MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tak dostaniesz zwrot podatku z PIT 2022 w 2023 roku. To metoda rozliczenia sprawi, że szybciej dostaniesz pieniądze z nadpłaty. Kto dopłaci?

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Jak długo czeka się na zwrot podatku w 2023 roku, jeśli rozliczam się przez internet?

Ci, którzy składają zeznania podatkowe za 2022 rok przez internet, mogą liczyć na zwrot podatku w szybszym terminie. 

– Dzięki skorzystaniu z elektronicznej formy rozliczenia PIT podatnicy szybciej otrzymują zwrot podatku – urząd skarbowy zwróci im nadpłatę w ciągu 45 dni – podaje zastępca szefa KAS Anna Chałupa.

CZYTAJ DALEJ >>>
Jak długo czeka się na zwrot podatku w 2023 roku, jeśli rozliczam się przez internet? Ci, którzy składają zeznania podatkowe za 2022 rok przez internet, mogą liczyć na zwrot podatku w szybszym terminie. – Dzięki skorzystaniu z elektronicznej formy rozliczenia PIT podatnicy szybciej otrzymują zwrot podatku – urząd skarbowy zwróci im nadpłatę w ciągu 45 dni – podaje zastępca szefa KAS Anna Chałupa. CZYTAJ DALEJ >>> PIOTR SMOLINSKI
Jak szybko dostać zwrot nadpłaconego podatku? I kto go może otrzymać? Instrukcje Ministerstwa Finansów w tym zakresie są jasne. Zwrot podatku od skarbówki dostaną m.in., emeryci zarabiający min. 2,5 tys. zł. Osoby pracujące na zlecenie mogą liczyć na ok. 2 tys. zł. Około 1,2 mln podatników może dostać nakaz dopłaty po rozliczeniu PIT za 2022 r. Kogo dotyczyć będą wezwania do skarbówki? Jak długo trzeba czekać w 2023 roku na zwrot nadpłaty podatku z urzędu skarbowego po rozliczeniu PIT 2022?

Trwa okres składania zeznań podatkowych za 2022 rok i od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem podatników. I trudno się temu dziwić, bo im szybciej złożymy PIT w Urzędzie Skarbowym, tym szybciej mamy szansę dostać zwrot nadpłaconego podatku.

Jak zrobić to sprawnie, żeby pieniądze z PIT trafiły przed upływem 3 miesięcy? Sprawa jest jasna, gdy weźmiemy pod uwagę podpowiedzi i zalecenia Ministerstwa Finansów.

Spis treści

Zwrot podatku z PIT 2022/2023

Rozliczanie PIT-ów ruszyło 15 lutego 2023, a w ciągu ok. 2 tygodni, do 1 marca według danych Ministerstwa Finansów 3 miliony deklaracji podatkowych zostało złożonych w usłudze Twój e-PIT (aż milion spłynęło w ciągu trzech pierwszych dni!). To dużo więcej niż w 2022 roku, gdy taka sama liczba PIT-ów wpłynęła dopiero po miesiącu od startu okresu rozliczeniowego.

– Na naszym liczniku ta liczba pojawiła się znacznie szybciej niż w ubiegłym roku, kiedy to pierwszy milion deklaracji wpłynął do systemu po dziewięciu dniach od rozpoczęcia rozliczeń – przekazał w piątek 17 lutego 2023 r. szef Krajowej Administracji Skarbowej mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk.

Rozliczamy się szybciej, bo poznajemy system rozliczeniowy, korzystamy z pomocy biur podatkowych lub po prostu kusi nas perspektywa zyskania szybkiego zwrotu nadpłaconego podatku.

W 2023 roku już ponad 2 mln podatników otrzymało łącznie ponad 2 mld zł zwrotu - informował w Studiu PAP Arkadiusz Jedynak z Ministerstwa Finansów.

Jak mówił Artur Soboń, wiceminister finansów w rozmowie z Super Expressem:

- Już 2,5 mln podatników otrzymało zwroty podatku w wysokości 4 mld zł. W sumie spodziewamy się, że zwrot podatków w tym roku wyniesie ok. 18 mld zł. Zdecydowana większość podatników uzyska zwrot.

Zwrot podatku w 2023 roku. Jak najszybciej go dostać?

Zeznania podatkowe za 2022 rok możemy składać przez internet lub stadardowo - wypełnić papierowy formularz PIT. Jak wskazują eksperci, dla podatnika wygodniejsza i szybsza jest ta pierwsza metoda.

- Dzięki skorzystaniu z elektronicznej formy rozliczenia PIT podatnicy szybciej otrzymują zwrot podatku, urząd skarbowy zwróci im nadpłatę w ciągu 45 dni - informuje zastępca szefa KAS Anna Chałupa.

Jeśli wyślemy papierowy PIT, to wówczas musimy nastawić się na znacznie dłuższe oczekiwanie na pieniądze. W tym wypadku skarbówka ma 3 miesiące na zwrot podatku. Pamiętaj, że ten okres zaczyna się liczyć od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji.

ZOBACZ TEŻ: Oto zestawienie emerytur po waloryzacji. Ile dostaną na rękę seniorzy po zmianach? Sprawdź wyliczenia dla swojej emerytury

Kto może dostać zwrot nadpłaconego podatku w 2023 roku?

Jak informuje Ministerstwo Finansów, zwrot podatku z rozliczenia za 2022 r. otrzymają między innymi podatnicy z jednym źródłem przychodu, tacy jak emeryci otrzymujący świadczenie od 2,5 tys. zł do 9,3 tys. zł oraz powyżej 12,8 tys. zł.

- Widocznym efektem reformy Niskie Podatki będzie przede wszystkim wyższa kwota zwrotów podatku PIT. Szacujemy, że w tym roku taki zwrot otrzyma nie mniej niż 15 mln podatników. KAS zwróci im łącznie ponad 17,5 mld zł - skomentowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Rozliczanie podatków rozpoczęło się 15 lutego. Najczęściej wybierany jest PIT-37, a z roku na rok coraz chętniej składamy zeznania podatkowe przez internet, zwłaszcza że Urząd Skarbowy rozlicza nas automatycznie, jeśli sami nie naniesiemy zmian w wersji elektronicznej lub nie rozliczymy się w wersji papierowej.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto