Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stary Rynek w Słupsku. Będzie betonoza czy nie zabraknie zieleni? [WIZUALIZACJE]

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Stary Rynek ma stanowić jedną płaską przestrzeń, a ruch pojazdów będzie tam możliwy tylko na ulicy Grodzkiej. Zamiast miejsc parkingowych pojawia się ławki, drzewa oraz ogródki pod namiotami. Na placu będzie też miejsce dla fontanny, ale rzeczy odkryte podczas prac archeologicznych nie będą widoczne. Zarysowany zostanie za to odmiennym kolorem kamienia teren historycznego ratusza.
Stary Rynek ma stanowić jedną płaską przestrzeń, a ruch pojazdów będzie tam możliwy tylko na ulicy Grodzkiej. Zamiast miejsc parkingowych pojawia się ławki, drzewa oraz ogródki pod namiotami. Na placu będzie też miejsce dla fontanny, ale rzeczy odkryte podczas prac archeologicznych nie będą widoczne. Zarysowany zostanie za to odmiennym kolorem kamienia teren historycznego ratusza. UM Słupsk
Nie z betonu, ale z kamienia. Słupski ratusz przypomina założenia rewitalizacji Starego Rynku i zapowiada zieleń oraz dużą ilość wody. Forma placu zostanie zachowana, a do przebudowy zaplanowano też sąsiednie ulice.

Nie wszechobecny beton, ale przemyślana przebudowa, która dostosowuje się do obostrzeń i ograniczeń konserwatorskich. Tak można streścić przekaz władz Słupska w sprawie przebudowy Starego Rynku. Ratusz odpowiada na głosy, które podnoszą wątpliwości dotyczące tego projektu. Na podstawie konsultowanych wizualizacji, które są znane od co najmniej od półtora roku, dziś mówi się o betonie i braku zieleni. Zieleń, jest zresztą w planach.

Przebudowa Starego Rynku w Słupsku - wizualizacje:

Stary Rynek ma stanowić jedną płaską przestrzeń, a ruch pojazdów będzie tam możliwy tylko na ulicy Grodzkiej. Zamiast miejsc parkingowych pojawia się ławki, drzewa oraz ogródki pod namiotami. Na placu będzie też miejsce dla fontanny, ale rzeczy odkryte podczas prac archeologicznych nie będą widoczne. Zarysowany zostanie za to odmiennym kolorem kamienia teren historycznego ratusza.

Stary Rynek w Słupsku. Będzie betonoza czy nie zabraknie zie...

- Plac Starego Rynku jest w 70 procentach pod ochroną konserwatorską - wyjaśnia Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska. - Nie możemy nagle zrobić z niego parku, czy wykopać tam staw, choć taka koncepcja się nam podobała. Nie możemy z tego zrobić z przyczyn historycznych i ze względu na odpowiedzialność i tożsamość. Większość rynku musi być placem, który będzie wyłożony kamieniem.

Zobacz także: Tak kiedyś wyglądał Stary Rynek w Słupsku. Wystawa Janiny Dylewskiej

Takie też założenia zawarte zostały w zwycięskiej pracy konkursowej sprzed kilku lat na zagospodarowanie tego terenu. W założeniu Stary Rynek ma stanowić jedną płaską przestrzeń, a ruch pojazdów będzie tam możliwy tylko na ulicy Grodzkiej. Zamiast miejsc parkingowych pojawia się ławki, drzewa oraz ogródki pod namiotami. Na placu będzie też miejsce dla fontanny, ale rzeczy odkryte podczas prac archeologicznych nie będą widoczne. Zarysowany zostanie za to odmiennym kolorem kamienia teren historycznego ratusza.

Zobacz też:

Stary Rynek w Słupsku, początek XX wieku.

Historia Starego Rynku. Kiedyś słupski plac był pełen sklepó...

- Miasto musi być zróżnicowane i odpowiadać na różne potrzeby mieszkańców - tłumaczy Paweł Krzemień z UM Słupsk. - Jeśli wszędzie zrobimy parki, to okaże się, że może nam zabraknąć innych funkcji. Zrozumiano to także w miastach, które wydają w tej chwili potężne pieniądze na przebudowy Madryt i Paryż, gdzie likwiduje się 70 tys. miejsc parkingowych. Jednak mimo wszystko, w tym zielonym Paryżu zdecydowano, że kilka przestrzeni musi mieć funkcje placu miejskiego. Być może Stary Rynek powinien być jedyną tego typu przestrzenią w mieście. Wprowadziliśmy tam jednak zieleń. Nie wszędzie, bo trzeba było zachować centralną płytę rynku i choćby drogi przeciwpożarowe. Zaplanowano m.in. nasadzenia 22 szt. drzew.

Pojawią się lipy drobnolistne na przedłużeniu ul. Nowobramskiej i klony czerwone od strony dawnego kina. Z kolei wzdłuż ul. Grodzkiej wyrosnąć ma pięć głogów. Są to działania w pierwszym etapie przebudowy.

Drugi etap to donice i gazony, które staną na placu. Mają być przesuwne, co oznacza, że jeśli na Starym Rynku odbywać się będzie, koncert lub impreza, to jego powierzchnia może zostać zwiększona. Co ważne, projekt obejmuje nie tylko płytę Starego Rynku. Zmianie ulec ma też fragment ulicy Grodzkiej do ulicy Piekiełko wraz ze skrzyżowaniem i fragmentem ulicy Zamenhofa. Na Grodzką wrócić ma asfalt, a zieleń pojawić ma się też z tyłu dawnego kina Milenium.

Wciąż jednak nie wiadomo co znajduje się pod połą powierzchni placu. Jak zauważają urzędnicy, przykład ulicy Mikołajskiej i Grodzkiej sprzed paru lat pokazuje, że dawne fundamenty zasypywano gruzem. Mogą więc pojawić się niespodzianki. To z kolei może skutkować koniecznością zmian w gotowej już dokumentacji technicznej.

Stary Rynek na fotografii z niemieckich czasów, z okresu międzywojennego. Zobacz historyczne zdjęcia.

Historyczne zdjęcia Starego Rynku w Słupsku. Zobacz konieczn...

Przypomnijmy, że do tematu projektu przebudowy tej części wrócono, ponieważ uzyskał on kilka dni temu dofinansowanie z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Mowa o 4 mln zł. Jest to połowa potrzebnej kwoty związanej tylko z przebudową rynku. Całość projektu to już 11 mln zł.

Brakujące środki miasto musi znaleźć w budżecie, sięgać ma też po inne zewnętrzne źródła. W założeniu urząd chce spiąć przebudowę rynku z rewitalizacją bulwarów nad Słupią. Te ostatnie powinny zostać oddane do użytku wiosną przyszłego roku.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto