Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śpijcie aniołki. Pogrzeb dzieci utraconych na Nowym Cmentarzu w Słupsku

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Pogrzeb dzieci utraconych na Nowym Cmentarzu w Słupsku
Pogrzeb dzieci utraconych na Nowym Cmentarzu w Słupsku Wojciech Frelichowski
W sobotę, 14 października, na Nowym Cmentarzu w Słupsku, pochowano urnę z prochami 127 dzieci nienarodzonych - dzieci utraconych... Zapłonęły znicze, odmówiono modlitwę w intencji rodziców, dla których dzieci utracone w wyniku poronienia to niewyobrażalna tragedia. Uroczystość pogrzebowa odbyła się przy Pomniku Dzieci Utraconych.

Najpierw w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego odprawiona została msza, potem odbyły się uroczystości na Nowym Cmentarzu. Pomnik dzieci utraconych to mosiężne dwie postacie - kobiety i mężczyzny. Kobieta trzyma maskotkę w kształcie misia. Na tablicy nagrobkowej zamiast imion i nazwisk napis "Dzieci utracone 2022-2023" i krótka sentencja "Spij aniołku". Zamiast trumien - jedna wspólna biała urna. A w niej prochy 127 dzieci, którym nie dane było przyjść na świat. To dzieci, które umarły w wyniku poronienia w oddziale ginekologiczno-położniczym szpitala w Słupsku w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

- Niestety, przypadki śmierci dziecka w łonie matki zdarzają się. Na naszym oddziale przeżywamy takie trudne momenty z naszymi pacjentkami i ich rodzinami – przyznaje Małgorzata Czyczyn-Egird, położna oddziałowa na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym słupskiego szpitala. – Zawsze wtedy wspieramy rodziców, nie tylko dobrym słowem, ale też wiedzą. Personel medyczny oddziału, pedagog i psycholog proponują profesjonalną pomoc. Staramy się otoczyć opiekę pacjentkę i jej rodzinę, wskazujemy miejsca, gdzie można uzyskać pomoc, a ponadto nasz personel we wrześniu przeszedł szkolenie w zakresie wspierania rodziców po stracie dziecka.

Oddział Ginekologiczno-Położniczy, wspierając rodziców po stracie, ściśle współpracuje z fundacją Tęczowy Kocyk, z Holistycznym Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja, hospicjum Pomorze Dzieciom, Hospicjum Prenatalnym Tulipani.

Utrata dziecka nienarodzonego to bardzo trudne przeżycie dla całej rodziny.

- Modlimy się w intencji rodziców opłakujących swoje dzieci i polecamy je opiece Jezusa Chrystusa, który umarł za wszystkich ludzi - mówił ksiądz Dawid Andryszczak, który jest diecezjalnym duszpasterzem chorych oraz kapelanem szpitala w Słupsku.

Rzadko na pogrzeb przychodzą rodzice tych dzieci. Zapewne część rodziców opłakuje stratę w domu, w czterech ścianach, a część nawet nie wie, że takie pochówki się odbywają. Książ Andryszczak, będąc blisko chorych, często jest świadkiem tragedii, które przeżywają kobiety tracące dzieci.
- Pogrzeb ma na celu uszanować dzieci, które urodziły się martwe. Jest to podstawowa sprawiedliwość wobec człowieka, który się począł, którego życie już się rozpoczęło, a jednocześnie zakończyło się przed urodzeniem. Oddajemy cześć tym osobom, które się jeszcze nie urodziły, ale chcemy również pomóc rodzicom przeżywającym dramat straty swojego dziecka. Jest to zawsze ogromny ból zarówno dla mamy jak i dla taty. Wiele jest takich sytuacji. Na skutek poronienia na różnych etapach ciąży rodzice decydują się na pochowanie swojego dziecka i sami dokonują tego aktu. Jeśli jednak z różnych powodów nie chcą tego uczynić, wtedy taki obowiązek spoczywa na samorządach. Są procedury, które mówią, że należy tego dokonać i jak należy to zrobić.

Powody, dla których rodzice nie chcą sami pochować dziecka są różne, ale jednym z nich jest na pewno sam dramat tego doświadczenia.
- Rodzice są w szoku. Często tak przeżywają swój ból, że nie są w stanie wypełnić kolejnych kroków, aby dokonać pochówku dziecka. Na pewno też dochodzi niewiedza. Rodzice często myślą, że wszelkie prawa, jakie daje państwo są od momentu, kiedy dziecko się urodzi. A tak nie jest. Kiedy rodzice tracą dziecko, przysługuje im zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, fakt martwego urodzenia zgłasza się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Matka może liczyć na pomoc – wypoczynek, zanim podejmie pracę. Pewnie też trud i dramat polega na tym, że rodzice chcą na etapie szpitala zakończyć tę sytuacje – zamknąć na klucz to, co trudne, aby iść dalej.- mówi ks. Dawid Andryszczak.

W Słupsku na Nowym Cmentarzu takie pogrzeby obywają się dwa razy w roku. To już czternasty pogrzeb dzieci utraconych. Chowane są tu dzieci, gdy z różnych powodów rodzice zrzekają się prawa do pochówku indywidualnego - najczęściej w wyniku problemów proceduralnych, szoku, braku świadomości swoich praw, czy trudności finansowych.

Zgodnie z procedurami jeśli u dziecka martwo urodzonego możliwe jest ustalenie płci - matka dziecka może zdecydować - czy zabiera poronione dziecko ze szpitala, aby je pochować, czy pozostawia w szpitalu. W przypadku, gdy u poronionego płodu nie jest możliwe wskazanie płci i doszło do poronienia, matka może zabrać poroniony płód ze szpitala, zlecić wykonanie badań genetycznych w celu ustalenia płci i po otrzymaniu wyników dokonać pochówku. Natomiast, jeśli matka zdecyduje pozostawić poroniony płód w szpitalu jest on przechowywany w zakładzie patomorfologii. Dwa razy w roku szpital w porozumieniu z Miastem Słupskiem organizuje pochówki utraconych dzieci, chowając je wspólnie na Nowym Cmentarzu w Słupsku.
15 października obchodzony będzie Dzień Dziecka Utraconego, dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach.

Rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka

Rekolekcje pod hasłem "Jesteście Synami Dnia" odbędą się w dniach 17-19 listopada 2023 roku w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie. Każda śmierć dziecka, czy to w wyniku poronienia, wypadku, choroby, samobójstwa, czy morderstwa, zmienia zupełnie życie rodziców i domaga się szczególnej dozy szacunku i delikatności. Rodzice dotknięci taką tragedią często tracą sens życia, wiarę i relacje, a pytanie „dlaczego?” dręczy ich codziennie.

W programie rekolekcji: Msza św., konferencje, spotkania z psychologiem oraz kapłanem, rozmowy z innymi rodzicami po stracie dziecka. Początek rekolekcji w piątek o 17.00, a zakończenie w niedzielę ok. godz. 14.00.

Informacje i zapisy: 696 918 401, 501 211 002, [email protected], FB: Rodzice Po Stracie Dziecka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śpijcie aniołki. Pogrzeb dzieci utraconych na Nowym Cmentarzu w Słupsku - Głos Pomorza

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto