Sportowe sukcesy w 2005 roku

Jacek Żukowski
Badminton. Kamila Augustyn zdobyła po raz piąty z rzędu tytuł mistrzyni Polski w badmintonie. Na mistrzostwach świata w USA Kamila w grze deblowej przebrnęła przez trzy rundy.

Trzy złote medale wywalczyła podczas II Akademickich Mistrzostw Europy Paulina Matusewicz. Matusewicz wygrała rywalizację w grze podwójnej kobiet, w grze mieszanej oraz w finale drużynowym reprezentując barwy Polski.
Boks. Marek Jędrzejewski, pięściarz szkółki bokserskiej z Damna - działającej pod egidą Czarnych Słupsk, wywalczył Puchar Polski Kadetów.
Pięściarze reprezentacji Polski, złożonej głównie z zawodników Czarnych Słupsk zremisowali z kadrą Szwecji podczas meczu rozgrywanego w Słupsku.
Judo. Paulina Pertkiewicz z Słupskiego Towarzystwa Sportowego ?Gryf-3? zdobyła brązowy medal Pucharu Polski Młodzików i Młodziczek w Judo. Paulina stoczyła razem 5 walk, a decydujące starcie o brązowy medal wygrała przez ippon.
Koszykówka. Młodzi koszykarze Czarnych Laminopol Słupsk zostali mistrzami Polski. W finałowych meczach zdeklasowali swoich przeciwników. W starciu o złoto pokonali AZS Żak Koszalin. Trenerem mistrzów Polski jest Robert Kozłowicz.
Koszykarze Energa Czarni w hali wicemistrza Polski, zdecydowanie wygrali z miejscowym Anwilem. Podopieczni Igora Griszczuka wygrali również z Polpharmmą i Turowem Zgorzelec.
Lekkoatletyka. Barbara Madejczyk, oszczepniczka LKS Jantar Ustka w tym roku pobiła dwukrotnie rekord Polski. Po raz pierwszy podczas Pucharu Europy we Flerencji (61,72 m). W pucharowych zawodach we Włoszech Barbara zajęła drugie miejsce. Swój rekordowy rzut poprawiła podczas lekkoatletycznego mityngu w Paryżu (wrzesień) uzyskując wynik 63,03 m. Na paryskich zawodach Madejczyk zajęła pierwsze miejsce.
Paweł Roziński, SKLA Słupsk zdobył złoty medal w rzucie oszczepem podczas mistrzostw Polski juniorów.
Piłka nożna. Pierwszy raz w historii Gryfa 95 Słupsk, juniorzy młodsi zostali mistrzami województwa. Młodzi piłkarze ze Słupska okazali się lepsi od takich potęg jak Lechia Gdańsk i Arka Gdynia.
W Słupsku po raz pierwszy w historii miasta rozegrano mecz pierwszych reprezentacji kobiet. W ramach eliminacji do mistrzostw świata Polska zagrała z Danią.
Siatkówka. Siatkarki TPS Czarni Słupsk zajęły pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Piłki Siatkowej Młodziczek Sisol-Cup rozgrywanego w Chełmnie. Podopieczne Marka Majewskiego były bezkonkurencyjne wśród 12 startujących ekip z całego kraju.
Sporty walki. IX Mistrzostwa Polski Seniorów Kobiet i Mężczyzn w Ju Jitsu Kata Parami oraz Ogólnopolski Turnieju Karate rozegrano w Słupsku W ju jitsu kata parami brązowy medal wywalczyli bracia Sławomir i Wojciech Pająkowie. W turnieju Kata i Kumite za najlepszego technika tych zmagań uznano słupszczanina Piotra Benawiata.
Duży sukces w X Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Oyama Karate seniorów odnotował Daniel Sołtysiak, który po ciężkich walkach zdobył wicemistrzostwo Polski. W stylu Full Contact Karate, podczas imprezy ogólnopolskiej rozgrywanej na matach w Krakowie złote medale wywalczyli Daniel Sołtysiak oraz Michał Jarosiński.
Strzelectwo. Słupszczanka Lena Olejnik zdobyła złoty medal podczas finału XI ogólnopolskiej olimpiady młodzieży (mistrzostwa Polski do 18 lat) w konkurencji karabinu sportowego.
Szachy. W Dąbkach koło Darłowa rozegrano szachowe otwarte indywidualne centralne mistrzostwa Polski szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Brązowy medal w kategorii A1 chłopców z rocznika 1996 i młodsi zdobył Sebastian Karski.
Windsurfing. Tytuł mistrza świata w formule windsurfing w kategorii wiekowej do lat 15 wywalczył słupszczanin Maciek Rutkowski. Maciek startował razem z młodzikami do lat 17 i w tej kategorii wiekowej był trzeci.
Żeglarstwo. Dominik Schutta z usteckiego Klubu ?Opty? wywalczył tytuł mistrza Polski w żeglarstwie w klasie optymist grupy B. 13 letni ustczanin swój złoty medal zdobył podczas zawodów rozgrywanych na jeziorze Jeziorak w Iławie.