltońskiego

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
W ten sposób stanie się jednym z osiemdziesięciu polskich przedszkoli, które dysponuje takim certyfikatem. W taki sposób wieńczy swoją działalność w roli dyrektorki tej placówki Mira Mazurkiewicz, która kierowała nim przez 26 lat. Na zdjęciach: Przedszkole nr 19 otrzymało imię "Słupskiego Chłopczyka".
W ten sposób stanie się jednym z osiemdziesięciu polskich przedszkoli, które dysponuje takim certyfikatem. W taki sposób wieńczy swoją działalność w roli dyrektorki tej placówki Mira Mazurkiewicz, która kierowała nim przez 26 lat. Na zdjęciach: Przedszkole nr 19 otrzymało imię "Słupskiego Chłopczyka". Krzysztof Piotrkowski
Dzięki temu stanie się jednym z osiemdziesięciu polskich przedszkoli, które dysponuje takim certyfikatem. W taki sposób wieńczy swoją działalność w roli dyrektorki tej placówki Mira Mazurkiewicz, która kierowała nim przez 26 lat.

Plan daltoński edukacji przedszkolnej polega na metodzie indywidualnej pracy uczniów a więc zrywa z tradycyjnym sztywnym klasowo-lekcyjnym systemem nauczania. Twórczynią tego systemu jest amerykańska nauczycielka Helena Parkhurst (1887-1973) która przedstawiła swą koncepcję w książce pt. „Wykształcenie wg planu daltońskiego”. Myśl organizowania pracy indywidualnie zrodziła się u Parkhurst ok. 1905 roku, kiedy zaczynając swą karierę nauczycielską zmuszona była pracować z kilkoma klasami jednocześnie. Wtedy to właśnie wpadła na pomysł indywidualnej nauki każdego z uczniów. Poprosiła starszych uczniów, aby pomogli młodszym oraz przy ich pomocy przerobiła magazyn szkolny w klasę, w której każdy kąt przeznaczyła na inny przedmiot. Parkhurst chciała, aby nauczanie masowe w klasie zastąpić samodzielnym uczeniem się dzieci w szkole, pozwolić dzieciom uczyć się we własnym tempie, pobudzić do współpracy, zastosować indywidualne sprawdzanie wyników pracy u każdego ucznia przez nauczyciela.

Plan daltoński zyskał popularność, dlatego, że umożliwiał dostosowanie tempa nauki do rzeczywistych możliwości ucznia, wdrażał dziecko do polegania na sobie, budził inicjatywę i samodzielność młodzieży zarówno w działaniu jak i myśleniu, wyrabiał poczucie odpowiedzialności za wykonanie podjętego zadania, zmuszał do poszukiwania najlepszych i najprostszych metod pracy.

Najnowszym osiągnięciem Miejskiego Przedszkola "Słupski Chłopczyk" i jego dyrektorki niedawno pochwaliła się prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Obydwie panie mówiły o tym, na czym polega przedszkole daltońskie. Szczegóły na załączonym filmie.
Zobacz też: Nowe przedszkole w Słupsku gotowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto