Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studio miejskiego monitoringu przy ul. Grottgera już jest

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Całodobowy monitoring w Słupsku ma być standardem od kwietnia. Studio już teraz mieści się w budynku przy ul. Grottgera. Za kilka tygodni przenieść ma się tu też Wydział Zarządzania Kryzysowego
Całodobowy monitoring w Słupsku ma być standardem od kwietnia. Studio już teraz mieści się w budynku przy ul. Grottgera. Za kilka tygodni przenieść ma się tu też Wydział Zarządzania Kryzysowego Łukasz Capar
Nie w godzinach pracy Straży Miejskiej, ale w sposób ciągły i przez siedem dni w tygodniu. Centrum zarządzania monitoringiem przy ul. Grottgera już jest. Operator przyjdzie razem z Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Połączenie Straży Miejskiej i zarządzania kryzysowego to pomysł ratusza na usprawnienie działania miejskiej sieci kamer. Teraz, obraz z ponad 200 urządzeń rozlokowanych w różnych punktach Słupska trafia do studia w budynku przy ul. Grottgera. Jest tam kontrolowany przez strażników miejskich w godzinach ich pracy, czyli między godz. 7 a 22. Nie oznacza to, że kiedy strażnik nie patrzy, monitoring nie działa. Obraz jest stale rejestrowany na nośnikach pamięci.

O całodobowym nadzorze nad rozbudowaną wciąż siecią mówiło się od lat. Najnowsza koncepcja to wykorzystanie dyżurnego z miejskiego centrum zarządzania kryzysowego i o przenosinach tego wydziału do budynku po dawnym Zespole Szkół Skórzanych i IV LO przy ul. Grottgera. Przypomnijmy, że staż miejska wraz z Zarządem Infrastruktury Miejskiej funkcjonuje na dwóch piętrach trzykondygnacyjnego obiektu. Remont ostatniego piętra właśnie jest w toku, a terminy jego zakończenia i przenosin to przełom marca i kwietnia.

– Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Słupsku, czyli Centrum Zarządzania Kryzysowego funkcjonuje na razie w komendzie Straży Pożarnej, a natomiast Straż Miejska funkcjonowała dotychczas w budynku przy ulicy Jaracza – przypomina Marek Goliński, wiceprezydent Słupska. – Teraz w obiekcie przy ul. Grottgera chcemy połączyć te dwie instytucje, chociaż sama forma wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego pozostanie nadal przy straży pożarnej. W tym nowym obiekcie funkcjonować będzie straż miejska z połączeniem całodobowych dyżurnych, którzy w centrum zarządzania kryzysowego dotychczas funkcjonowali. Będą oni również całodobowo obsługiwać miejski monitoring.

Według informacji udostępnionej przez ratusz, słupski monitoring to aktualnie 207 kamer. Ostatnio zamontowano nowe urządzenia u zbiegu ulic Sobieskiego i Szczecińskiej, a także na bulwarach miejskich, gdzie zainstalowano 28 kamer.

W poprzednim roku obsługa monitoringu miejskiego ujawniła 111 różnych zdarzeń, z czego 96 polegało na złamaniu przepisów drogowych. Z kolei 15 zdarzeń polegało na nieprzestrzeganiu obowiązujących przepisów porządkowych. Według zapewnień wiceprezydenta Golińskiego rejestrowany obraz jest wysokiej jakości, co przekłada się na szybką identyfikację sprawców.

W 2022 roku zrealizowano 228 wniosków o udostępnienie nagrań monitoringowych, które pomogły w zidentyfikowaniu sprawców różnych zdarzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto